5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Vakcíny na prodej!

Vakcíny na prodej!

Autor: Eva Jedelská | Datum: 22.9.2010 | Vydání: 10/2010

„Jedna dvě, klíště jde, klíště si jde pro tebe…“ prozpěvuje v televizi strašidelná holčička, aby nás přiměla nechat sebe i své děti naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Jde o nevybíravý komerční nátlak, nebo o vítanou možnost aspoň o kousek snížit všudypřítomné nebezpečí?

Vakcíny na prodej!

Žijeme v době rychlého rozvoje vakcinologie. Skoro každý rok vítáme na trhu novou očkovací látku: pneumokokové nákazy, rotaviry, rakovina děložního čípku… Počet onemocnění, proti kterým lze očkovat, neustále roste. U některých z nich se v nepříliš vzdálené budoucnosti očekává zavedení do plošného očkovacího kalendáře, překážkou je zatím především jejich vysoká cena.

Znamená to snad, že se máme každému nabízenému očkování bez rozmyslu podrobit? Jak se zdá, skeptičtí Češi se pod jehlu příliš neženou – a jistě to nebude jen kvůli tomu, že doporučená očkování si (s výjimkou očkování proti pneumokoku) každý platí sám a jejich cena jde u některých do tisíců. Ten, kdo je přesvědčen o jeho důležitosti, peníze na vakcínu vždycky nějak ušetří. Jednou z příčin toho, že oproti vyspělým západoevropským zemím v „nepovinné“ očkovanosti výrazně zaostáváme, bude spíš hluboce zakořeněná nedůvěra k tomu, co nám je vnucováno.

Všechno, co se dá?

Pokud nad vlastním očkováním snadno mávneme rukou, u dětí je situace poněkud jiná. Každý rodič chce přirozeně pro své dítě to nejlepší. Měl by mu tedy dopřát všechny vakcíny, které jsou k dispozici, a poskytnout mu tak nejlepší možnou ochranu? Při nákupu autosedačky nebo cyklistické helmy přece také nešetříme.

„To je opravdu případ od případu,“ vrtí hlavou MUDr. Jitka Škovránková, vedoucí ambulance očkování Fakultní nemocnice v Praze-Motole. „Když bude mít vaše dítě poruchu imunity, poradím vám: naočkujte všechno, co jde. Pro něj je skutečně každá nemoc rizikem. Když bude naopak alergik, řeknu: neočkujte něco, co není potřeba, vyčkejte, až se ten ekzém nebo astma zlepší.“

A když máte to štěstí a vaše dítě je zdravé? „Jsou rodiče, kteří skutečně vyžadují všechno, co lze. I někteří pediatři rodičům radí - všechno naočkovat,“ připouští lékařka. „Všechno má ale svá plus i mínus. My prosazujeme trochu jiný přístup k nadstandardním očkováním: není-li to nutné, dítě nepatří do rizikové skupiny a je zdravé, není nutno proti všemu očkovat. Například takové plané neštovice – pokud dítě není např. těžký ekzematik, onkologický pacient, není starší 12 let ani nemá doma sourozence s poruchou imunity, doporučujeme raději onemocnění prodělat a neočkovat. Zrovna nedávno jsem měla v ruce článek o možném ochranném vlivu prodělaných planých neštovic na vznik alergie. Na druhou stranu, když je dítěti dvanáct a více let a neštovice zatím neprodělalo, doporučujeme očkovat, vzhledem k poměrně těžkému průběhu nemoci v pozdějším věku.“

Pneumokoková infekce: když očkovat, tak co nejdříve

Proč proti pneumokoku očkovat? Aby děti byly chráněny před zápaly plic, záněty mozkových blan, závažnými septickými komplikacemi i před některými záněty středního ucha. „Tohle očkování má největší efekt v kojeneckém věku, dřív než organismus dítěte osídlí pneumokoky z vnějšího prostředí,“ vysvětluje doktorka Škovránková. „Jakmile k tomu totiž dojde, účinnost vakcíny už nemusí být dostatečná“ Pro děti, které trpí nějakou poruchou imunity, např. předčasně narozené kojence, by podle lékařky mělo být tohle očkování úplnou samozřejmostí. Rizikovým faktorem je i to, když je dítě často obklopeno větším množstvím lidí. Například starší sourozenci, kteří už chodí do školy, jsou pro malé děti častým zdrojem infekce. Pokud naopak žijete v klidném prostředí na venkově a dítě je jedináček, můžete nutnost očkování zvážit.

Očkování proti pneumokokům je dobrovolné a při splnění určitých podmínek plně hrazené zdravotními pojišťovnami (musí být ale zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku). Je možné zvolit mezi dvěma typy vakcín: k dispozici jsou konjugované vakcíny Synflorix a Prevenar 13, které již výrazně pokrývají nejčastější a nejzávažnější typy pneumokoků. Polysacharidová vakcína Pneumo 23 chrání proti většině vyskytujících se pneumokoků, je ale určena pro děti starší 2 let, které jsou již schopny na ni dostatečně odpovědět. Volba bude tedy záviset na věku dítěte, ale i na míře rizika, kterému je vystaveno. Dítě je možno postupně očkovat oběma typy vakcín, nejdříve konjugovanou a následně polysacharidovou.

Co můžete očekávat krátce po očkování: Zvýšenou teplotu, bolest, zarudnutí a zatvrdnutí v místě vpichu, méně často nevolnost, únavu, bolest hlavy a svalů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 10/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola