5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou

Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou

Autor: Lenka Červená | Datum: 21.9.2012 | Vydání: 10/2012

Přemýšlíme o tom, co jíme, ale často nemyslíme na to, čím vyživujeme svoji pokožku. Zvláště dnes, v době lákavé reklamy v podstatě na cokoli, není jednoduché zvolit kvalitní péči. Přitom – stejně jako kvalitní strava – může i kvalitní přírodní péče o pokožku být naším lékem.

Aromaterapie: jak pečovat o pokožku přírodní cestou

Aromaterapie, léčba vůní, slovo, které v sobě ukrývá mnohem víc. Aromaterapie využívá léčivých účinků éterických olejů neboli silic. Jedná se o sekundární metabolity rostlin, o látky, jejichž prostřednictvím rostlina komunikuje se svým okolím.

Silice můžeme užívat několika způsoby

Nejznámější je nakapat několik kapek do aromalampy k provonění místnosti. Éterické oleje jsou výborná vzdušná antiseptika. Můžeme je používat k pročištění vzduchu v době chřipek na místech s velkou koncentrací lidí. V mateřských školkách, kde by nebylo bezpečné umístění aromalampy, stačí jen miska s vodou a pár kapkami silice položená na topení nebo pomocí rozprašovače rozptýlit pár kapek do prostoru.

Silice také mícháme s rostlinnými oleji a využíváme k péči o pokožku nebo k masáži. Jsou to látky lipofilní povahy, jejich účinné složky jsou rozpustné v tucích. Smícháním silic a rostlinných olejů lisovaných za studena, nejlépe v bio kvalitě, tak získáváme to nejlepší, co nám příroda k péči o pokožku může nabídnout.

Kůže je mechanicky i biologicky aktivní

Jednou z jejích důležitých rolí je regulace vlhkosti. Na povrchu je kyselý kožní film, který patří k první obranné linii proti choroboplodným zárodkům, a tudíž tvoří součást našeho imunitního systému. Používání rostlinných olejů podporuje tento systém a udržuje správnou vlhkost pokožky. Rostlinný olej podporuje činnost kůže, zatímco molekuly éterických olejů jsou malé a mohou proto pronikat kůží, vždy jen s pomocí nosných rostlinných olejů. Použité samostatně jsou éterické oleje látky těkavé povahy, vypařují se do ovzduší, nepronikají do kůže. Nikdy se nesmí používat neředěné, bez tukové báze. Hrozí popálení pokožky.

Vyberme kvalitní olej i silici

Pokud budete vybírat silice a oleje k péči o pokožku vašeho dítěte, požadujte oleje za studena lisované v bio kvalitě, bez konzervantů, barviv a jiných syntetických látek. Často se můžete setkat s minerálními oleji. Jedná se o látky získávané z ropy, jejichž hodnota je z hlediska přínosu pro lidské zdraví nulová. Nevstřebávají se do pokožky, naopak vytvářejí na ní neprodyšný film.

Stejně jako u olejů je třeba sledovat i etiketu na obalu silice. Kvalitní výrobek musí mít na etiketě vždy uveden název silice česky i latinsky, rovněž musí být uvedena země původu. Těmto požadavkům odpovídá 100% přírodní éterický olej lékopisné kvality. Éterické oleje, které tyto požadavky nesplňují, nemají léčivé účinky a už vůbec by se neměly dostat do kontaktu s pokožkou.

Péče o pokožku směsí rostlinných a éterických olejů je vhodná již u nejmenších dětí, pro řešení problémů při suché pokožce, atopickém ekzému či alergii, pro těhotné maminky, ve všech fázích těhotenství i jako podpora při porodu, pro dospělé ve chvílích relaxace a odpočinku těla i mysli.

Jaké jsou zásady aromaterapeutické péče o pokožku dětí?

Pro tento účel je dobré rozdělit děti na batolata od jednoho roku do šesti let a na starší děti ve věku od šesti do čtrnácti let. K dítěti staršímu čtrnácti let můžeme v aromaterapii přistupovat jako k dospělým. U batolat a dětí do 6 let dávkujeme éterické oleje v ředění 0,5 %, což odpovídá 7 kapkám v 50 ml oleje, u starších dětí 6 – 14 let je doporučené dávkování 22 kapek do 50 ml oleje – 1,5% ředění.

Jak na masáž miminka?

Miminko můžeme začít jemně masírovat okolo dvou měsíců věku, ale masáž neprovádějte týden před ani po očkování. Pro děti, kterým je méně než jeden rok, nepoužívejte nikdy více než 1 kapku éterického oleje pro jednu aplikaci. Na masáž miminka smíchejte 1 kapku éterického oleje s 10 ml (2 čajové lžičky) oleje, potom velmi jemně promažte paže, dlaně, nožičky, chodidla, záda, hrudník a bříško. Důvěru v našem počínání může přinést i malý test snášenlivosti, kdy pár kapek zkusíme nejprve nanést na kousek kůže miminka cca 3x3 cm, dříve než jej aplikujeme na celé tělíčko. Pozor na strkání prstů dětí do úst a mnutí si očí. Oči musíme před éterickými oleji důsledně chránit. Pokud dítě projeví nelibost, přestaňte, ale většina dětí si láskyplný dotyk maminky nebo tatínka užívá.

U kojenců do jednoho roku užívejte pouze silice z heřmánku římského, neroli, levandule a mandarinky. Jiných éterických olejů se vyvarujte (viz rámeček na předchozí straně).

Při výběru silice se řiďte nejen doporučením ohledně jejího účinku, ale především svým instinktem, to, co voní vám, bude patrně ta nejlepší vůně i pro vaše děťátko, které je s vámi spojeno na úrovni fyzické i psychické. Zažijete krásné a voňavé chvilky při péči o vaše děťátko, navíc mu přírodní metodou bez chemických látek pomůžete při různých obtížích prvního roku života.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Děti a my č. 10/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola