5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

7-8/2012

Ať žijí rytíři! aneb Skutečná hra na středověk

Hana Zahradníčková, 22.6.2012

Středověk táhne. Trhy ve městech jsou módní přehlídkou dobových kostýmů, trhovci vynalézají zaručeně pravé staročeské pochoutky, osmahlí svalovci bijí kladivy do kovadlin. Každý druhý hrad nabízí v sezóně podívanou na opravdové muže, kteří do sebe tlučou řemdichy, meči nebo sekerami před očima lepé děvy v nádherných sametových šatech, oddíly historického šermu se rozrůstají. Každý kluk toužil být aspoň jednou v životě rytířem a slečna princeznou. Dnes jsou rytíři v kurzu. Dokladem budiž i v titulku zmíněný film, který má spousty příznivců, i když jeho kvality mohou vyvolávat rozpaky. Hrají se hry se středověkou tematikou, respektive kulisami, ať již ty stolní, jako je třeba Carcassonne či Osadníci z Katanu, ale také spousta virtuálních, v nichž se to hemží smyšlenými královstvími a rytířskými zápletkami. Středověk ve všech těchto podobách je prostě atraktivní podívaná. Jaké by to ale bylo vyměnit virtuální zážitky a podívanou za skutečný život ve středověku? Alespoň občas. Touto myšlenkou se zaobíral Aleš Nový, který se svou ženou Evou založil občanské sdružení Danar (rozuměj království Danar) a vytvořil na zřícenině hradu Šelmberk u Mladé Vožice v jižních Čechách historicko řemeslně vzdělávací centrum pro ty, kdo mají zájem dozvědět se a hlavně vyzkoušet si, co všechno kdysi bylo zapotřebí k tak banálním věcem, jako je mít do čeho nabrat vodu nebo čím nabrat polévku.

Celý článek

Letíme ke hvězdám aneb Prázdniny ve vesmíru

Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová, 22.6.2012

Už víte, jak strávíte prázdniny? Chystáte se na tábor nebo třeba k babičce? Pokud ještě přesně nevíte, nechte se inspirovat. Při prázdninových plánech se nemusíte držet zpátky. S dobrým vybavením se můžeme vypravit ledaskam, třeba i do vesmíru… Protože cesta do vesmíru je daleká a náročná, je třeba si sestrojit pořádnou raketu i tryskový pohon. Pro zkrácení času při dlouhém letu si můžeme zahrát pár „kosmických her.“

Celý článek

děti a média

22.6.2012

od 4 let Proč asi chrti ocasem vrtí? Arnošt Vít (vydal Portál) Z Kroměříže do Paříže Robin Král (vydal Portál) Sbírka snadno zapamatovatelných básniček je ideálním společníkem na cesty. Děti verše (obzvlášť ty rýmované) milují, a když jsou k tomu krátké a vtipné, rády se je i učí. Knížka Arnošta Víta odpovídá o oběma kritériím. Jeho básničky n nepřesáhnou čtyřverší a vtipné jsou taky. Některé více, některé méně. Ale je z čeho é v vybírat. Prv- ní část knihy funguje jako encyklopedie psích plemen s titulními chrty v čele („Proč asi chrti /ocasem vrtí? /Asi proto, že jim narost /a že z něho mají radost.“), následuje vycházka do lesa v doprovodu hajného, pak k vodě s rybáři a nakonec letmý nákuk mezi exotické sudokopytníky „Včera byly žirafy/ u sousedů na kafi . /Seděly tam pod schody, / šálky měly v poschodí.“ Podobně systematicky na svou sbírku básniček pro děti šel i druhý autor Robin Král. Ze zvířecího světa se s ním posuneme do světa našeho širého a vypravíme se s ním, jak už název napovídá, po městech českých, moravských, evropských, ale i světových. Královy kratičké cestovatelské glosy oživují legendy, ale i současné reálie našich i cizích měst. Robin Král kromě básniček pro děti a dospělé píše především písňové texty. V Portálu už vydal knížku Šimon chce být krotitelem (2011). Ilustrace k Z Kroměříže do Paříže pořídil známý ilustrátor Gabriel Filcík.

Celý článek

Kdo je tady dítě?

22.6.2012

fejeton Petra Vacka

Celý článek

Dítě nemá být překážkou v životě, ale jeho součástí

22.6.2012

Naomi Aldortová je respektovaná americká terapeutka a rodinná poradkyně. Její kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě.

Celý článek

anketa

22.6.2012

Liší se podle vás dnešní matky od předchozích generací, a v čem? Myslíte, že existuje nějaká „typická matka“ současnosti?

Celý článek

pošta

22.6.2012

Pište nám!

Celý článek

Amigo, kolik je v autě prstů?

22.6.2012

„Mamííí, kdy už tam budeeem?“ Věta, která dělá z cestování s dětmi autem peklo. Na pomoc rodičům přichází česká firma Sugar & Ketchup, která uvedla na trh novou aplikaci pro iPhone, iPod touch a iPad nazvanou Funny Road Trip. Zábava nespočívá v rejdění po displeji a klikání, ale v kreativních aktivitách, jako je například vymýšlení příběhů, rýmování nebo zpěv. A bavit se může celá rodina. Děti si zvolí jednoho ze čtyř virtuálních stopařů, který jim bude cestou dělat společnost. Každý stopař má jiný charakter a každý jim připraví jiný druh zábavy: MC Bronx je raper, co „baští hambáče“ a taky o nich umí zajímavě vyprávět. Seňor Tortilla pochází z Mexika a zná „ulítlé“ historky o mexických zvyklostech. Japonka Sushi Sakura, která se vyjadřuje nezvykle vznešeně, vypráví třeba o speciálních japonských ponožkách nebo o tom, jak se v Japonsku staví sněhuláci. A konečně robot Emil da Elektra poučí „lidomláďata“ například o tom, že na Měsíci není vítr. Každý ze stopařů má pro děti připraveno na padesát úkolů a dvacet kuriozit, což je dostatečná zásoba na několik hodin jízdy. „Výjimečnost aplikace je v tom, že místo k displeji telefonu obrací pozornost dětí k objektům venku za oknem, provokuje jejich zvědavost a představivost, ponouká je k různým aktivitám a hlavně - dělá jízdu autem zábavnou,“ charakterizoval přednosti hry jeden z jejích spolutvůrců Jan Trnka, který se inspiroval zkušeností z cestování se svými dcerami. Aplikace funguje ve třech jazykových verzích - v češtině, v angličtině a v němčině - a umožňuje plynulé přepínání mezi jazyky v průběhu hry. Stopaři jsou nadabováni rodilými mluvčími, své hlasy jim propůjčily některé známé osobnosti. Českou verzi namluvili: Jiří Mádl (MC Bronx), Gipsy.cz (Seňor Tortilla), Tereza Chytilová (Sushi Sakura) a Hynek Chmelař (Emil da Elektra). „Kolik má, amigo, noha židlí? - Kolik je, amigo, v autě dohromady prstů? Spočítej i ty smradlavý na nohách,“ chrlí na děti zvesela Radoslav Banga alias Gipsy v češtině, ale s přízvukem pravého Mexičana. Jiří Mádl zas v roli černocha z Bronxu říká dětem „kámo“ nebo „bejby“ a svou řeč frázuje jako správný raper: „Vymysli ňákou básničku / krátkou jako tkaničku / kde bude slovo slina / a ať je to pořádná hlína. Více info na www.funnyroadtrip.com.

Celý článek

Citová ordinace Tomáše Nováka

22.6.2012

Na vaše dotazy odpovídá známý psycholog a manželský poradce Tomáš Novák. partner a my

Celý článek

Očima redaktorky

Hana Zahradníčková, 22.6.2012

Celý článek

Jaká jste matka?

Kateřina Rodná, 22.6.2012

Zkuste se najít v naší typologii

Celý článek

Rodili jsme ve Vietnamu: den jako každý jiný

Jiří Zajíc, 22.6.2012

V této rubrice chceme dát prostor zkušenostem vás, našich čtenářek a čtenářů. Těšíme se na vaše prožitky, stejně jako na vaše obecná zamyšlení či náměty, co lze udělat pro to, aby maminky, děti a celé nové rodiny vycházely z porodu zdrávy a posíleny. Pište na deti@portal.cz.

Celý článek

 1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola