5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

2/2006

K. Eileen Allen, Lyn R. Marotz: Přehled vývoje dítěte od prenatálního období do 8 let

Vendula Papíková, 5.4.2006

Vývoj dítěte je nesmírně citlivý a zásadní proces, v jehož každé etapě můžeme mnoho ovlivnit nejen pozitivně, ale i negativně.

Celý článek

Pět největších chyb v komunikaci s dětmi II

Eva Mizerová, 3.4.2006

Chybou, kterou v komunikaci s dětmi děláme snad nejčastěji, jsou nevyžádané rady. Děti však potřebují, abychom jejich pocity respektovali

Celý článek

Já chci taky mobil!

Marie Těthalová, 31.3.2006

I mladší školáci touží dnes po mobilním telefonu. Jak se dá jejich touze vyhovět a zároveň nezruinovat rodinný rozpočet? Jak starým dětem má smysl mobil pořídit? A potřebují jej opravdu?

Celý článek

Předškoláci a počítače

Václav Mertin, 29.3.2006

Je správné, že rodiče zejména předškolních dětí jsou opatrní při využívání technických novinek a ptají se, jestli mobily, walkmany, televize a samozřejmě i počítače nepředstavují pro dítě příliš velké riziko.

Celý článek

Děti v nemocnici II

Markéta a Jiří Královcovi, 27.3.2006

Co by měli rodiče vědět o své přítomnosti u hospitalizovaného dítěte?

Celý článek

Eva Cílková, Irena Hříbková: Děti hrají divadlo (Scénáře pohádkových her a příběhů pro děti od 5 do 12 let)

Jana Dočkalová, 24.3.2006

Možná jste někdy zkoušeli nacvičit s dětmi pásmo říkadel a písniček na besídku pro rodiče, možná jste dokonce sehráli pohádku...

Celý článek

Jak poznat a léčit průduškové astma v dětském věku

Petr Pohunek, 22.3.2006

Dnes se můžeme stále častěji setkat i u dětí předškolního věku -a někdy dokonce i u kojenců či batolat - s diagnózou "asthma bronchiale". Co tedy je průduškové astma a máme se jej opravdu bát?

Celý článek

Děti a my 2/2006

Helena Chvátalová, 21.3.2006

Hlavním tématem čísla je jak u dětí poznat a léčit astma, které zpracoval náš přední odborník na tuto problematiku doc. MUDr. Petr Pohunek. V rubrice Rádce jistě rodiče zaujmou např. články Já chci taky mobil!, Předškoláci a počítače a dva seriály – Pět největších chyb v komunikaci s dětmi a Dítě v nemocnici. V Tržišti nápadů najdou inspiraci na přípravu velikonočních svátků (velikonoční svačina, mramorování vajíček, drátované velikonoční dekorace).

Celý článek

616.jpg

Přehled vývoje dítěte od prenatálního období do 8 let

MUDr. Vendula Papíková, 21.3.2006

K. Eileen Allen, Lyn R. Marotz

Celý článek

Pět největších chyb v komunikaci s dětmi II

Ing. Eva Mizerováilustrační foto Jiří Kolář, 21.3.2006

Chybou, kterou v komunikaci s dětmi děláme snad nejčastěji, jsou nevyžádané rady. Děti však potřebují, abychom jejich pocity respektovali

Celý článek

Drátové velikonoční dekorace

Magdalena Opletalováfoto Marta Jedličková, 21.3.2006

Drátenictví je tradiční lidové řemeslo, které si i v dnešní době pro svou nenáročnost a materiálovou dostupnost získává své příznivce. Zkusme se staršími dětmi vyrobit jednoduché drátěné dekorace.Pružinu si natočíme raději spíše delší, poté ji sejmeme z tyčky a tlakem prstů zplošťujeme.

Celý článek

Velikonoční jidáše

-tět-Julie Felixová, 21.3.2006

Jidášky z kynutého těsta se pečou na Zelený čtvrtek - křesťané na Zelený čtvrtek vzpomínají na poslední večeři Ježíše s apoštoly. Se Zeleným čtvrtkem souvisí spousta lidových zvyků - tento den lidé časně vstávali, hospodyněještě před východem slunce zametly dům a smetí odnesly za humna či na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy. Po modlitbě se celá rodina omývala rosou, která měla zabránit onemocnění lišeji a jinými neduhy. Jedla sezelená strava (špenát, zelí), aby byl člověk celý rok zdráv. Kdo snědl pečivo pomazané medem, byl prý chráněn před uštknutím hadů a žihadly sršňů a vos. Mnohde se říkalo, že když naposledy zvoní na Zelený čtvrtek zvon (zvonyprý ten den odlétají do Říma), mají lidé cinkat penězi, aby jich měli celý rok dost.Děti běhaly s klapačkami a řehtačkami a honily proradného Jidáše. Dbalo se na to, aby hoch, který představoval Jidáše, byl zrzavý. Po západu slunce hospodář kropil dům svěcenou vodou a chránil ho tak před čarodějnicemi.Dnes nám ze starých lidových zvyků zbylo pečení jidášků - kynutého pečiva, které se natírá medem.

Celý článek

Velikonoce tradičně i netradičně

Mgr. Marie Těthalováfoto Julie Felixová, 21.3.2006

K Velikonocům neodmyslitelně patří zdobení vajec, pletení pomlázky a pečení dobrot. Zkusme společně s dětmi připravit tradiční jidášky a netradiční mramorovaná vajíčka.

Celý článek

Tvaroh se zajíčkem

-LeM-foto Leona Marcinko, 21.3.2006

(pracuje starší dítě od 6 let s rodičem)Sladký tvaroh: ve šlehači dobře promícháme jednu a půl kostky tvarohu, jeden malý bílý jogurt, jeden vanilkový cukr, med podle chuti, trošku mléka pro zředěníČokoládová poleva v sáčku: sáček ponoříme do hrnce s horkou vodou a zahříváme. Až poleva změkne, odstřihneme růžek a zdobíme (dáváme pozor, abychom se nespálili, sáček vytáhneme z vody pomocí vařečky a obalíme utěrkou, vkteré ho při zdobení držíme).Pomůcky: ušlehaný tvaroh, rozpuštěná čokoládová poleva, arašídky nebo mandle v jogurtu a čokoládě, vykrajovačka zajíce, prkénko, kulaté karlovarské čokoládové oplatky kolonáda, zástěra, misky, stěrkaPostup: Našleháme dětem sladký tvaroh, který si už samy vlijí do misek. Z kulatých oplatků vykrojíme zajíčky a ozdobíme troškou čokoládové polevy. Po zaschnutí zajíčky zapíchneme do tvarohu, který dozdobíme arašídky nebomandlemi - vajíčky.

Celý článek

Velikonoční svačinu zvládnou i děti

Leona Marcinkofoto Leona Marcinko, 21.3.2006

Mléčná a zeleninová strava bude dětem úplně jinak chutnat, když svačinu s vaší pomocí připraví. A jak budou překvapeny návštěvy, když jim děti své výrobky nabídnou!

Celý článek

Jablka v županu

Svatava Rudolfováfoto Svatava Rudolfová, 21.3.2006

Pokud se vám ve sklepě hromadí jablíčka méně vábného vzhledu, zahalte je do listového těsta. Jednoduchý recept zvládnou i šikovné děti, které chtějí maminku překvapit.Na rychlou přípravu stačí mražené listové těsto. Z jednoho kusu vyválíme plát a rádýlkem vykrojíme devět čtverců. Polovinu jablka s vydlabaným jádřincem ozdobíme lžičkou marmelády, přidáme oříšek nebo mandli, přisypemehrozinky a špetku mleté skořice. Okraje čtverců potřeme rozšlehaným vejcem a protilehlé strany těsta přitlačíme k sobě. Úhledné balíčky pokládáme na plech postříkaný vodou. Zlatavého povrchu moučníku docílíme mašlovačkou arozšlehaným vajíčkem. Pečeme asi 20 minut při 180 - 200oC. Jablka v županu se mají podávat ještě teplá, politá ovocnou šťávou, nebo je můžeme jemně poprášit cukrem.

Celý článek

Kopřiva pro zdraví

Ing. Jarmila Teplíkováfoto Michael Teplík, 21.3.2006

Jednou z nejlacinějších a nejlépe dostupných zelenin po celý rok je každému známá kopřiva!

Celý článek

Tradice a vážnost

Jan Nouzafoto Jan Nouza, 21.3.2006

Obnovit vyučování ve zdejší škole - tak zněl slib a záměr"oudů obce"v jihočeské vesnici Lužnici po roce 1989. Při zřizování střediskových obcí Lužničtí v roce 1978 o školu přišli..."Jaká škola, taková obec, jaká obec, takový národ,"říkavali naši předkové...

Celý článek

Příklad dobré praxe v mikroregionu Kladno

-bech-, 21.3.2006

Tento projekt občanského sdružení STŘEP má vytvořit metodický postup, jak mohou zúčastněné instituce kvalitněji a efektivněji pomáhat dětem tím, že budou podporovat jejich vlastní rodiny v rámci kladenského regionu. Vytvořenámetodika bude na česko-francouzské konferenci v březnu 2007 nabídnuta k využití i ostatním regionům v České republice.Projekt je realizován v partnerství s Magistrátem Kladno, Centre Départemental de L´Enfance et de la Famille Limoges (Francie). Je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU, státním rozpočtem ČR a Nadací Eurotel.Jeho cílem je snižovat počet dětí v dětských domovech a zkracovat dobu jejich pobytu v nich, snižovat psychickou deprivaci umístěných dětí a podporovat jejich rodiče, aby dokázali konstruktivně změnit své chování arodičovské dovednosti.Tento cíl nelze naplnit jinak, než podporou a posílením funkčního systému profesionální partnerské spolupráce mezi jednotlivými institucemi sociálněprávní ochrany, zařízeními pro výkon ústavní výchovy a sociálními službaminestátních neziskových organizací, které působí v oblasti sociálních služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny. Ve stávajícím legislativním prostředí, ve spádové oblasti mikroregionu Kladno, tak vznikne nový model přístupu kohrožené skupině dětí a rodin.Inspirací bude praxe Centra pro dětství a rodinu Pouponniére ve francouzském Limoges, psycholožka tohoto zařízení PhDr. Ivanka Šimková-Hyblerová je zahraniční lektorkou tohoto projektu. Jeho"duchovní matkou"jezástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová, která opakovaně prosazuje změnu optiky v pomáhání dítěti na pomoc celé jeho rodině.

Celý článek

Pouponniére znamená doslova"miminkárna"

Věra Bechyňová, PhDr. Ivanka Šimková-HyblerováBechyňová Věra, 21.3.2006

Zkušenosti z Pouponniére - Centra pro dětství a rodinu v Limoges ve Francii využívá u nás občanské sdružení STŘEP.Nedílnou součástí Pouponniére je herna, kde s dětmi pravidelně pracuje i herní terapeut.

Celý článek

1 2 3 4 5 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola