5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Vši jako (ne)konečný příběh

Vši jako (ne)konečný příběh

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 21.12.2010 | Vydání: 1/2011

Čím odvšivujete? V poslední době jedno z nejčastějších konverzačních témat mezi rodiči školáčků. I já začínám mít pocit, že bych o tomhle hmyzu mohla psát romány. Nebo spíš horory.

Vši jako (ne)konečný příběh

Na úvod jedna dobrá zpráva: vši nejsou vážný, dítě ohrožující zdravotní problém. Zatím není prokázáno žádné onemocnění, které by tito parazité přenášeli.

Což ale neznamená, že nebudete skřípat zuby, až budete druhou hodinu sedět nad dítětem s pinzetkou, vybírat jednu hnidu po druhé a zkoušet, zda „lupou“ (mrtvé či vylíhnuté hnidy „nelupou“). Z vlastní zkušenosti opravdu doporučuji neignorovat zápisy v žákovské knížce, že „ve škole se vyskytly vši“, a dítko pravidelně prohlížet, protože pokud to vezmete na lehkou váhu, zbavit dítě hnid by také mohlo zabrat celý víkend.

Jaký přípravek vybrat – šetrný, nebo účinný?

Pokud hnidy, nebo dokonce živé vši najdete, nejspíše budete řešit, jaký přípravek proti vším zakoupit. Na trhu je jich poměrně hodně, ať již ve formě šamponu, spreje nebo oleje. Podle mechanismu účinkování je lze rozdělit do dvou skupin. Insekticidní přípravky (které vši hubí) a přípravky na olejové bázi. Z těch prvních je nejznámější a nejúčinnější sprej Diffusil H forte s účinnou látkou carbaryl, dále se používá šampon Parasidose s účinnou látkou D-phenothrin a starší Diffusil H 92M, obsahující malathion. Bohužel, na obě tyto látky již je prokázaná rezistence.

Přípravky na olejové bázi jsou vyzdvihovány jako „přírodní“ a „šetrné“. Neměly by být jedovaté, protože vši likvidují fyzikálním způsobem – například je udusí, dehydratují nebo paralyzují jejich trávicí soustavu. Není na ně zatím známá rezistence. Podle informace lékárnice, která raději nechtěla být jmenována, však u většiny z nich není účinnost příliš vysoká. Působí prý spíše preventivně a některé z nich napomáhají snazšímu vyčesávání parazitů a uvolnění hnid z vlasů.

Šampon nestačí

Odvšivení bohužel není jednorázovou záležitostí. Je potřeba jej opakovat, vajíčka vybírat a vlasy pravidelně kontrolovat. Šikovný je hřeben „všiváček“, který zakoupíte v každé lékárně. Napadení v drtivé většině případů odhalí, bohužel však nemůžete spoléhat na to, že vyčeše vše. RNDr. Václav Rupeš ze Státního zdravotního ústavu uvádí, že podle klinických studií je vyčesání úspěšné jen asi u 50 % dětí v závislosti na typu vlasů. I tak je účinnější než pouhé prohlížení. Vyšší efektivity dosáhnete, pokud vlasy předtím namočíte, ve vlhkých vlasech vši nestihnou tak rychle utéci.

Přestože veš mimo vlasy přežívá velmi krátce (už po zhruba dvanácti hodinách ztrácí schopnost sát), doporučuje se vyprat ložní prádlo a čepice. Bohužel, při opakovaných napadeních se nevyhnete ani opakovanému převlékání postelí, jak dokládá nešťastná Monika, maminka dvou zlatovlasých princezen: „Vši se nám už třikrát vrátily. Mám pocit, že nedělám nic jiného, než stále dokola převlékám postele, prohlížím hlavy a vyčesávám. Holky ječí, kdykoli vidí hřebínek, ale zatím stále doufáme, že to zvládneme bez ostříhání. Těch krásných vlásků by byla škoda.“ Je pravda, že ve vlasech kratších než jeden centimetr vši trvale žít nemohou, takže maminkám chlapců se nabízí elegantní a méně pracné řešení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 1/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola