5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

10/2012

Děti a my 10/2012

Hana Zahradníčková, 21.9.2012

Proč děti, které vyrůstají v ústavech trpí, i když to není vidět? A odkud se berou lidé, kteří se jich ujímají? To jsou otázky s kterými jsme vstupovali do rozhovoru s Petrou Vrtbovskou, zakladatelkou institutu Natama, který se snaží prosadit pěstounskou péči jako nejlepší možnou podobu náhradní péče o děti bez rodičů. Protože, jak říká Petra Vrtbovská: Ústav nikdy rodinu nenahradí. Vstávat brzy ráno, v zimě i do tmy, nezapomenout úkol, mít všechny pomůcky, z toho rozhodně žádné dítě nadšené není. Někdy ale může při odchodu do školy pociťovat nefalšovanou hrůzu, a to už je za hranicemi toho, co je normální. Proč se děti bojí školy? To je otázka pro říjnové téma časopisu Děti a my. Snažíte se svým potomkům dát volnost, aby se mohli samostatně rozhodovat? Nezapomínejte při tom, ale že příliš zodpovědnosti nemusí dětem vůbec prospět. Méně omezení zkrátka pro dítě ne vždy znamená, že se rozvine v samostatnou osobnost. Když rodič na dítěti nechá příliš mnoho rozhodování ve věcech, které mu nepřísluší, vyvolá to v něm obrovskou úzkost a následně chování, které nás spíše nepotěší. Je to ještě svobodná vůle, nebo rozmar? ptáme se ve stejnojmenném článku na toto téma. Babulenky, babičky, baby, po rodičích často pro děti nejdůležitější rodinní příslušníci. A není babička jako babička. Každá z nich je originál, byť lze vysledovat jisté společné rysy. Pokusili jsme se o jakousi typologii. S trochou nadsázky, ale i četných zkušeností. Přemýšlíme o tom, co jíme, ale už daleko méně o tom, čím vyživujeme pokožku. Zvolit kvalitní péči bývá dnes pod tlakem reklamy složité. Přitom kvalitní péče o pokožku může být stejně jako kvalitní strava lékem. Jistou cestu nabízí aromaterapie. Inspirací pro tuto volbu může být článek Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou.

Celý článek

Děti a my 10/2012

Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou

Lenka Červená, 21.9.2012

Přemýšlíme o tom, co jíme, ale často nemyslíme na to, čím vyživujeme svoji pokožku. Zvláště dnes, v době lákavé reklamy v podstatě na cokoli, není jednoduché zvolit kvalitní péči. Přitom – stejně jako kvalitní strava – může i kvalitní přírodní péče o pokožku být naším lékem.

Celý článek

Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou

Babulenky, babičky, baby.

Hana Beranová, 21.9.2012

Babičky se dají dělit na několik skupin. Takové nejzákladnější dělení provařené v mnoha vtipech je na „moje maminka, tvoje matka“, ale život je pestrý a škála babiček (a přístupů k nim) je velice široká.

Celý článek

Babulenky, babičky, baby.

Svobodná vůle, nebo rozmar

Xenia Uholyeva, 21.9.2012

Snažíte se dát dítěti volnost, aby se naučilo samo rozhodovat? To je dobře, jen nezapomínejme, že příliš zodpovědnosti dítěti vůbec nemusí prospět.

Celý článek

Svobodná vůle, nebo rozmar

Proč se děti bojí do školy

Kateřina Rodná, 21.9.2012

Vstávat každý den brzy ráno, učit se a dělat domácí úkoly, to není pro každé dítě zrovna zdrojem nadšení. Někdy ale děti prožívají při odchodu z domova skutečnou, nefalšovanou hrůzu, a to už je za hranicemi toho, co je normální.

Celý článek

Proč se děti bojí do školy

Ústav nikdy rodinu nenahradí

Petra Vrtbovská, 21.9.2012

Asi dva tisíce malých dětí se ročně dostává do kojeneckých ústavů. V září se ale začalo blýskat na lepší časy. Poslanci totiž schválili novelu zákona o pěstounské péči, která si klade za cíl snížit počet dětí vyrůstajících v ústavech, na minimum. O děti, které nebudou moci zůstat u svých rodičů, se postarají pěstouni. Proč děti v ústavech trpí a jak se vybírají náhradní rodiče jsme se zeptali Petry Vrtbovské, zakladatelky organizace Natama.

Celý článek

Ústav nikdy rodinu nenahradí

Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou

Lenka Červená, 21.9.2012

Přemýšlíme o tom, co jíme, ale často nemyslíme na to, čím vyživujeme svoji pokožku. Zvláště dnes, v době lákavé reklamy v podstatě na cokoli, není jednoduché zvolit kvalitní péči. Přitom - stejně jako kvalitní strava - může i kvalitní přírodní péče o pokožku být naším lékem.

Celý článek

Jak zvládnout školu beze stresu?

21.9.2012

Školní rok už běží na plné obrátky a možná už se objevily i první zádrhele. Poradíme, jak všechno zvládnout a nezbláznit se.

Celý článek

Moje děti, tvoje děti, naše...

21.9.2012

Mnoho rodičů, kteří po rozvodu zůstanou sami, touží po dalším partnerském vztahu, po nové rodině. Nově vznikající rodiny musí ale čelit specifickým problémům.

Celý článek

A co je to vlastně adopce?

Petra Vrtbovská, PhD., Natama, 21.9.2012

Jaký je rozdíl mezi pěstounskou péčí a osvojením?

Celý článek

Nakonec jsme oba ustoupili

Pavla LeRoch, 21.9.2012

Když jsme se s manželem, Francouzem, brali, jako většina párů jsme neřešili otázku, co by se stalo, kdybychom se rozváděli. Před sňatkem jsme měli chvíli „vztah na dálku“, pak nějakou dobu žili ve Francii a volba přijít do Prahy, vzít se a založit rodinu byla výsledkem vzájemné dohody, dokonce se k ní více přikláněl můj bývalý muž, protože tu snáze a rychleji našel dobrou práci. Nároky časné péče o dvě dcery (dnes 4 a 6 let), potíže s adaptací manžela na české prostředí, ale i vzájemné neshody a rostoucí nezájem o společný život, vedl k tomu, že se manžel před rokem odstěhoval. Otázka rozvodu visela od té doby ve vzduchu a nás čekalo roční dohadování, na jehož konci byl smírný rozvod. I když jsme oba chtěli od začátku rozvod dohodou, děti ve společné péči a zachování vztahu na dostatečně dobré úrovni, cesta k tomuto cíli byla plná trní a nečekaných zvratů, které si vynutily nejeden ústupek a práci především na sobě. Ve chvíli, kdy se lidé rozcházejí, obvykle nebývají příliš nakloněni dohodám jakéhokoli druhu. Navzdory původnímu záměru i všechny naše pokusy o dohodu doprovázela netrpělivost, neochota podívat se na situaci očima druhého a emoce lítaly všemi směry. V mém případě se možnost a ochota se dohodnout pověsila na vlásek ve chvíli, kdy muž prohlásil: „Zůstávám tady, než děti vyrostou, a chci, aby chodily do francouzské školy. Taky chci prodat společný byt a auto a rozdělit peníze. Taky bych chtěl holky vídat víc než jeden den v týdnu a jednou za čtrnáct dní o víkendu.“ Byla to pro mě studená sprcha, která zchladila moji snahu o smírný rozchod na bod mrazu. Docela vážně jsem začala uvažovat o tom, že zažádám o svěření dětí do své péče, prodej bytu, ve kterém mám většinový podíl, odmítnu a budu hledat jiné řešení vypořádání jeho podílu a budu trvat na tom, že předškolní děti zvyklé na matku a české prostředí přece potřebují toto prostředí zachovat. A možnost, že by děti jezdily přes celé město do jakési elitní, drahé školy, když mohou chodit do školy za rohem a francouzský jazyk a kulturu si osvojovat i v pozdějším věku, jsem si vůbec nepřipouštěla. Já jsem trvala na svém, on na svém. Naše schůzky končily napětím, někdy křikem (děti u toho nebyly), naše telefonáty často ukončením bez rozloučení.

Celý článek

Druhá svatba

Daniela Kramulová, 21.9.2012

Ke druhé svatbě přistupujeme obvykle s méně romantickými představami, zato s větší odpovědností a možná i trochu s obavou, aby to tentokrát dopadlo líp…

Celý článek

Vezměme vejce na milost

Vít Syrový, 21.9.2012

jídlo a my

Celý článek

Perličky vašich dětí

21.9.2012

„Maminko, to jsem ale kjásně jambotatá, že jo? A kokovná, viď že jo?!“ dožadovala se nedávno naše čtyřletá Máňa, která si říká Ňáma, pochvaly od nás rodičů. (rozuměj: „jambotatá“ znamená „blonďatá“, „kokovná“ zase „šikovná“).

Celý článek

Tvářičky vašich dětí

21.9.2012

Rádi fotografujete? Daří se vám pěkné snímky vašich dětí? Ukažte je i ostatním rodičům! Několik povedených fotografií každý měsíc otiskneme a jednu vylosovanou odměníme dárkem.

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola