5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

3/2006

Vztah k práci získá náš potomek hlavně doma

Ladislava Lažová, 4.6.2006

Opusťme sny, že si naše dcera vezme za manžela milionáře a celý život bude obklopena služebnictvem. To se stává pouze v amerických seriálech. Všichni musíme v životě pracovat. Věřte, že bude-li dítě pracovat rádo, bude mít klidnější a příjemnější život.

Celý článek

Chutné letní recepty pro děti

Lenka Světová, 2.6.2006

Léto je ten pravý čas, kdy z jahod, malin, rybízu, rebarbory, třešní, nebo lesního ovoce můžeme připravit chutné dobroty a společně s dětmi strávit v kuchyni hezké chvilky.

Celý článek

Prázdniny s rodiči nemusejí být nuda

Ladislava Lažová, 31.5.2006

O prázdninách odpadají starosti s ranním vstáváním, psaním úkolů a kontrolou pomůcek. To však neznamená, že hodíme péči o potomky za hlavu. Naopak - měli bychom jim připravit pestrý a zajímavý program. Samozřejmě po dohodě s nimi.

Celý článek

Dobrodružství na vodě není tabu ani pro vozíčkáře

Jan Hruša, 29.5.2006

Nevěříte, že i děti s postižením se mohou aktivně věnovat jachtingu, kanoistice, vodnímu lyžování či dokonce potápění? Při aktivitách katedry sportů v přírodě FTVS UK byste se v tom případě opravdu divili.

Celý článek

Každé spálení kůže v dětském věku je rizikový faktor

Helena Chvátalová, 26.5.2006

Čtyři otázky pro primářku kožního oddělení nemocnice v Liberci MUDr. Danou Frydrychovou"

Celý článek

Zdolávat překážky v přírodě je hra a dobrodružství

Lenka Světová, 24.5.2006

Využijme pobyt v přírodě k tomu, abychom děti naučili něco nového. Aby se pohybovaly v přírodě rády a beze strachu - aby pro ně mělký potok či veliký balvan nebyly nepřekonatelnou překážkou.

Celý článek

Proč nebereme děti vážně

Petr Pöthe, 22.5.2006

Brát děti vážně znamená budovat s nimi vztah, ve kterém by se mohly stát samy sebou. Věnovat jim čas a prostor, v němž by se naučily samy sobě důvěřovat a mít se doopravdy rády. Jak tomu můžeme pomoci?

Celý článek

Děti a my 3/2006

Helena Chvátalová, 16.5.2006

Hlavním tématem čísla je léto – rodiče se dozvědí, jak připravit společnou dovolenou, aby se s nimi jejich ratolesti nenudily,jak naučit děti zdolávat překážky v přírodě, že i vozíčkáři si mohou užívat dobrodružství na vodě, nebo jak připravit s dětmi chutné letní dobroty. S létem souvisí také opalování – a s tím stále vzrůstající výskyt maligního melanomu. O ochraně před sluncem se zájemci dočtou v článku „Každé spálení kůže v dětském věku je rizikový faktor“.

Celý článek

617.jpg

Náhradní rodinná péče

Redakce SNRPilustrační foto archiv SNRP, 16.5.2006

PŘÍLOHA STŘEDISKA NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČE A FONDU OHROŽENÝCH DĚTÍ

Celý článek

Péče zaměřená na celou rodinu

-král-, 16.5.2006

Péče zaměřená na celou rodinu dětského pacienta (tzv. family centred care) vnímá rodiče jako nezastupitelnou a neodiskutovatelnou součást pečovatelského týmu. V takovém pojetí bývá samozřejmostí zájem o doprovázejícího rodiče adalší členy rodiny. V tuzemských modelech péče je takový přístup, žel, stále novinkou - v naprosté většině institucí, pečujících o dětské pacienty a klienty, rodiče své přirozené místo dosud nemají, nikdo je nemá"nastarosti", mnohde jsou stále"neviditelní".Personál se teprve pomalu učí vidět za každým dítětem jeho rodinu a za každou rodinou její osobní příběh. A i když z něj spatříme jen zlomeček, který nám třeba nedává žádný smysl, můžeme si být jisti, že každá rodinaprožívá svůj příběh po svém a po svém také vnímá smysl všeho, co ji potkává. Nebývá naším úkolem nabízet rodinám výklad jejich situace nebo ji nějak hodnotit. Stačí, když se postaráme, aby nemoc a hospitalizace neznamenalynaprosté přerušení všeho, z čeho dosavadní život rodiny sestával. Pracujeme-li například na dětském nemocničním oddělení, můžeme mnoho udělat pro to, aby v prožívání každého dne za zdí nemocnice bylo něco, na co se mohou děti ajejich blízcí těšit. Můžeme udělat mnoho také pro to, aby se ze života dětí nevytratily všechny důležité (třebaže drobné) rituály, o něž se opírá jejich život, ať už jde například o způsob, jakým doma dítě ukládají ke spánkunebo jakým se rodina společně modlí před jídlem. Ať už se na péči o nemocné dítě podílíme z kterékoli pozice, měli bychom v rámci nemocniční péče usilovat o vytváření svobodného a podpůrného prostředí jak pro nemocné dítě, takpro jeho blízké.Bylo by totiž chybou se domnívat, že všechny bolestivé zážitky samy od sebe rychle přebolí a že po propuštění z nemocnice se vše zase brzy vrátí do starých kolejí. Doba trávená v nemocnici je jen jednou částí životanemocného dítěte, a je třeba ji vnímat nejen v kontextu jeho dosavadního života, ale také v souvislostech života, který bude po propuštění z nemocnice následovat.

Celý článek

Ptáte se právníka

JUDr. Jana Posledníilustrační foto SAMphoto.cz/(c) PurestockX, 16.5.2006

Může muž nastoupit na mateřskou dovolenou? Jaká je v současné době výše porodného a jak se zvyšuje rodičovský příspěvek?

Celý článek

"QUO VADIS FEMINA?"

Marie Haisová, 16.5.2006

vize žen o trvale udržitelném životě

Celý článek

Ať se motýlci rozletí po celých Čechách

PhDr. Helena Chvátalováfoto KC Motýlek, 16.5.2006

Komunitní centrum Motýlek na Černém Mostě v Praze chce poslat dál své zkušenosti s integrací dětí s postižením.Doufejme, že setkání Integrace dětí s postižením - jak na to? se vydaří a tyto myšlenky se rozletí jako malí motýlci do dalších a dalších mateřských center a podobných organizací.

Celý článek

MUDr. Věra Kleplová: Bodová cvičební metoda pomáhá kojencům i školákům

PhDr. Helena Chvátalováfoto Marta Jedličková, 16.5.2006

Bodová cvičební metoda je šitá každému dítěti na míru. Cvičit ji mohou rodiče s nejmenšími dětmi, ale pomáhá i školákům s lehkou mozkovou dysfunkcí a poruchami učení."V pediatrii to mám vyzkoušené, byla to nejlepší škola života - tu metodu mě učily ,moje' děti, a byly jich tisíce,"říká Věra Kleplová.

Celý článek

Jak se žije s dětmi, které MPS mění před očima

Lenka Cingrošováfoto Humhalovi, 16.5.2006

S mukopolysacharidosou (MPS) jsem se setkala v prosinci a lednu při natáčení pořadu České televize Klíč. Od té doby mě myšlenky na tuto nemoc neopustily. Často na lidi, se kterými jsem se setkala, myslím a jejich příběhy mivždycky znovu jasně ukážou, co je nahoře a co dole. Proto se chci s vámi o své prožitky podělit.Maminky dětí s MPS se snaží, aby děti prožily svůj vyměřený čas co nejpříjemněji. Když není naděje, zbývá"jen"láska...

Celý článek

Já mám malovaný tričko!

Mgr. Marie Těthalováfoto Marta Jedličková, 16.5.2006

Kdo by nechtěl mít originální kousek oblečení, který nenajde v žádném obchodě. Malované tričko příjemně osvěží náš šatník a jeho dekorování nevyžaduje žádné zvláštní výtvarné schopnosti. Tak s chutí do toho!

Celý článek

Všechno o kojení

Mgr. Marie Těthalová, 16.5.2006

Vivian Weigert

Celý článek

I s nejmenšími dětmi můžete cvičit

-chv-, 16.5.2006

Začátkem června se na pultech knihkupectví objeví kniha fyzioterapetky Ivy Dolínkové Cvičíme s kojenci a batolaty (Portál). Autorka v ní zúročila své více než třicetileté zkušenosti s dětskou rehabilitací a cvičením (stálýmčtenářům připomínám, že je autorkou například seriálu o cvičení na míčích v Děti a my v roce 1998 a s jejími články se mohli v našem časopise setkávat velmi často).Kniha postupuje po jednotlivých věkových obdobích od narození až do tří let věku dítěte. U každého období radí, co je dobré procvičovat a jak příznivě působit na celkový vývoj. Obsahuje především cvičení po každý věk,upozorňuje, co můžeme u dítěte ovlivnit a na co si máme dát pozor. Vzhledem k tomu, že nejmenší děti se rozvíjejí hlavně pohybem, mohou rodiče pozitivně ovlivnit jejich vývoj. Knihu určitě využijí i rehabilitační pracovníci.

Celý článek

Výbor z díla

PhDr. Václav Mertin, 16.5.2006

Zdeněk Matějček

Celý článek

Ad Mateřská centra - škola občanského života (Děti a my č. 4/2005)

Vlaďka Lipovská, 16.5.2006

Tak jsem se v čísle 4/2005 časopisu DĚTI A MY dočetla, že mateřská centra jsou školou občanského života. Žena Evropy - Rút Kolínská - zde popisuje, jak založila Síť mateřských center a k čemu to vše je. Nejsme členy tohotosdružení, protože jsme se dohodli, že nám Síť nemá co nabídnout a její program pro nás není přínosný. Tento článek nás bohužel již poněkud poškozuje. Cituji:"...Nečlenská mateřská centra profitují na všem, co se námpodaří prosadit."Nevím, co se zatím podařilo prosadit, z čeho bychom mohly profitovat. Zatím se bohužel setkávám pouze s tím, že Síť poněkud znevažuje schopnosti žen - matek, které jsou, jak sama Rút uvádí ,"hybnousilou společnosti". Považujeme se za natolik schopné, že rozhodně odmítáme formu podpory, kterou nyní mateřská centra prostřednictvím Sítě získávají. Dárcovské SMS byly vymyšleny pro účelnou a okamžitou pomoc těm, kteří topotřebují téměř pro přežití (SOS Sarajevo, pomoc Tatrám, dětské domovy atd.). Toto je přesně uvedený cíl pomoci a je zde nutná okamžitá pomoc - sem my rozhodně nepatříme. Rovněž podpora nákupem náramku nám přijde neadresná anekonkrétní a pro veřejnost nedůvěryhodná (nákupem přispívám na plat účetní nebo snad na chod kanceláře některého MC). Nejde zde o konkrétně specifikovanou pomoc.My jsem zakládali centrum jako svépomocnou organizaci, jejíž prvořadým cílem je především pomáhat rodinám s předškolními dětmi v našem regionu. Tato snaha však časem přerostla i mimo naše okolí - jsme adoptivními rodiči nadálku, adoptovali jsme želvu sloní, sbíráme materiální pomoc pro uprchlíky, pomáháme každý rok vždy v rámci nějakého charitativního projektu - letos je to prevence rakoviny prsu.Samy potřebujeme nemalé finanční prostředky pro chod celé organizace. Prostředky získáváme především od sponzorů z řad spokojených klientů našeho centra. Máme stálé dárce a také generální sponzory, píšeme granty, žádáme odotace. Není to procházka růžovým sadem, ale již více jak deset let nám to funguje.Od 1.1.2006 již nejsme mateřským centrem! Jsme občanské sdružení BRANDÝSKÝ MATÝSEK centrum rodin (BM c.r.). Je pro nás nepřijatelné být nadále mateřským centrem, protože naše cíle se již neztotožňují s cíly prezentovanýmiSítí MC. I přesto však nadále chceme spolupracovat se všemi spřátelenými centry a věříme, že náš postoj nijak neovlivní ty, kteří nás doposud podporovali v naší činnosti.

Celý článek

1 2 3 4 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola