5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Hurá ven do nepohody!

Hurá ven do nepohody!

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 20.1.2010 | Vydání: 2/2010

Jít s miminkem ven, když je venku taková zima? A jak ho obléct? Procházky nemusí být v zimním období žádnou vědou, když víte, jak na to. Místo jednoho teplého svetru je lepší několik tenčích vrstev. S právě narozeným dítětem smíte ven do mínus pěti stupňů, s odrostlejším kojencem se nebojte „jít“ ani do mínus deseti.

Spolu s klesajícím teplotou přimrzá i úsměv mé jinak dobrotivé babičky, když sleduje, jak se chystám na vycházku s mojí dcerou, její pravnučkou. A co se děje teprve po návratu! „Tys jí nedala rukavičky? Podívej se, jak má studené ručičky! A takovou slabou bundičku, vždyť omarodí. A kde jsou ty tlusté ponožky, co jsem jí upletla?“ vyčítá mi prababička. Asi nenajdu odvahu ukázat babičce tento článek, ale přesto jsem se pokusila poopravit nejoblíbenější mýty o oblékání a „venčení“ kojenců. Sbírat jsem je ani nemusela, babička mě ráda a dobrovolně zásobuje.

„Sáhni si, jak má studené ručičky - tomu dítěti je zima!“

Na to už mám vybroušenou odpověď: „Tak mu sáhni za krk.“ Dítě stejně jako dospělý může mít koncové části těla chladné, ač mu zima není. I tváře mohou studit, ale nos spolehlivě prozradí, jak na tom je. Studí-li mu nos, je opravdu na místě přiobléci. Neméně důležité je ale také kontrolovat, zda dítě není oblečené příliš. To bývá častější případ, jak uvádí ve svém článku na www.babyweb.cz i pediatr MUDr. Martin Gregora: „S promrzlým dítětem jsem se v ordinaci nesetkal, ale s přehřátým a osypaným potničkami se občas setkávám.“ Nezapomeňte tedy také kontrolovat, zda se dítě nepotí. To nejlépe zjistíte, sáhnete-li mu za krk nebo shora na zádíčka. Zpocené by být opravdu nemělo.

„Obleč jí ten teplý vlněný svetr a ponožky.“

Éra vlněných svetrů a oblékání jedné tlusté vrstvy je již překonaná. Kouzlo vrstvení oblečení jistě znáte - několik tenčích vrstev je nejen praktičtějších, ale i lépe udrží teplo. Platí, že spodní vrstva by měla nejen hřát, ale i dobře odvádět pot. Další vrstva by měla co nejlépe izolovat. Jak správně vrstvit, je-li doopravdy zima? Přímo na tělo patří kojenecké body - tričko nebo tílko a punčocháčky. Uchytíte-li je pod body, nebudou sklouzávat. Poté nátělník nebo roláček. Na ně přijde mikinka a dupačky. Svrchní vrstvu tvoří overal nebo fusak, do fusaku je možné dát ještě bundičku, nebo miminko obalit dekou. Hlavička by i v relativním teple měla být chráněna čepičkou, v zimě i kapucí. Miminka mají vzhledem ke svému tělíčku hlavičku velikou, takže jim tudy může unikat dost tepla. Babiččiny teplé ponožtičky beru na milost. Teplo na nožky je důležité, ponožky navíc dobře fixují šlapky dupaček. Ve velké zimě se přes ně ještě obují teplé „capáčky“. A co se týče materiálu, fleesová mikinka je nesrovnatelně příjemnější než vlněný svetr. Příjemný dotek a nedráždivost jsou důležitá kritéria. Pokud máte sami rádi tzv. funkční prádlo, vězte, že jej můžete dopřát i svému miminku. Ceny se ovšem pohybují v jiné relaci než u těch běžných bavlněných. Zejména u malých miminek počítejte s tím, že budete možná muset v terénu přebalovat. Proto volte pokud možno takové oblečení, aby bylo možné přebalení, aniž byste museli celé miminko svlékat.

„Zavaž mu pusinku šátkem, ať nedýchá ten studený vzduch.“

Tohle nedělejte. Šátek příliš nepomůže a je-li opravdu mráz, může dokonce ublížit. Součástí vydechovaného vzduchu je i vodní pára, která se díky šátku může srazit přímo na pokožce obličeje a vést tak až k omrzlinám. Pokud opravdu mrzne, pobyt venku zkraťte nebo vynechejte. Odborníci doporučují nechodit s kojenci ven, je-li chladněji než -10°C. V případě novorozenců pak od -5°C. Pobyt venku by neměl být „za trest“ ani pro maminku. Pokud je venku opravdu nevlídno, netrapte se tím, že dítě přijde o procházku. Vždyť v létě jste pro změnu venku celé dny. Kdy je lépe nikam nechodit? Vedle silného mrazu také v případě silného větru a vlhka, obojí totiž rychleji odvádí teplo. Bydlíteli ve městě (nebo na vsi, kde se topí uhlím), také v době inverze. Jsou-li špatné rozptylové podmínky, prach a zplodiny z výfukových plynů se drží u země, což vašim ani dětským sliznicím dobře neudělá.

„A nezapomeň namazat tvářičky krémem.“

Trváte-li na použití krému, rozhodně volte specializovaný, který má v popisu práce vaše dítko ochránit před mrazem. Běžné hydratační krémy mají vysoký obsah vody, která v mraze pokožce dobře neudělá. Bezpečnější je použít mast - například Bepanthen nebo Infadolan. Pokud miminko s kůží nemá problémy, tedy nevysušuje se a není podrážděná, není nutné ji natírat. Osobně zastávám názor, že čím méně podobných přípravků tělo miminka uvidí, tím lépe.

„Neber ho ven, když má rýmu.“

Kdybyste se řídili tímto doporučením, některé děti by znaly zimu jen za oknem. Samozřejmě, při akutním onemocnění patří miminko do tepla a má-li navíc horečku, není co řešit. Pokud ale jde jen o slabší rýmu, není třeba se procházky vzdát. Jen lépe zkontrolujte, zda je přiměřeně oblečeno. Obléknete-li dítě příliš a zpotí se, zvyšujete riziko, že nastydne. Kolik je tedy akorát? Oblečte dítě jako sebe, ovšem nezapomeňte, že miminko se nehýbe. Dáte-li jednu vrstvu navíc, pravděpodobně se strefíte.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola