5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

1/2006

Pět největších chyb v komunikaci s dětmi I

Eva Mizerová, 3.2.2006

V komunikaci s dětmi, ale nejen s nimi, se často podvědomě snažíme získat navrch. Kdy se taková nefér hra děje?Jaké chyby v komunikaci děláme? A jak vypadá asertivita v praxi?

Celý článek

Jak zabavit dítě za dlouhých zimních večerů

Marie Těthalová, 1.2.2006

Nevíte, jak děti zabavit za dlouhých zimních večerů, aby jen neseděly u televize? Zkuste si s nimi zhotovit kašírovanou misku na dobroty nebo různé drobnosti (nehodí se však na nebalené mlsky - pop corn, brambůrky apod.)

Celý článek

Barbara a Zdeněk Šimanovští: Hry pro rozvoj zdravé osobnosti

Marie Těthalová, 30.1.2006

Kniha Hry pro rozvoj zdravé osobnosti (Portál, 2005) autorů Zdeňka a Barbary Šimanovských je určena především učitelům základních a středních škol, neměla by však také uniknout pozornosti vedoucích dětských oddílů nebovolnočasových aktivit.

Celý článek

Děti v nemocnici I

Markéta a Jiří Královcovi, 27.1.2006

Co by měli rodiče vědět o své přítomnosti u hospitalizovaného dítěte na nemocničním oddělení.Ve světě se dnes stále častěji prosazuje trend tzv."family-centred care", péče soustředěné na celou rodinu.

Celý článek

Mitchell J. Einzig, Terril H. Hart: Domácí lékař pro rodiče

Helena Chvátalová, 25.1.2006

Medicína udělala v posledních dvaceti letech obrovský pokrok.

Celý článek

Druhotné poruše imunity děti většinou odrostou

Helena Chvátalová, 23.1.2006

V posledních letech se mluví o tom, že přibývá dětí s poruchami imunity (obranyschopnosti). Je tomu skutečně tak? A může se dítěti podařit z poruchy imunity"vyrůst"?"

Celý článek

To dítě už zase stůně!

Helena Chvátalová, 20.1.2006

Většina dětí začne stonat s nástupem do dětského kolektivu. Proč tomu tak je? Můžeme to nějak ovlivnit? Zeptali jsme se na to alergologa, imunologa a kožního lékaře MUDr. Radka Klubala.Ne každý asi sprchuje děti studenou vodou, ale každý by měl s dětmi chodit na procházky, do přírody.

Celý článek

Čajovna pro náctileté v klášteře

-red-, 17.1.2006

Teenageři a mladí lidé z YMCA otevřeli 4. ledna čajovnu YOUNG TEA v přízemních prostorách Dominikánského kláštera v Ústí nad Labem. Vybudování čajovny na místě bývalé klášterní cely, kde YMCA pořádala akce pro děti v rámci svéhoklubu Freestyl, který s čajovnou bude sousedit, bylo možné díky finanční dotaci z prostředků EU. Otevírací doba bude vždy v pátek a v sobotu od 16 do 21 hodin, návštěvníci si mohou přijít posedět, popovídat a ochutnat různorodéčaje v příjemném prostředí za poslechu hudby. Projekt vznikl především pro teenagery, které rodiče nepouštějí večer ven. Zde mohou neplnoletí mladí lidé nalézt pohodu a klid, bez různých negativních vlivů, například kouřeníatp.

Celý článek

Poslanci snížili hranici trestní odpovědnosti

-red-, 17.1.2006

Poslanci v koncem listopadu snížili hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Odborníci však upozorňují, že se tím dětská kriminalita nesníží."Někteří dospělí jsou mazaní a s vědomím, že se nemůže nic stát, posílajíděti krást,"uvedl v MF Dnes psycholog Jaroslav Šturma s tím, že po snížení věkové hranice budou posílat loupit ne čtrnáctileté, ale desetileté děti. Řešením této situace by mohl být zákon, který by zodpovědnost přenášel ina rodiče. Podle organizace Pionýr by bylo nejvhodnější, aby míra odpovědnosti byla u dětí stanovována individuálně bez toho, aby existovala striktně určená věková hranice."Orgány činné v trestním řízení by měly posuzovatmíru odpovědnosti případ od případu, jejich úkolem by bylo v rámci končeného rozhodnutí ve věci samé označit i případnou spoluodpovědnost rodiny, respektive rodičů či zákonných zástupců případně i školy a toto zjištěnísignalizovat odpovídajícím orgánům,"píše se ve stanovisku České rady Pionýra. Zákonodárci, kteří zákon přijali, ovšem jiné řešení nepřipouštějí."Zhruba před jedním a půl rokem byla celá série otřesných případůspáchaných osobami ve věku mezi 14 a 15 lety. Nesly znaky páchání trestných činů dospělých, byly připravovány. Jasně to dokládá, že i osoby mezi 14. a 15. rokem věku jsou schopny si uvědomit nebezpečnost svého jednání,"řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Pravdou je, že snižování hranice trestní odpovědnosti je trendem po celé Evropě. Loni na jaře to odhlasovali poslanci na Slovensku, hranici čtrnácti let přijalo i Německo, Maďarsko čiRakousko, ve Francii jsou trestně odpovědní dokonce třináctiletí.V souvislosti se snížením trestní odpovědnosti poslanci snížili i hranici pro legální pohlavní styk na 14. let. Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce totiž od sebe nelze tyto dvě věci oddělit."Když by spolunapříklad dva stejně staří jedinci vedli pohlavní život a oběma bylo mezi 14 a 15 lety, vlastně by páchali trestnou činnost a museli bychom je oba zavřít,"uvedl. Většině odborníků se však toto rozhodnutí nelíbí."Lidé jako třeba Pavel Opočenský už nebudou zločinci. Každá civilizovaná země své děti chrání před zneužíváním,"uvedl v MF Dnes sexuolog Petr Weiss. Průzkumy přitom ukazují, že lidé začínají obvykle pohlavně žít až vosmnácti letech. Nelze tedy argumentovat tím, že by zákon pouze legalizoval běžný sexuální život nezletilých. Psycholožka Jana Pokorná ve stejném listě navíc upozornila, že argumentace politiků není správná."Například vNěmecku to mají oddělené - trestní odpovědnost od čtrnácti a sex od šestnácti - a nic se neděje,"zdůraznila. Právníci navíc upozorňují, že věk pro možné zplnoletnění kvůli těhotenství se nemění - zůstává na šestnáctiletech. Hrozí tak, že přibude potratů a opuštěných nechtěných dětí.ilustrační foto Miroslav Čačík

Celý článek

Lakováním proti zubním kazům

-red-, 17.1.2006

Skoro všechny děti v Evropě mají znatelně lepší zuby než jejich rodiče: v průměru každé dvanáctileté dítě má jediný kaz - zatímco předchozí generace měla v tomtéž věku zkaženou skoro polovinu chrupu. Příčina je jednak v lepšíprevenci: častější čištění zubů, pravidelné návštěvy u zubaře, fluoridovaná zubní pasta, ale také preventivní opatření, jako je například lakování zubů. Nejvíc ohroženy zubním kazem jsou především stoličky. Důvodem je hlavnějejich povrch: je hrbolatý, ba přímo krabatý, s mnoha malými mezerami a puklinami - rýhami. Do těchto skrytých míst se kartáček sotva dostane, takže tam velmi snadno zůstávají mikroskopické zbytky jídel, živná půda probakterie. Bakterie berou cukr z potravy a jako odpadní produkt vytvářejí kyseliny. Ty pak ničí sklovinu, a později působí na zubní tkáň. Vznikají díry, proti kterým už je zubní kartáček definitivně bez šance.Abychom tomu zabránili, je dnes možné u školních dětí zbývající stoličky pokrýt speciální hmotou. Toto"uzavření rýh"zarovnává prohlubně a zbytky jídel a bakterie se nemají před kartáčkem kam skrýt. Ideální jenanést tuto ochrannou vrstvu na zuby co nejdříve poté, co dítěti vyrostou první stoličky. Nejprve je třeba zuby pořádně očistit a vysušit tak, aby následné ošetření nerušily sliny. Nanese se lehká kyselina, která zdrsní povrchzubu tak, aby ochranná hmota na povrchu lépe držela. Tekutá hmota se pak pružnou jehlou nanese přímo do rýh a pak UV zářením zpevní. Zákrok je zcela bezbolestný. Ochranná vrstva je nepropustná a vydrží sedm až deset let.Tu a tam se může stát, že se krátce po zákroku uvolní kousek hmoty, a proto se doporučuje nejpozději do půl roku od zákroku jít se zuby na kontrolu. U nás je tato procedura považována za nadstandardní a pojišťovny jineplatí, v sousedním Německu je dětem do 18 let hrazena.Zuby lze případně ošetřit také pevným fluoridovým lakem, který brzdí vznik zubního kazu a začínající kaz dokonce může vyléčit. Ale zda je tato léčba vhodná, záleží na chrupu konkrétního dítěte i na případném používánífluoridu (v zubní pastě, potravinářské soli, minerální vodě atd.) Proto byste ji měli konzultovat se zubním lékařem.Při vstupu do první třídy má ještě každé druhé dítě zcela zdravé zuby. Zatvrzování zubů, ještě společně se zdravou stravou a správným čištěním může přispět k tomu, že to tak zůstane až do dospělosti.ilustrační foto Miroslav Čačík

Celý článek

Pomozte vietnamskému miminku

-sov-, 17.1.2006

Nadace Naše dítě otevřela ve prospěch postiženého vietnamského chlapečka jménem Do sbírkové konto 111000222/0300.Miminko se narodilo předčasně, po narození vyžadoval jeho zdravotní stav intenzivní péči. Jeho rodina, která v ČR žije dlouhodobě, je v zoufalé situaci. Nemocnici dluží skoro 800 tisíc Kč, protože jejich nemocné dítě nemáu nás nárok na veřejné zdravotní pojištění. Úhrada tak vysoké částky je mimo finanční možnosti rodiny se třemi dětmi!Nadace Naše dítě prosí všechny lidi dobré vůle, aby přispěli na pomoc vietnamskému miminku.

Celý článek

Lékař léčí, příroda uzdravuje aneb Jak na imunitu

17.1.2006

Ačkoli současná lékařská věda má k dispozici velké množství medikamentů a je schopna konat takřka zázraky, v mnoha případech se vracíme ke starým osvědčeným způsobům léčení - čili k přírodě. U řady potíží nebo nemocí nám mohoupřírodní prostředky pomoci lépe než cokoli jiného. Umějí probudit a posílit organismus tak, aby nenásilně a velmi šetrně dosáhl přirozeného uzdravení. A co víc - bez vedlejších účinků.Proto bychom měli zachovávat úctu k darům Země. Čím šetrněji jsou rostliny zpracovány, tím je jejich působení účinnější. Takovým nejstarším a nejšetrnějším způsobem získávání oleje z rostliny je lisování za studena. Vtakto vyrobeném oleji zůstává maximum cenných látek a navíc v přirozeném stavu, jak je dokáže lidské tělo nejlépe zužitkovat.V souladu s naší filozofií špičkové kvality výrobků sortiment postupně obohacujeme o BIO oleje, lisované za studena z rostlin pěstovaných podle norem ekologického zemědělství. Díky respektování přirozených koloběhů jsourostliny vysoce hodnotné a kvalitní.A právě ve spojení s takto získanými rostlinnými oleji a vybranými esenciálními oleji vznikly i mimořádně kvalitní a účinné tělové a masážní oleje:Devatero kvítíje vynikající na bolavá a namožená záda, vysoce účinný je při bolesti v oblasti krční páteře. Díky obsaženým esenciálním olejům - eukalypt, máta peprná, kafrovník a další - přináší úlevu při svalovém napětí a únavě,prohřívá a prokrvuje, zmírňuje otoky a má hojivé a regenerační účinky. Vedle toho je ideální pro jemnou masáž při nachlazení, posiluje imunitní systém a stimuluje krevní oběh a činnost srdce.Maratonecse báječně postará o vaše nohy, od stehen až po chodidla. Je výborný zejména po zvýšené tělesné námaze a zátěži. Odstraňuje bolest, zmírňuje křeče, pomáhá při drobných poraněních a výronech, regeneruje a zvláčňuje suchoupokožku. I tento produkt se pyšní jedinečným složením (tymián, manuka, lemongrass a další), jež podporuje činnost imunitního systému. Maratonec prohřívá a prokrvuje pokožku i svaly, má rovněž antiseptické a antimykotické účinky.více na www.salus-mh.cz

Celý článek

Už jste jedli modrou bramborovou kaši?

Ing. Jarmila Teplíková, 17.1.2006

Poloraná až polopozdní odrůda brambor s modrofialovou slupkou a modrofialovou mramorovanou dužninou se jmenuje Valfi. Jde o odrůdu velmi cennou z hlediska zdraví prospěšných látek. Je přírodním zdrojem anthokyaninů, které mají vlidské výživě velký zdravotní význam. Působí antioxidačně, což snižuje nebezpečí výskytu aterosklerózy a určitého typu rakoviny. Antioxidační kapacita modrofialově zbarvených brambor je dvakrát až třikrát vyšší než u brambor sežlutou dužninou.Hlízy odrůdy Valfi lze konzumovat ihned po sklizni a hodí se i pro skladování. Během něj se v chladnějších podmínkách obsah anthokyaninů kupodivu spíše zvyšuje a narůstá také jejich antioxidační kapacita, stávají se tedy zdravějšími.Brambory obsahují asi 15 % polysacharidů (škrobů), 2 % bílkovin, 0,1 % tuků a 2,5 % vlákniny. Bramborový škrob chrání žaludeční a střevní sliznici. Brambory sice obsahují poměrně málo bílkovin, ale v těch je na druhéstraně vysoký podíl esenciálních aminokyselin. V bramborách byly zjištěny vitaminy skupiny B, vitamin C, E a K, provitamin A, draslík, vápník, hořčík, železo, síra, zinek, fosforečné soli a kyselina citrónová a jablečná. Kdosní 100 kilogramů brambor za rok, což představuje asi 270 gramů denně, tedy nijak závratné množství, uhradí až tři čtvrtiny své potřeby draslíku, pětinu potřeby hořčíku, pětinu železa a sedminu své potřeby fosforu. Důležité jepředevším vysoké množství draslíku. Tento prvek prospívá nervovým buňkám a udržuje tonus svalů. Pomáhá také při únavě, snižuje krevní tlak a je přirozeným diuretikem. Organismus potřebuje draslík ve zvýšeném množství v případě,že došlo k odvodnění například při odtučňovací kůře, průjmu nebo nadměrném pocení či po chirurgickém zákroku.Brambory jsou kromě chleba nejvydatnějším zdrojem energie. Přesto není zcela na místě obvyklá představa, že po bramborách se může velice snadno ztloustnout, neboť jeden hodně velký brambor má tolik energie jako menšíjablko nebo pomeranč.Odrůdu brambor Valfi vyšlechtili ve Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodu. Ústav nepředpokládá, že by se pěstování této odrůdy rozšířilo na velké plochy, ale zpestřením trhu určitě bude. Podobné odrůdy sčervenou až modrou dužninou jsou běžně pěstovány v Americe, Kanadě, Austrálii, i v některých evropských zemích. U nás jsou méně známé a prodávají se jako novinka v některých hypermarketech, bohužel zatím za vysoké ceny.Michael Teplík

Celý článek

Hranolky u dětí podporují vznik rakoviny

17.1.2006

Příliš častá konzumace hranolků v raném mládí výrazně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu v dospělém věku. K tomuto závěru dospěl nedávný výzkum amerických vědců, jehož výsledky byly zveřejněny v nejnovějším vydání časopisuInternational Journal of Cancer. Výzkum, který si objednala Americká nadace pro výživu dětí, ukázal, že u dětí ve věku od tří do pěti let, konzumujících alespoň jednou týdně hranolky, se riziko pozdějšího onemocnění rakovinouprsu zvýšilo až o 27 %."Výzkumníci získali důkazy, že strava lidí v raném období výrazně určuje stravovací návyky i v pozdějším životě,"prohlásila Karin Michelsová z Ženské nemocnice v Bostonu, která výzkum řídila."Výzkum přinesl další důkazy, že rakovina prsu má původ především v rané fázi života ženy, a proto je nezbytné, abychom působení rizikových faktorů výrazně omezili,"varuje doktorka Michelsová."Ženy, jimž vraném věku dávaly matky často hranolky, jsou vystaveny až o třetinu vyššímu riziku rakoviny prsu, než ženy, které v dětství podobnou stravu nekonzumovaly,"konstatovali vědci, kteří na výzkumu pracovali. Doposud bylysmažené hranolky a vůbec smažení dáváno do souvislosti s vážnými nemocemi žaludku a dvanáctníku.Při výzkumu byly podrobně sledovány a analyzovány stravovací návyky 582 žen, které trpěly rakovinou prsu, a 1569 žen, které z této nemoci byly vyléčeny. Souvislost mezi konzumací hotdogů či zmrzliny a rizikem rakoviny prsuprý nebyly nalezeny.

Celý článek

Pozor na jedovatý solanin!

-jt-, 17.1.2006

Brambory obsahují alantoin, který má hojivé účinky, ale také jedovatý alkaloid solanin. V květech je ho asi 0,7 %, v plodech 1,0 %, v semenech 0,25 %, vegetativní vrcholy ho obsahují 0,5 % a klíčky dokonce 0,8-5,0 %. I když je vhlízách brambor solanin obsažen jen v nepatrném množství, jeho obsah se účinkem denního světla může až pětkrát zvýšit - brambory přitom zezelenají. Bylo zjištěno, že 20 až 30 mg solaninu už může vyvolat slabé příznaky otravy.Odhadnutá smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 400 až 500 mg. Při mírné intoxikaci se objeví podráždění v ústech, bolesti hlavy a břicha, zvracení, průjmy a v některých případech může dojít i ke zvýšení teploty. Tytopříznaky se mohou projevit čtyři až devatenáct hodin po požití solaninu (plodů brambor, syrových klíčků apod.). Ve vážných případech mohou tyto příznaky přetrvávat tři až šest dní.Otrava z bramborových hlíz nám vzhledem k nízkému obsahu solaninu a také proto, že se tento alkaloid vařením rozkládá, v žádném případě nehrozí. Přesto před použitím pečlivě odstraňte klíčky i části hlíz, které majínazelenalou barvu.

Celý článek

Víte, že:

-jt-, 17.1.2006

*bylo zjištěno, že jsou-li syrové brambory skladovány při teplotě nižší než 8oC, značně se v nich zvyšuje obsah redukujících sacharidů, a tudíž se pak během pečení tvoří víc akrylamidů (nebezpečných látek, které vznikají vpotravinách s velkým obsahem škrobu, pokud jsou vystaveny vysoké teplotě při výrobě či kuchyňském zpracování)? Ovšem dobrý vliv nemá ani klíčení (k němuž dochází za přítomnosti světla a při pokojové teplotě). Je tedy třebadodržovat správné podmínky skladování.*před smažením nebo pečením je vhodné brambory nejprve chvíli povařit v horké vodě? Tento proces, typický pro potravinářský průmysl a snadno aplikovatelný i doma, slouží ke snížení hladiny cukrů. Stejného efektu lzedosáhnout i pouhým namočením syrových brambor do okyselené vody (stačí do vody přidat ocet či šťávu z citrónu).*i teplota při úpravě brambor má na tvorbu akrylamidů velmi velký vliv? Co se týče smažení, teplota oleje by neměla přesáhnout 175°C, zatímco u pečení jsou doporučené limity 200 °C (máte-li tradiční troubu) a 190 °C(máte-li troubu se zvýšenou ventilací).

Celý článek

Pozor na zkříženou alergii

-red-, 17.1.2006

Určitá koření mohou už v malém množství vyvolat alergické reakce. Německý časopis Grüne Kreuz radí těm, kteří jsou alergičtí na pyl, aby byli obzvlášť obezřetní, protože existuje nebezpečí, že může dojít ke křížení alergií.Důvodem je to, že pylové alergeny se podobají určitým bílkovinám v potravinách. Kritické jsou pro alergiky na pyl z olše, břízy a lísky především mandle, oříšky, nugát a marcipán. Pro alergiky na pelyněk to je anýz, skořice akoriandr a pro"travní"alergiky pšeničná mouka a arašídy.

Celý článek

EU: V hračkách může číhat nebezpečí

-red-, 17.1.2006

Přestože dětské hračky podléhají přísným normám, stále chybějí jednotná evropská pravidla pro"bezpečné hračky", a proto se rizikové hračky mohou snadno dostat do rukou i vašich dětí.Na úrovni Evropské unie se už léta zápasí o pravidla při zacházení s chemikáliemi. Příkladem jsou změkčovadla v dětských hračkách. Studie prokázaly škodlivost určitých ftalátů, které jsou používány k tomu, aby plastzměkčily. V roce 1999 Evropská komise zakázala používání šesti těchto změkčovadel - ale jen u hraček pro malé děti, na nichž si procvičují kousání. Krátce potom přejalo tento zákaz osm zemí EU. Mezinárodní zdravotní organizaciHealth Care Without Harm (www.noharm.org) to nestačí. Ptá se: Čím prospěje tento omezený zákaz změkčovadel malým dětem? Vždyť si strkají do pusy i věci, které k tomu účelu nejsou vyrobené. Změkčovadla se kromě hraček vyskytujíi v domácích potřebách z plastu, v tapetách, podlahových krytinách, ale i v katetrech, implantátech a injekčních jehlách.Evropská komise navrhla odpovídající text zákona, připomíná časopis Spielen und lernen, který leží na cestě k vydání mezi Evropským parlamentem (EP) a Evropskou radou. Téměř pět let trvalo, než se vůbec Evropská radanávrhem zabývala po prvním čtení v parlamentu.V září 2004 byla uzavřena politická dohoda, kterou už tisk oslavoval - zřejmě příliš brzy. Stále se čeká na oficiální schválení společného stanoviska. Teprve pak může proběhnout druhé čtení v Evropském parlamentu. Než textdozraje do podoby zákona, může ještě nastat nutnost tří čtení a k tomu ještě zprostředkující řízení. Tato procedura patrně zabere roky. Přitom švédská studie z počátku roku 2003, kterou objednala EU, prokazuje škodlivostzměkčovadel, obzvláště často používaného DEHP. Studie uvádí škodlivé účinky na ledviny, mužské pohlavní orgány, plodnost a prenatální vývoj dítěte.ilustrační foto Marta Jedličková

Celý článek

Když moře šumí v nose

17.1.2006

Tajemství mořské vody nespočívá jen v její slanosti, ale jak naznačují zejména nové vědecké výzkumy, obsahuje více, než se dříve tušilo - například antibiotické a bakteriostatické látky, které v organismu působí jako přírodníantibiotika. Vědci zjistili, že mořská voda obsahuje celkem 97 minerálních látek a stopových prvků.Nyní je na trhu několik produktů využívajících léčivé síly mořské vody. Mezi přední produkty patří HUMEX 100% mořská voda od francouzské farmaceutické společnosti URGO. Od ostatních se odlišuje především tím, že obsahujemořskou vodu v neředěné formě. Jeho 150 ml velká lahvička je mezi přípravky s mořskou vodou největší na trhu, a proto i cena je nejvýhodnější.Víte, že náš nos každý den"přefiltruje"zhruba 15 tisíc litrů vzduchu? Aby nás mohl chránit, je nutné dbát o jeho hygienu. Představte si dokonalou klimatizaci, která ohřívá a zvlhčuje studený vzduch, současně jefiltrem, odstraňujícím ze vzduchu cizorodé částice. Tak skvělým orgánem náš nos je. Když dobře neplní svou funkci, dochází k zánětu. Jeho projevem je především neprůchodný nos. Otvírá se tak cesta k možným komplikacím, jakojsou záněty středního ucha, hrtanu, průdušek či vedlejších nosních dutin. Primární léčbou zůstávají stále nosní kapky, přesto lze léčbu zefektivnit a urychlit sprchováním nosní sliznice mořskou vodou.Mořská voda HUMEX je zvláště efektivní jako prevence a také při léčbě onemocnění v oblasti horních cest dýchacích. Fyziologický roztok mořské vody umožňuje omezit zánět v nose a odstranit z něj cizorodé látky. Za pomocivelkého množství minerálů a stopových prvků, které HUMEX 100% mořská voda obsahuje, dokáže obnovit normální funkci nosní sliznice. Důležitý je především mangan, jenž pomáhá v případě alergických stavů, a měď, která působíprotizánětlivě a protiinfekčně.HUMEX 100% mořská voda je novinkou, která vám i v sychravém podzimním čase zpříjemní život a pomůže čelit nachlazení. K dostání je ve všech lékárnách.

Celý článek

Neoblékejte děti přespříliš!

MUDr. Marie LachsováJosef Beránek, 17.1.2006

Ven by se s dětmi mělo chodit pravidelně, téměř za každého počasí. Je pouze několik situací, kdy je pobyt dětí venku nevhodný. Není dobré chodit s dětmi ven v době inverze, kdy jsou špatné rozptylové podmínky. Koncentracezplodin z výfukových plynů, průmyslových objektů i domů je nebezpečná hlavně pro malé děti. Jakýsi aerosol, který je ve vzduchu, poškozuje ochrannou bariéru sliznic, která je u malých dětí velmi citlivá a může vyvolatonemocnění horních cest dýchacích, jako je například zánět hrtanu, kdy může dojít i ke špatnému dýchání dítěte a někdy je nutný i zásah lékaře. Další nevhodnou klimatickou situací je velký mráz pod minus 10oC.Při pobytu venku je samozřejmě vždy nutné dítě vhodně obléci. Je rozdíl, zda se dítě veze v kočárku nebo běhá. U kojenců je na zimu vhodný pytel. U větších dětí musíme mít na paměti, že se při pohybu zahřejí a nemělibychom je tedy příliš navlékat.Je také nevhodné děti příliš oblékat, když jdou jen chvilku do školy či do školky a tam tráví dlouhé hodiny v teple. Děti by měly mít možnost se svléknout, je tedy vhodnější několik slabších vrstev než jedna silná. Školníděti by rozhodně neměly nosit do školy pod kalhoty punčocháče. Stačí jen ponožky a kalhoty nebo u děvčat punčocháče a sukně. Zbytečné přehřívání snižuje odolnost i koncentraci.

Celý článek

1 2 3 4 5 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola