5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Farmářem nebo mořským vlkem? Dopřejte dětem neobvyklé prázdniny

Farmářem nebo mořským vlkem? Dopřejte dětem neobvyklé prázdniny

Autor: Eva Jedelská | Datum: 22.6.2010 | Vydání: 7-8/2010

Švédský stůl – opalování – koupání – opalování – fakultativní výlet – opalování… Pokud vás tenhle tradiční model dovolené moc nebere, čtěte dál, máme pro vás pár nápadů.

Farmářem nebo mořským vlkem? Dopřejte dětem neobvyklé prázdniny

Ať už máte dvouleté batole, neposedného předškoláčka nebo čtrnáctiletého puberťáka, následující způsoby trávení léta můžete vyzkoušet se všemi. Zážitek to bude pro každého z nich – jen možná pro každého úplně jiný.

Prázdniny na farmě

Ovečky, kozy, kočky, koně. A taky domácí jídlo, zavařenina, sýr, med a mléko… Kouzlo agroturistiky už začali – po Holanďanech a Němcích – objevovat i Češi. A naopak, mnozí farmáři zjistili, že městské rodinky můžou být výhodnou součástí nesnadného a nejistého zemědělského podnikání. Babičku na venkově (myslíme tím „opravdovou“ babičku s králíky a bublaninou z vlastních višní) má totiž už dneska málokdo. Babičky nemají na hospodářství sílu ani chuť – stěhují se do paneláků a místo žnutí kopřiv slepicím vozí vnoučata k Rudému moři. Nevěříte cestovkám? Drtí vás krize? Nebo je vám jen líto, že vaše děti bezpečně poznají mořskou ježovku nebo murénu, nikdy v životě ale neviděly, jak tele pije od krávy? Dovolená na českém či moravském statku může být variantou, která nezruinuje váš bankovní účet a děti naplní naprostým nadšením. Takové zážitky jako spaní na seníku nebo sbírání vajíček se nedají koupit u žádné cestovky…

Podoba a podmínky agroturistiky mohou být pochopitelně různé. Někteří farmáři nabízejí komfortní ubytování ve stylově zařízených venkovských usedlostech, které si vybavením ani cenami nezadají se slušným hotelem. Je to skutečná dovolená, na které si budete užívat veškerých letních radovánek – jen s tím rozdílem, že ráno vstanete a jste takříkajíc na dvorku. Podle vaší chuti a hlavně provozních možností se můžete účastnit různých zemědělských prací, pro některé z nás tak exotických: dojení, krmení…

Děti si pohladí zvířata a podrobně se seznámí s jejich přirozeným životem. Na některých farmách je možné třeba půjčit si kolo, domluvit vyjížďku na koni nebo přímo jezdecký výcvik, návštěvu hrnčířské dílny či kovárny. Vařit si můžete sami z čerstvých domácích potravin (kuchyňka bývá k dispozici), případně přijmout pozvání „k rodinnému stolu“ – tedy stát se po dobu pobytu součástí hostitelské rodiny a jíst přímo s ní. Kterou variantu zvolíte, záleží na míře vaší touhy po soukromí…

Na druhém konci agroturistického spektra jsou „pracovní dobrovolnické pobyty“, organizované různými ekologickými organizacemi. Za jednoduché ubytování ani za stravu neplatí dobrovolníci nic, na oplátku ale pomáhají hostitelům se sezónními pracemi. A jde tu o opravdovou práci, ne o nakukování přes rameno a „mohla bych si to taky zkusit?“ Taková zkušenost jistě není pro každého; splynutí s venkovským prostředím i s přírodou je tady ovšem takřka dokonalé. Hodí se pro nekonzumně, alternativně zaměřené rodiny, které v pohodě přežijí i kadibudku.

Kde hledat další tipy a informace:

www.pro-bio.cz/cms/adresar/ – na stránkách Svazu ekozemědělců a prodejců biopotravin PRO-BIO najdete seznam ekologicky hospodařících farem, z nichž některé provozují i agroturistiku.

www.wwoof.cz – organizace WWOF (World Wide Opportunity on Organic Farm, tedy něco jako Celosvětové příležitosti na ekologických farmách) zajišťuje výměnnou síť, kde dobrovolník za pomoc ekologickým farmářům výměnou dostane ubytování a stravu. Databáze farem, podmínky a kontakty.

www.nafarmu.cz – vyhledávání agroturistického ubytování (statků a ekofarem) nejen v ČR, ale i v dalších zemích, např. Rakousku, Itálii či Slovinsku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 7-8/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola