5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

1/2004

Recepty pro zdraví

Mgr. Hana Zemanová, 14.1.2004

Vánoční i novoroční hodování máme sice již za sebou, ale jistě i ve dnech všedních uvítáte nějaké změny v zaběhnutém jídelníčku. Navíc po Vánocích je čas posílit organismus co nejkvalitnějšími potravinami, které odbourajívšechny přebytečné škodlivé látky a dodají tělu minerály, vitaminy i enzymy. Je to také nejlepší přirozená prevence proti chřipkovým epidemiím.

Celý článek

Aby ideál krásy nezabíjel

Ing. Jana Sladká - ŠevčíkováMarta Jedličková, 14.1.2004

Ve své praxi se setkávám s klienty a klientkami nemocnými některou z forem poruch příjmu potravy. Většinou se jedná o dívky (méně o hochy) velmi citlivé, něžné, křehké. Jedna z nedávných pacientek 17letá Jitka mi řekla:"Vím, že když budu hodná, bude všechno v pořádku,"anebo 26letá Zdenka:"Je mi stále zima, padají mi vlasy, nehty skoro už nemám, nic mě nebaví a celý den myslím jen na jídlo. Večer, abych zahnala hlad, sipředstavuji jídlo, jaké mi vařila mamka, když jsem byla malá."Při takových větách mě mrazí v zádech. Nemocní poruchami příjmu potravy ovšem často nepociťují skutečný hlad. Většinou trpí emocionálním hladem, hladem polásce, něze, porozumění, pochopení, cítí se velmi nešťastně a bolestně a nevědí co s tím. Paradoxně tento"hlad"tiší (bulimie) anebo řeší (anorexie) jídlem. Snaží se (a to velmi usilovně) vyřešit problém, který úzcesouvisí s mírou sebevědomí, přijetí sebe sama, s mírou odpovědnosti za vlastní život, se schopností komunikace s okolím, se schopností vyrovnávat se se stresy a odolávat jim. Samozřejmě neplatí toto pravidlo bez výjimek.Neexistuje žádný univerzální model nemoci, tak jako - možná bohužel - neexistuje žádná univerzální pilulka či metoda, po níž by byla nemocná dívka nebo nemocný chlapec zítra v pořádku. Velmi často se spíše jedná o dalekosáhloukomplexní psychoterapeuticko-nutriční intervenci, která je pro každého ryze individuální. Jednoduše řečeno - na každého zabírá něco úplně jiného. Jisté ale je, že bez odborné pomoci se těžko dočkáme výsledků. A hlavně počítejmes poznamenáním na celý život - není tak snadné zapomenout a vymazat z paměti strachy a vnitřní psychické bolesti, které tyto nemoci provázejí.Pacientky s poruchami příjmu potravy většinou trpí emocionálním hladem, cítí se velmi nešťastně a bolestně a nevědí co s tím.

Celý článek

Kdy antibakteriální prostředky škodí?

Mgr. Petr Macháček, 14.1.2004

Žijeme-li pod jednou střechou s dětmi, dobře známe neblahé rozepře na téma čistoty. Nejedna reklama na čistící prostředky radí, používejte naše prostředky s antibakteriálním účinkem. Lékaři zabývající se životním prostředím aochránci spotřebitelů mají ale mnohdy jiný názor. Přílišná čistota podle jejich názoru více škodí, než prospívá. Mnohé studie již prokázaly, uvádí časopis Spielen und lernen, že děti vyrůstající v přílišné hygieně trpíobzvláště často alergiemi - jejich imunitní systém je"nevytížený"a proto si vyhledává pyly, potraviny nebo chemikálie jako"náhradní"cíle, proti nimž bojuje. Významnou úlohu bakterií a ostatníchmikroorganismů v našem imunitním systému bychom neměli podceňovat: bakterie v žádném případě jen neškodí, většina z nich nás naopak chrání. Na každém čtverečním centimetru naší kůže žije až několik milionů neškodných a dokonceužitečných bakterií. Chrání celý povrch našeho těla před vetřelci, kteří by mohli způsobit nemoc, tím, že jim nedají prostor pro rozmnožování. Některé kožní bakterie navíc vytvářejí látky na způsob antibiotik, které tytopůvodce nemocí zabíjejí. Zvláště důležité a četné bakterie žijí ve střevech, kde podporují trávení, vytváří vitaminy, které člověk sám vytvořit neumí, a chrání před průjmovými onemocněními.

Celý článek

Mazleme se s dětmi

Mgr. Petr Kukal, 14.1.2004

Lidé citlivě vnímají celou škálu projevů tzv."řeči těla": gestikulaci, mimiku, vzdálenost partnera, oční kontakt. Jistou informační hodnotu má v komunikaci dokonce naše vůně, která je jiná, pokud jsme klidní, a jiná,jsme-li úzkostní - zvláště ženy mívají vyvinutou schopnost tuto"pachovu šifru"sice podvědomě, ovšem většinu správně rozklíčovat. Jednou z významných oblastí komunikace je pak také komunikace taktilní, tedyprostřednictvím dotyku. Neměli bychom se jí bránit ani ve vztahu k dětem.

Celý článek

Jak je důležitý blízký kontakt s dítětem

MUDr. Marie Lachsová, 14.1.2004

Většina maminek cítí po narození děťátka velkou potřebu se svého miminka co nejčastěji dotýkat, hladit je, mluvit na ně. Jsou to biologické, instinktivní potřeby, které jsou vrozené takřka všem zdravým ženám. Pro správný vývojdítěte je fyzická blízkost matky velmi důležitá. Dříve bývalo i v našich zemích zvykem, že děti byly se svými matkami téměř stále ve fyzickém kontaktu tak, jak to dnes vidíme např. v zemích Třetího světa. Děti jsou nošeny natělech svých matek v šátcích, šálách apod. I u nás se k tomu v současné době vracíme - stále častěji vidíme mladé maminky i tatínky, jak své děti nosí přímo na svém těle v šátku nebo jiných nosítkách. Je to velmi dobře,prospívá to jak dětem, tak i rodičům. Pocit sounáležitosti je nenahraditelný. Proto je také důležité děti často hladit a pokud je to možné provádět i lehkou masáž. Je ale dobré poradit se s lékařem, co a kdy se u malého dítětemůže masírovat. Masáž u dětí je spíše hlazení, někdy stačí přiložit jenom dlaň. Často to pomůže, když děti zlobí nadýmání. Mnohdy pomůže hlazení lýtek ke zklidnění dítěte. A když dítě pláče, všichni ho hladí po hlavičce atvářích - nepřemýšlejí nad tím, prostě to udělají. Mnohé děti je uzkostné, v noci pláčí a uklidní se až u maminky v posteli, když cítí její fyzickou blízkost. Nedá se to rozhodně považovat za něco nepatřičného, opak je pravdou.Strach, že si na to dítě zvykne, je zbytečný - později stačí dětem jen přechodná blízkost rodičů při usnutí. Blízký a intimní kontakt s matkou je v prvním roce života nenahraditelný. Vždyť se koneckonců říká, že děti se majídoslova a do písmene"vy-chovat". A tak je hlaďme a chovejme a užívejme si neopakovatelné okamžiky, které nám jejich narozením byly dopřány.

Celý článek

Těhotenství a pracovní právo

JUDr. Jana PosledníMarta Jedličková, 14.1.2004

V letošním roce se v právní poradně budeme zabývat tématem"neprovdaná matka a její práva a nároky". Postupně provedeme maminku paragrafy rodinného, občanského, pracovního práva i předpisy z oblasti sociálníhozabezpečení, a to dobou jejího těhotenství i mateřství.Nastávající maminky by měly své těhotenství po jeho prokázání oznámit zaměstnavateli a dožadovat se svých práv a nároků.

Celý článek

Rodina a škola by měly být partnery

Mgr. Petr Kukal, 14.1.2004

Když šla dcera před třemi lety do školy, moc se těšila. Na začátku školního roku si ale nějak neporozuměla s paní učitelkou a její nadšení rychle opadlo. Zašla jsem nakonec do školy a s vyučující si promluvila. Hodně věcí jsmesi vyjasnily a časem se vztah dcery ke škole zase zlepšil. Letos povedu k zápisu mladšího syna a přemýšlím, zda si mám jít s jeho budoucí učitelkou promluvit ještě před nástupem do školy, vysvětlit jí jeho osobité projevy, apokusit se tak předejít možným obtížím. Nebo tím na syna zbytečně negativně upozorním?Lenka P., Praha 4

Celý článek

O potřebě péče

Marta DuškováMarta Jedličková, 14.1.2004

Počtvrté se budeme dívat prostřednictvím rozhovoru s psychoterapeuty PhDr. Yvonnou Luckou a PhDr. Lubošem Kobrlem na příčiny zranění a možnosti hojení pohledem psychomotorické terapie PhDr. Alberta Pessa a jeho ženy DianyBoyden. Následující rozhovor je věnován potřebě péče - krmení.Uspokojování potřeby péče v podobě fyzického krmení jídlem je jednou, primární linkou. Ta další linka je svým způsobem ještě důležitější a týká se krmení podněty.

Celý článek

Ostrovy mezi námi

Jan Nouza, 14.1.2004

Život s postiženým dítětem je běh na dlouhou trať. Lékaři i přátelé často radí rodičům, aby si pořídili další dítě. Ale co když se ani to nenarodí zdravé? Dá se taková situace vůbec unést?

Celý článek

Sedmikráska kvete v Hradci Králové

Mgr. Jarmila PolanskáMarta Jedličková, 14.1.2004

Křesťanské mateřské centrum Sedmikráska v Hradci Králové umožňuje maminkám aktivně trávit dobu na mateřské dovolené, podílet se na tvorbě programu, na chodu sdružení a zároveň jim pomáhá překonávat sociální izolaci, umožňujevzdělávat se v přítomnosti svých dětí a podněcuje využívání vlastních schopností a znalostí k předávání zkušeností o výchově, zdraví a psychologii rodinného života atd. Dětem od 0 do 6 let mateřské centrum nabízí prostředívzájemné důvěry, nové vztahy, první kamarády mimo rámec rodiny, nové vědomosti a dovednosti. Toto křesťanské sdružení je otevřené všem zájemcům bez ohledu na jejich vyznání při zachování preference tradičních křesťanskýchhodnot v programu a ve výchově dětí. Je otevřeno i všem, kteří celodenně pečují o dítě předškolního věku (asi dva roky chodil do našeho centra jeden tatínek se svým synem).Dětem od 0 do 6 let mateřském centrum nabízí prostředí vzájemné důvěry, nové vztahy, první kamarády mimo rámec rodiny, nové vědomosti a dovednosti.

Celý článek

Klub maminek Balónek

Marta Dušková, 14.1.2004

Klub maminek Balónek vznikl jako občanské sdružení koncem roku 1996. Získal prostory v uvolněných bývalých jeslích v blízkosti Mateřské školy Studánka, u jejíhož zrodu stála také rodičovská iniciativa. Od počátku byla obě místabudována bezbariérově a to nejen po stránce stavební, ale především mezilidských vztahů. Klub maminek Balónek je otevřen denně rodinám s dětmi do 6 let. O pravidelný provoz se dobrovolně starají samy maminky na mateřskédovolené, které sestavují i programovou nabídku akcí klubu, jehož základním posláním je vytvářet otevřené a přátelské místo k neformálnímu setkávání rodin s malými dětmi. Za příspěvek 35 Kč (na půl dne za rodinu) zde maminky,ale i ostatní dospělí členové rodiny, najdou příležitost k aktivnímu trávení času s předškolními dětmi, k navázání nových přátelství, k získání zkušeností, nápadů a podnětů pro svoji rodinu. Děti mohou využívat hernu shračkami, výtvarný koutek a stavebnice, tělocvičnu s nářadím, balónkový prostor s klouzačkou, venkovní hřiště. V kuchyňce si mohou návštěvníci připravit občerstvení, v dalších prostorách klubu nakoupit nebo směnit ve stálémbazaru dětského oblečení. Na přednáškách mohou maminky nalézt odpovědi na otázky týkající se výchovy a vzdělávání dítěte nebo rodinných vztahů. Klub maminek Balónek pořádá kromě jiného i různé jednorázové akce, na které zveširokou veřejnost. Např. legrační hry a soutěže, závody na odstrkovadlech a kolech, výlety, karneval, ples, besídky, opékání buřtů, tematické výstavy, vázání květin, lampionový průvod a další. Klub spolupracuje s mateřskýmicentry a kluby i s dalšími organizacemi a sdruženími, např. se Sdružením pro videotrénink interakcí, které má sídlo v téže budově. Specifický je klub možná tím, že jej nevedou jeho zakladatelky, ale v jeho vedení se maminkypostupně střídají. Zkušenější maminky se zapojují do různých projektů, jimiž pomáhají např. zlepšovat komunikaci mezi rodiči a odborníky. Jedním z takových projektů je i projekt na zlepšení situace hospitalizovaných dětí a propodporu spolupráce zdravotníků, dětí a rodičů ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze.

Celý článek

Síť MC bude udělovat certifikát"Společnost přátelská rodině"

Lucie Slauková, Rut Kolínská, Jitka Herrmannová, 14.1.2004

Dne 4. prosince 2003 zahájil generální sekretář OSN Kofi Annan 10. výročí Mezinárodního roku rodiny a řekl, že je na čase zjistit, jestli se od roku 1994 postavení rodiny ve společnosti zlepšilo. Mezinárodní rok rodiny 2004 násinspiroval ke kampani, ve které by Síť MC v ČR chtěla ocenit organizace, instituce, úřady a obce certifikátem - značkou"Family Friendly Society"(Společnost přátelská rodině).Certifikát mohou získat: společnosti a organizace, které poskytují služby, kulturní instituce, sportovní organizace, školy, nemocnice, úřady, výrobní podniky a firmy, obce, média. Každý subjekt bude hodnocen podlespecifických možností, které ve své oblasti může nabídnout. Ale přesto budou existovat tato základní kritéria: nabídka musí mít trvalý charakter, žádné bariéry, dítě vítané, rodinné slevy, čisté a zdravé prostředí (nekuřácké) aohleduplnost k životnímu prostředí.Vyhodnocování bude probíhat na místní a celorepublikové úrovni. Místní i celorepublikové poroty budou složeny ze zástupců mateřských center a významných osobností. Objektivitu budou zaručovat konzultanti z řad odborníků.První kolo proběhne v druhé polovině května 2004 (mezi Dnem matek a Dnem dětí) a druhé kolo v prosinci 2004 (ke Dni lidských práv). Výsledky budou zveřejněny na webových stánkách www.familyfriendly.cz. Návrhy očekávámepředevším z řad"uživatelů"tedy rodin, ale přihlásit se mohou i sami ti, kteří by chtěli certifikát obdržet.

Celý článek

Co je Škola vědomého rodičovství

Marta DuškováMarta Jedličková, 14.1.2004

Prakticky každý rodič si přeje přivést na svět krásné zdravé dítě a dát mu ideální péči v ideálním prostředí. Hodně dětí - a zdá se, že v poslední době jich přibývá - si však nese do života nemálo problémů. Spoustu energie takvynakládáme na napravování důsledků životní disharmonie, která se projevuje u dětí v podobě různých nemocí nebo odchylek vývoje. A jakoby původní radost ze života našich dětí pohlcovaly víc a víc převládající starosti. Jak a odkdy můžeme ovlivňovat vědomě proces rodičovství, jeho přípravu, očekávání i zrození nového života, aby jednotlivé etapy byly provázeny hlubokou radostí a nadějí? Co je bezpečné provázení a čím můžeme ovlivnit prožitekbezpodmínečného přijetí dítěte? Co všechno může ovlivnit způsob vítání nového života? Jaké jsou potřeby dětí, aby se zdravě vyvíjely? To jsou některá z témat, jež nabízí Škola vědomého rodičovství pro zakladatele Centervědomého rodičovství i pro budoucí či stávající rodiče dětí do 7 let věku.Rodiče se ve Škole vědomého rodičovství např. dozvědí jak čistit prostředí a vztahy, aby dítě přicházelo do láskyplné náruče.

Celý článek

Chcete jíst zdravě?

Mgr. Hana ZemanováMarta Jedličková, 14.1.2004

Jezte, kdykoli je to možné, čerstvé potraviny z ekologického zemědělství - nejlépe ty, které pocházejí z české produkce. Pokud nekupujete biopotraviny, snažte se vybírat potraviny základní, co nejméně upravené či předvařené anaučte se z nich znovu vařit. Místo věčných brambor a knedlíků zařaďte i celá obilná zrna, která obsahují dostatek vlákniny (jáhly, rýži, kroupy, pohanku, špaldu, celozrnné těstoviny, vločky, kus-kus), místo věčného masa sidejte alespoň občas luštěniny, které vám v kombinaci s obilninou dodají potřebné aminokyseliny a bílkoviny (hrách, čočka, cizrna, fazole, tofu, tempeh) a hlavně zeleninu - krátce vařenou či dušenou (raději než syrovou), kysanoui divokou (sedmikrásky, bršlice, nať pohanky, kopřivy, natě ze všech zelenin). A jídelníček doplňte semínky, ořechy a zralým či sušeným ovocem z našeho klimatického pásma. Jezte vždy to, co právě ve vašem okolí v dané ročnídobě roste nebo je přirozeně uskladněno! Příroda nám dává ideální potraviny, aby nás adaptovala na různá období. Proto nepřehánějte v zimě konzumaci syrových salátů a tropického ovoce - více tělu i přírodě prospějete dávkoukysaného zelí. Preferujte českou zeleninu a ovoce, obsahují až 10x méně pesticidů než holandská či belgická. Důvěřujte přírodním zdrojům a tradičním pokrmům a omezte konzumaci umělých vitaminů. Jezte vždy co nejčerstvějiuvařené potraviny - zejména u zeleniny dochází krátce po uvaření k oxidaci a ztrátě živin. Raději si zeleninu uvařte v menším množství, ale vždy čerstvou a přidejte ji ke každému jídlu. Vařte s láskou a radostí - pestré,barevně a nutričně vyvážené potraviny. A držte se hesla: všeho (i toho zdravého) s mírou!Jezte alespoň občas luštěniny, které vám v kombinaci s obilninou dodají potřebné aminokyseliny a bílkoviny.

Celý článek

Obraz ze starých fotografií

Růženka Beránková., 14.1.2004

Co budete potřebovat:Staré černobílé fotografie různých rozměrů, případně staré pohlednice, rám se sklem ze starého obrazu, nebo fotorámeček (se sklem nebo průhlednou fólií) - je k dostání v každém větším obchodě pro kutily. Dále čtvrtku, nejlépečtverečkovanou, nůžky a lepidlo, ideálně bílou lepicí pastu nebo jiné neagresivní lepidlo, které fotografie nepoškodí.

Celý článek

Věšák do dětského pokoje

Růženka Beránková, 14.1.2004

Co budete potřebovat:Dřevěná ramínka, 5-8 mm překližku (případně sololit či slabší mdf desku), háčky nebo držadla ke dvířkům skříněk. Obojí seženete snadno v podejnách pro kutily. Také barvy na dřevo, nejlépe modelářské nebo klasický balakryl a nadoplnění voskovky. Dále lupénkovou pilku, nebozez, šroubovák a šrouby k úchytům, štětec.

Celý článek

O dětech a smrti

Helena Chvátalová, 14.1.2004

Elisabeth Kübler-Rossová"Smrt je velikým přechodem. Vidět a zkoumat, zjišťovat a chápat různé způsoby, jimiž k tomuto přechodu dochází u lidí všeho věku a všech kultur, ve všech dobách a všude na světě, je zázrak stejně velký a úžasný jako zázrakzrození. A řekla bych, že ještě větší, neboť skrze něj vedou dveře k pochopení lidské podstaty, lidského usilování a schopnosti přežít, a koneckonců i k pochopení lidského duchovního vývoje. Poskytuje nám jediná vodítka, kterázatím máme, pokud jde o všechna PROČ a KAM a o největší smysl lidského života, se vší jeho bolestí i veškerou krásou. Čím více se toho dozvídám o lidských bytostech stojících tváří v tvář smrti, tím více se toho dozvídám oživotě a jeho největších tajemstvích. Existují tisíce dětí, které rozumějí smrti daleko lépe a vědí toho o ní více než mnozí dospělí. Dospělí samozřejmě mohou takové děti vyslechnout a pak vše odbýt mávnutím ruky, mohou simyslet, že děti smrt prostě nechápou, mohou jejich myšlenky a náhled jednoduše zavrhnout. Jednoho dne se však možná na tyto lekce rozpomenou, byť třeba o desetiletí později, až sami stanou tváří v tvář tomuto svému ,konečnémunepříteli'. A potom přijdou na to, že ty malé děti byly navýsost moudrými učiteli..."Těsně před Vánocemi 2003 vydalo nakladatelství ERMAT Praha pro nadační fond Klíček knihu americké lékařky, psychiatričky ElisabethKübler-Rossové"O dětech a smrti"(310 stran). Autorka je mezinárodně uznávanou odbornicí v oboru thanatologie, mnoho let pracuje s terminálně nemocnými, na téma smrti a umírání napsala dvacet knih, které bylypřeloženy do více než 25 jazyků. Kniha"O dětech a smrti"je její první publikací zaměřenou výhradně na děti. Autorka ji napsala po deseti letech intenzivní práce s umírajícími dětskými pacienty. Věnuje se hlavnětěmto otázkám: V čem se liší děti od dospělých, jsou-li konfrontovány s terminálním onemocněním? Procházejí i děti pěti stadii umírání? Uvědomují si děti přicházející smrt, i když se před nimi rodiče ani zdravotnický personál ovážnosti jejich onemocnění nezmiňují? Jak děti - v různém věku - chápou a pojímají smrt, jaká je povaha jejich"nedokončených záležitostí"? Jak můžeme dětem a jejich rodičům, prarodičům a sourozencům v čase loučenínejlépe pomoci? A konečně - můžeme nějak snížit neustále rostoucí počet dětských sebevražd, jednoho z nejbolestnějších způsobů, jak od nás děti mohou být odloučeny? Materiál vychází nejen ze zkušeností autorky, ale také -podstatnou měrou - ze zkušeností a poznatků rodičů, kteří tímto nezměrným trápením - ztrátou dítěte - prošli. Veškerý zisk z prodeje této publikace (prodejní cena 333 Kč) bude použit k budování dětského hospice Nadačního fonduKlíček v Malejovicích u Uhlířských Janovic (malejovický hospic viz článek Dům na cestě v Děti a my č. 3/2003).

Celý článek

Sociálně právní minimum pro zdravotně postižené

Vladimíra Loukotová, 14.1.2004

Jan Hutař"Sociálně právní minimum pro zdravotně postižené"JUDr. Jana Hutaře (128 stran) vydala v roce 2003 již v 7. vydání Národní rada zdravotně postižených ČR. Třiadvacet kapitol se věnuje důchodovému zabezpečení,životnímu minimu a příspěvkům podle zákona o sociální potřebnosti, příspěvkům poskytovaným podle vyhlášky č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon České národní rady o působnosti orgánů Českérepubliky v sociálním zabezpečení, příspěvku při péči o osobu blízkou a jinou, příspěvkům dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, službám sociální péče, vzdělávání zdravotně postižených dětí, problematicezaměstnávání zdravotně postižených občanů, podnikání zdravotně postižených občanů atd. Najdete zde také seznam pověřených obcí a obcí s rozšířenou působností a adresář krajských center zdravotně postižených a jejich pracovišť(místa pomoci), právnické minimum poradenské činnosti (přehled normativních aktů upravujících oblast sociálního zabezpečení, pracovně právní oblast, oblast soukromého podnikání a oblast občansko právní) a vzory podání (žádosti,žaloby). Autor uvádí vždy konkrétní právní úpravu dané problematiky a tato je také u některých oblastí doprovázena jeho komentářem (výkladem), který považuji za obzvláště cenný. (Jsou zde také např. uvedeny konkrétní příkladyvýpočtu jednotlivých dávek státní sociální podpory, příslušné úřady pro řešení dané věci a další praktické rady a návody pro pochopení a snazší aplikaci právní normy.) Jako malý nedostatek bych viděla snad jen to, že uvádíexistenci školského úřadu, který ovšem dnes jako takový (takto nazvaný) neexistuje a jeho funkci plní příslušný krajský úřad, odbor školství, mládeže a tělovýchovy. Kniha je k dostání na jednotlivých centrech zdravotněpostižených a nebo přímo u Národní rady zdravotně postižených se sídlem v Praze, Partyzánská 7, Praha 7.

Celý článek

Úlomky a obrázky na pomoc dětem s postižením

-red-, 14.1.2004

"Každou chvíli, kterou jsme prožili bez úsměvu,lásky a pohlazení,jsme promarnili.Nikdy nevíme, kdy to bylonaposled...Máme dar a nic nás nestojí.Lásku."

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola