5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Dítě mi přivedla na svět „porodní bába“

Dítě mi přivedla na svět „porodní bába“

Autor: Magdaléna Trgalová | Datum: 20.5.2010 | Vydání: 6/2010

Soukromá porodní asistentka provází těhotnou ženu graviditou, porodem i obdobím po narození dítěte. Přečtěte si vyprávění dvou žen. Jedna z nich tuto profesi vykonává. Druhá služeb porodní asistentky využila a byla maximálně spokojena.

Dítě mi přivedla na svět „porodní bába“

Než jsem poprvé otěhotněla, měla jsem profesi porodní asistentky spojenou výhradně s porodnicí. Když se řekne porodní asistentka dnes, vybaví se mi spíše než slovo „porodnice“ slovo „vztah“. Asi i proto, že svou porodní asistentku jsem nepotkala v porodnici, ale v poradně pro nastávající maminky. Navázaly jsme vztah důvěry a otevřenosti. Vztah mezi profesionálkou, na kterou se dá plně spolehnout, a klientkou, která se může na cokoli zeptat a zároveň doporučení své porodní asistentky respektuje.

Očekávala jsem něco podobného i od svého původního gynekologa, ale právě špatná zkušenost s ním mě vlastně přivedla k soukromé porodní asistence. Dokud šlo o běžné kontroly, byl náš vztah dobrý. V době mého prvního těhotenství jsem se však setkala s necitlivostí, nedostatkem času a nervozitou, pokud jsem položila jakoukoli otázku. Toužila jsem po stručných odpovědích, ale slyšela jen emočně nabité teze, které mi dávaly jasně najevo, že dotyčný gynekolog má ve všem jasno, zatímco já jsem zcela mimo, a navíc čtu spoustu literatury, která mi zatemňuje mysl. Měl mě ve škatulce žen „uvažuje o tom, co ještě nenastalo = zdržuje a zpochybňuje mou profesionalitu“.

Nevíte, co to stát stojí!

Vyslovila jsem názor, že bych si možná ponechala i dítě s Downovým syndromem. Řekl mi, že jsem „nezodpovědná, protože nevím, co to stát stojí“. Vrcholem byla situace, kdy vyžadoval, aby můj manžel přišel do ordinace podepsat, že souhlasí, abych odmítla jeden z nabízených testů. Jakoby snad o úkonech prováděných na mém těle, potažmo našem dítěti, mohl ve fázi těhotenství rozhodovat někdo jiný než já!

Nakonec jsem si našla jinou gynekoložku, která má zcela jiný přístup, respektuje mou touhu rozumět smyslu doporučených vyšetření a v případě, že odmítnu některé z testů nebo zákroků, pouze mě informuje o rizicích a nechá si podepsat, že jsem o nich byla poučena.

Zkušenost s původním gynekologem mě vedla k úvaze, že návštěvy nastávajících maminek často lékařům působí frustraci. V naprosté většině totiž těhotenství probíhají bez komplikací vyžadujících radu nebo zákrok, pro který byli lékaři školeni. Mají pak přeplněné poradny a nedostatek času na, z jejich pohledu banální otázky, které napadají těhotné. Toto zjištění mě vedlo k hlubšímu zájmu o možnosti, které nabízejí porodní asistentky. Jednu jsem znala už z předporodních kursů, které vedla v mateřském centru. A zjistila jsem, že pro mne bude chození do její poradny nejlepší variantou.

Potřebovala jsem možnost sdílení

Péče porodních asistentek bohužel není dnes v ČR hrazena pojišťovnami. Ovšem cena, kterou jsem za těch několik návštěv v poradně zaplatila, není vysoká. Možná bych si místo všech těch prohlídek mohla koupit jedny pěkné boty. Ale já jsem v těhotenství potřebovala spíše společnou procházku v krajině mých myšlenek, obav a otázek – jednoduše možnost sdílení. Běžné kontrolní úkony, jako je měření tlaku, vyšetření moči, vážení a kontrola polohy, přírůstku a srdeční činnosti plodu nabízí asistentka stejně jako gynekoložka. K té mě posílá pouze v případě zjištění problému, na který není vyškolena.

Porod doma

Asistentky nabízejí doprovod do porodnice, pokud si vyberete ústav, který umožňuje jejich přítomnost. Má asistentka byla ochotná asistovat i při plánovaném porodu doma, který jsem nakonec zvolila jako pro sebe nejlepší variantu. Podle Světové zdravotnické organizace nejsou plánované domácí porody o nic rizikovější než porody v porodnici. Jistě k těmto výsledkům přispívá i to, že pro domácí porod mají asistentky svá přísná kritéria. Patří mezi ně především bezproblémové těhotenství bez medikace, vzájemná důvěra a respekt k doporučením asistentky. Co jsem nakonec z nabídky ocenila nejvíce, byla možnost kdykoli zavolat a poradit se po telefonu před i po porodu. Zvláště v rozjitřeném období v šestinedělí jsem tuto možnost několikrát využila.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 6/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola