5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Aby antibiotika dětem pomáhala

Aby antibiotika dětem pomáhala

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 21.11.2007 | Vydání: 6/2007

Rodiče začínají chápat, že ne každou nemoc je třeba léčit antibiotiky, říká MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Bez antibiotik bychom se ani dnes neobešli, v mnoha případech mohou totiž zachránit život. Lékaři však bijí na poplach před jejich zbytečným užíváním. V čem je tak nebezpečné?

Užívání antibiotik s sebou nese i riziko vedlejších účinků. Kromě nebezpečných bakterií totiž likvidují i takzvané žádoucí bakterie, které osidlují organismus a jsou mu prospěšné. V konečném důsledku pak může vést nadužívání antibiotik k tomu, že patogenní bakterie přestanou být na určitá antibiotika citlivé a stávají se rezistentní. Lék pak přestane účinkovat.

Ještě před deseti lety se u nás předepisovala polovina antibiotik neopodstatněně. Jaká je situace dnes?

Odhady hovoří o stále poměrně vysokém čísle, řádově desítkách procent. Tyto údaje se ale liší podle typů pracovišť, a dokonce i odborností lékařů. V případě praktických lékařů pro děti a dorost se nám toto procento daří postupně snižovat, zejména díky účinné kampani a vzdělávacím akcím, které organizuje Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.

Můžete být konkrétnější?

Jedním z mechanismů, kterým dokážeme ovlivnit chování lékařů, je audit vlastní preskripce, kdy lékaři mají možnost si sami kontrolovat, jaké skupiny antibiotik používají u různých diagnóz a jak se chovají v takovém případě jejich kolegové. Daří se také dosáhnout, aby se v předepisování upřednostňovaly ty skupiny antibiotik takzvané základní řady, u nichž nedochází k tak rychlému nárůstu rezistence, tedy necitlivosti bakterií.

Proč se vlastně předepisuje tolik antibiotik?

Někdy za to mohou obtíže při stanovení diagnózy, často tlak ze strany pacienta, který na lékaři přímo vyžaduje nasazení antibiotik.

Jak to, že u dětí se podařilo tento trend změnit?

Důležitou roli v tom hraje zájem praktických dětských lékařů o tuto problematiku a nově také informovanost rodičů. Lidé začínají chápat, že třeba virózu nelze léčit antibiotiky. Navíc děti registrované v našich ordinacích jsou v naší péči zpravidla od narození do 19 let. Dětský lékař tak nejlépe zná své pacienty, přemýšlí o nezbytnosti nasazení antibiotik, protože si je vědom i případných komplikací souvisejících s léčbou, rizik případné rezistence a následných komplikací při opakování této léčby. Z hlediska spotřeby antibiotik je systém postavený na znalosti pacienta velmi efektivní. Velmi často totiž lékař nasazuje antibiotika zbytečně, když nezná svého pacienta, nebo mu chybí údaje o zdravotním stavu a předchozí léčbě.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola