5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

5/2007

Dítě je tak líné, jak mu dovolíte

Scarlett Wilková, 26.9.2007

Jako vyzvánění na mobilu má sice stále píseň We Are the Champions, ale vítězit už jejím hlavním cílem není. Její život se teď točí kolem šestileté dcery Terezky a podnikání. „Od chvíle, kdy mám dceru, jsem už nikdy nedokázala úplně vypnout, nemyslet na ni a zaměřit se jen na sport,“ říká slavná česká trojskokanka, teď ale hlavně máma a podnikatelka Šárka Kašpárková.

Celý článek

Děti a my 5/2007

Gabriela Bachárová, 26.9.2007

Hlavním tématem nejnovějšího čísla časopisu Děti a my je neplodnost a možnosti řešení tohoto problému. Dozvíte se, kdy vám může pomoci moderní medicína a jaké metody používá. Jste těhotná? Pro vás je tady článek, jak během gravidity cvičit a proč je to tak důležité. Rodiče batolat zaujme článek, jak už od narození citlivě rozvíjet jejich schopnosti. Některé děti se už od předškolního věku učí cizí jazyky, jak na to, je námětem dalšího textu. Mnohé školáky zase ze všeho nejvíce zajímají počítačové hry. Rodiče z toho nejsou obvykle nadšení, počítačové hry ale nejsou vždy špatné. Věříte na homeopatii? Tato metoda léčení má mnoho příznivců, ale i odpůrců. Kdo má silnější argumenty, to se také dozvíte v časopisu Děti a my. Slavná česká atletka Šárka Kašpárková v rozhovoru říká, že ji narození dcery úplně změnilo a teď je z ní hlavně máma.

Celý článek

669.jpg

Homeopatie: zázrak, nebo šarlatánství?

Kateřina Kuchyňová, 26.9.2007

Jen málo věcí vyvolává tolik vášní jako homeopatie. Její příznivci tvrdí, že je to skutečně fungující alternativa ke klasické, často neúčinné léčbě. Odpůrci zase nejčastěji používají slova jako šarlatánství, vymývání mozků nebo byznys s lidskou důvěřivostí. Mnoho lidí tvrdí, že jim homeopatie skutečně pomohla. Jako ozvěna se okamžitě ozve, že léčit přece umí i placebo. Jednoznačnou odpověď nedal zatím nikdo. Záleží jen na nás, čemu uvěříme.

Celý článek

Čekání na čápa

Miriam Kubíčková, 26.9.2007

Neplodnost. Jakkoliv negativně a definitivně zní toto slovo, lékaři mají velmi dobrou zprávu. Vysoké procento dvojic, které podstoupí léčbu, nakonec dítě počne. Je tu však i špatná zpráva. Problémy s početím dítěte se v České republice týkají už každého sedmého páru.

Celý článek

Hraj si a pozoruj

Radka Legerská, 26.9.2007

Pomozte novorozenci rozvíjet jeho schopnosti. Lépe se vyvíjí dítě obklopené správnými podněty než to, které většinu času proleží nečinně ve strohé postýlce. Přitom stačí tak málo. Hodně si s dítětem hrajte, nabízejte mu užitečné hračky a mluvte na něj, i když vám zatím nerozumí. Odměnou vám bude například to, že dítě se v budoucnou bude mnohem lépe učit ve škole.

Celý článek

How are you, Terezko?

Kateřina Lipinská, 26.9.2007

Umět komunikovat přinejmenším v jednom cizím jazyce dnes patří k dobrým mravům, o praktické užitečnosti nemluvě. Není divu, že po zkušenostech dlouholetého a často neefektivního učení se mnoho moderních rodičů snaží dát svým dětem základy cizího jazyka co nejdříve. Při správném pojetí tím mohou svým dětem prokázat velkou službu, je ale zapotřebí si pohlídat, aby se nestala službou medvědí.

Celý článek

Zkroťte počítačové HRY

Kateřina Lipinská, 26.9.2007

Odháníte děti od počítačových her v obavě, aby se nestaly agresivními nebo podivnými samotáři? Taková temná budoucnost jim ale vesměs nehrozí. Pokud dětem vyberete správné počítačové hry, přispějete naopak k rozvoji jejich schopností. Věděli jste třeba, že existují hry, při nichž se dítě přenese do exotických zemí, kde zažívá podobná dobrodružství jako v knížkách, a dokonce se může dozvědět i mnoho faktických poznatků?

Celý článek

Do kondice!

Gabriela Bachárová, 26.9.2007

O tom, zda v těhotenství cvičit, dnes není pochyb. Nejlepší je těhotenské cvičení pod dohledem zkušeného odborníka. Pokud budete v dobré kondici, porod může proběhnout mnohem lehčeji.

Celý článek

Homeopatie: zázrak, nebo šarlatánství?

Kateřina Kuchyňová, 26.9.2007

Jen málo věcí vyvolává tolik vášní jako homeopatie. Její příznivci tvrdí, že je to skutečně fungující alternativa ke klasické, často neúčinné léčbě. Odpůrci zase nejčastěji používají slova jako šarlatánství, vymývání mozků nebo byznys s lidskou důvěřivostí. Mnoho lidí tvrdí, že jim homeopatie skutečně pomohla. Jako ozvěna se okamžitě ozve, že léčit přece umí i placebo. Jednoznačnou odpověď nedal zatím nikdo. Záleží jen na nás, čemu uvěříme.

Celý článek

Astma pod kontrolou

Doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., 26.9.2007

Astma řadíme mezi jedno z nejčastějších chronických onemocnění dýchacích cest dětského věku a jeho výskyt v populaci neustále narůstá. V současnosti u nás postihuje kolem osmi procent dětí a mladistvých. Dobrou zprávou ale je, že při správné léčbě někdy dítě o své nemoci ani neví. Nemá žádné větší zdravotní obtíže, dobře snáší fyzickou námahu a někdy ani nemusí užívat léky.

Celý článek

Slané děti

Radka Legerská, 26.9.2007

Ani jeden den pětileté Mirečky se neobejde bez intenzivního inhalování a jiných léčebných procedur. Opakovaně ji trápí úporný kašel a její pot je extrémně slaný. Mirečka patří mezi takzvané slané děti. Trpí cystickou fibrózou.

Celý článek

Bio je zdravější a chutnější

Gabriela Bachárová, 26.9.2007

Biopotraviny obsahují více vitaminů či minerálů než běžné produkty. A také mnohem lépe chutnají. To jsou další dva důvody, proč jim dát alespoň občas přednost.

Celý článek

Dámský problém

Ivana Závozdová, Zuzana Líbalová, 26.9.2007

Kvasinková poševní infekce většinou nemívá vážnější dopad na naše zdraví. Její příznaky jsou ale velmi nepříjemné a léčba zdlouhavá.

Celý článek

Jak se stát rodiči

Libor Popela, 26.9.2007

Přijmout dítě do rodiny není jako koupit si v obchodě rohlík. Zatímco běžné rodiny před příchodem potomka nikdo neškolí, zájemci o náhradní rodinnou péči musejí projít zákonnou přípravou. Jak probíhá, a je vůbec dostatečná?

Celý článek

Už nejsem jen chodící peněženka

Marie Těthalová, 26.9.2007

Když se můj kamarád Petr rozhodl opustit dobře placenou práci a stát se tatínkem na mateřské, byla jsem z toho trochu překvapená. Bála jsem se, že z něj za pár měsíců bude „muž za plotnou“.

Celý článek

Jak vychovat syna aneb tatínek v akci

Jiří Závozda, 26.9.2007

Při výchově syna je třeba mít na paměti jednu věc: co nejdříve ho naučit dívat se na sportovní přenosy. Samotného mě to nebaví a manželka přes všechnu snahu přece jen více obdivuje účes milánské hvězdy Nesty než jeho dokonalé krytí protivníka. A když nastupují krásní Portugalci, tak ani neví, s kým vlastně hrají. Proto je výcvik sledování sportovního přenosu tak důležitý a zároveň jednoduchý. Je třeba jen dodržovat pár základních pravidel. První zmínku je třeba vypustit již dva tři dny předem. Tak se pojistíte pro případ, že by začátek zápasu kolidoval třeba s návštěvou kina, stříháním psa nebo návštěvou u příbuzných. Také je dobré předem navodit atmosféru. Sportovní přenos je prostě… prostě sportovní přenos. A basta. Dalším nezbytným krokem je zajistit občerstvení. Hodí se zejména oříšky, chipsy, slané tyčky (hlavně ne ty zdravější, celozrnné). Aby se trochu vyhovělo i mamince, nepohrdne se ani ovocem. Alkohol se podává výjimečně. Přece jen ještě ze syna vychovávám aktivního sportovce. Stačí, že fotbalová liga má v názvu Gambrinus. V den zápasu se o přenosu začíná mluvit již u snídaně. Případný program jako oběd, nákupy či procházka se plánuje tak, aby nejméně hodinu před výkopem či úvodní buly byla rodina pohromadě, občerstvení na stole, všichni včetně psa vyčuraní, usazení a vše hotové tak, aby se například nemlátilo s nádobím při vyndávání z myčky. Důležitou součástí sportovního přenosu je ideologie a propaganda. Moderně-historický exkurz: Rusáci musej prohrát! zavelím. A proč? zeptá se syn. Protože kdyby v srpnu nepřivezli tanky, nedostali by v březnu branky, zavzpomínám na legendární mistrovství světa v roce 1969. Ale mně se líběj ruský kombinace, tobě ne? zeptá se udiveně syn. Zpozorním. Z ideologa se stává trenér. No, ruský kombinace se mi taky docela líběj, přiznávám v rozpacích. Mně víc než švédský, dodává syn. No, to mně teda taky, když mám bejt upřímnej, tak trochu kapituluji. Tak proč nebudeme fandit Rusům? Protože po Jaltské konferenci… zkouším to ještě. Tati! Protože je pro nás výhodnější, když Rusové nevyhrajou, po zdánlivé kapitulaci zasazuji ránu. A co je pro nás nejvýhodnější? opáčí syn. Asi remíza, konstatuji. Tak budeme fandit Rusům, my si to přece musíme vyhrát sami, taky mi to říkáš, když hraju turnaj… Zjišťuji, že prohrávám na body, a fandím Malkinovi s Ovečkinem. Koneckonců, moje dítě rok 1968 nepamatuje. Vnitřně trochu protestuji, kompenzuji to oříšky a připravuji syna na další zápas. V sobotu hrajeme s Ruskem. Musíme jim to natřít, říkám si polohlasem a oslavuji se synem Malkinův první gól. Sám pro sebe si mumlám, kdo koho že to vlastně vychovává, a než si stačím říct o další oříšky, žena poznamená: Když si ti Rusové sundají helmy, tak už dneska vypadají skoro jako zápaďáci.

Celý článek

Knižní tip

26.9.2007

Kniha pro tatínky

Celý článek

Pojďte s námi do Zahrady!

Marie Těthalová, 26.9.2007

Kolem příjemné vilky na pražském Žižkově jsem několikrát prošla téměř bez povšimnutí. Dům v zahradě, nic neobvyklého. Když mě Jiří Drahota a Karel Žižka pozvali do Integračního centra Zahrada, které zde sídlí, vybavila se mi okamžitě známá Zahrada Jiřího Trnky. A asi ne náhodou, centrum, které nabízí své služby dětem s kombinovanými vadami, má Trnkův obrázek ve svém logu.

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola