5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Pomoc! Máme geniální dítě

Pomoc! Máme geniální dítě

Autor: Vratislava Hofmanová | Datum: 21.4.2010 | Vydání: 5/2010

Tříletého Pavla rodiče přistihli, jak doma zaujatě kouká do novin. Se smíchem se jej zeptali, co tam píšou. Následoval šok. Chlapeček začal z novin plynule číst. Co si počít, když se vám doma přihodí něco podobného?

Pomoc! Máme geniální dítě

Čtyřletý chlapec se maminky jednoho dne začal vyptávat, jak se komunisté dostali k moci a kdo to byl Stalin. Další, ještě ne šestiletý kluk, přečetl Bulgakovův román Psí srdce a teď se chystá na něco od Dostojevského. Rodičům řekl: „Slyšel jsem, že Dostojevský nepsal špatně.“ V jedné ostravské základní škole zase vzpomínají na zápis prvňáčků, kdy se jeden z nich začal s učitelkou bavit o složitých matematických úlohách, které se probírají až na střední škole. Když mu rozpačitě odpověděla, že na ty má ještě dost času, zvedl se a řekl své mamince: „Jdeme pryč.“ Ta jen pokrčila rameny a odcupitala za ním.

Mnohým rodičům připadá, že mít tak mimořádně nadané, zvídavé a výjimečné dítě musí být povznášející pocit. Jistě je. Zároveň to však znamená i spoustu starostí. Výchova geniálních dětí je paradoxně někdy srovnávána se vzděláváním dětí mentálně zaostalých či jinak postižených. Obě vyžadují trpělivost a zvláštní metody.

Do školy už v pěti

Od letošního roku mohou poprvé k zápisům do základních škol už pětileté děti. Vypovídá to o tom, že mimořádně nadaným dětem je konečně věnována větší pozornost. Řada škol už připravila zvláštní programy i speciální třídy pro nadané děti. Donedávna byli tito školáci řazeni spíše do kategorie: děti drzé, znuděné, hyperaktivní. Byly takové proto, že je výuka určená pro děti jejich věku nudila.

Mimořádně nadané jsou tři až čtyři procenta dětí. Údaj vychází ze statistik Ministerstva školství a organizace Mensa, která sdružuje nadprůměrně inteligentní lidi.

Někteří psychologové však v zařazování nadaných pětiletých dětí mezi starší spolužáky vidí určité nebezpečí. „Rodiče by se neměli snažit posílat děti brzy do školy za každou cenu, jen aby si tím dokázali, že mají nadané dítě,“ upozorňuje dětská psycholožka Václava Masáková. „Tyto děti jsou na tom třeba dobře mentálně, ale v citové a sociální oblasti se zároveň mohou vyvíjet zcela průměrně, takže ve srovnání s šestiletými dětmi pak mohou nakonec ve výsledku pokulhávat,“ míní.

Obrázkové IQ testy

Tipováním mimořádných dětí a jejich vzděláváním se v poslední době aktivně zabývá společnost Mensa, která sdružuje lidi s nadprůměrnou inteligencí. Pořádá pro ně kursy, letní tábory, testování inteligence. Jaké možnosti tedy mají rodiče, kteří se domnívají, že je jejich dítě v něčem výjimečné?

O testování dětské inteligence informuje Mensa na svých stránkách, předsedovi dětské sekce Mensy Václavu Fořtíkovi vydalo nakladatelství Portál knihu s názvem Nadané dítě a rozvoj jeho schopností. V ní se dají najít užitečné rady. „Běžně měříme inteligenci dětem až od devíti, desíti let, samozřejmě pouze se souhlasem jejich rodičů,“ vysvětluje Václav Fořtík. Na přání rodičů však otestují i dítě mnohem menší. „Měříme určitým typem IQ testů, to jsou obrázkové testy. Neměříme inteligenci verbální, prostorovou či vnímání, nýbrž inteligenci základní, tedy schopnost logicky uvažovat,“ vysvětluje.

Jinými slovy, dítě, které v těchto testech nedosáhne vysokých hodnot, může být v některém oboru či v běžném životě naopak výrazně úspěšnější, než to, kterému v desíti letech naměří mimořádně vysoké IQ. Právě tento fakt by si rodiče měli uvědomit. O vysoké inteligenci se mluví, když dítě získá v testování nad 130 bodů. Což však zase nemusí znamenat, že má nějaké zvláštní nadání a uspěje v určitém konkrétním oboru. Například talent v uměleckých oborech se změřit nedá. Nebo může být dítě velmi výřečné a intelektově nadané a testy nedopadnou dobře právě proto, že jeho schopnost logicky řešit různé obrázkové úlohy není valná.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 5/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola