5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Emoce jako na houpačce

Emoce jako na houpačce

Autor: Kateřina Rodná | Datum: 21.11.2012 | Vydání: 12/2012

Výkyvy nálady v těhotenství jsou úplně normální. Důležité je dát pozor, aby nám nepřerostly přes hlavu.

Emoce jako na houpačce

Maminka v slzách

Kolísání nálad v těhotenství je do značné míry opravdu normální jev. Od druhého měsíce většina budoucích maminek začíná pociťovat změny nálady: „Dřív jsem se klidně dívala na dokumenty z válkou zasažených zemí. Teď nemůžu vidět nic smutného, co se týká dětí, už se nedívám ani na zprávy a nedávno jsem se dokonce rozeštkala dojetím i u pořadu ´Chcete mě´,“ potvrzuje běžnou zkušenost těhotných žen pětatřicetiletá Monika, která čeká svého prvorozeného potomka. K pláči ji přivede i dojemný závěr filmů od Rosamunde Pilcher, na které se ostatní nikdy dřív nedívala. Důvodem k takovému kolísání nálad a zvýšené citlivosti i u jinak otrlých povah je samozřejmě změna hormonálních hladin. Změny nálad ovlivňuje i kolísání hladiny hormonů během běžného menstruačního cyklu (premenstruační syndrom je toho důkazem), a tak mají velký vliv na prožívání i během těhotenství.

Trpělivost a pochopení

Jenže tyto, zpětně viděno trochu úsměvné výkyvy nálad se zpravidla omezují jen na počátek těhotenství, kdy si tělo musí rychle zvykat na novou situaci. Jakmile se všechno „zaběhne“, většinou se zklidní i emocionální chaos budoucí maminky. Do té doby ale nezbývá než mít dostatek trpělivosti, a to se týká i okolí. Pokud ženu přepadají záchvaty smutku a plačtivosti, pomáhá rozptýlení – procházka, hezká knížka nebo třeba návštěva kina (pokud si tedy maminka nevybere třeba film typu Zachraňte vojína Ryana nebo něco podobného). Je dobré si o svých pocitech popovídat s partnerem, kamarádkou nebo třeba dulou.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Děti a my č. 12/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola