5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Balíme batohy, kufry, děti a jedem!

Balíme batohy, kufry, děti a jedem!

Autor: Marie Těthalová | Datum: 30.5.2007 | Vydání: 3/2007

Naplánovat dovolenou, která se bude líbit všem členům rodiny a přitom nezatíží rodinný rozpočet, není nijak jednoduché. Zvlášť pokud vaše představa o ideální rekreaci nespočívá v „masovém opékání“ u moře a nespokojíte se s nabídkou klasických cestovek. Ani já nejsem příznivcem „statické“ dovolené a moje rodina je na tom podobně. Každý rok tedy řešíme, kam se podíváme tentokrát.

Jedno chladné a deštivé léto jsme s dětmi objevili kouzlo českých památek. Ráno jsme sedli do vlaku a dojeli na nějaký zajímavý hrad nebo zámek. Vybírali jsme si takové, které kromě klasické prohlídky nabízejí něco navíc. A tak jsme několikrát zažili „pravou a nefalšovanou“ bitvu o hrad Točník, podívali jsme se do medvědince na zámku v Zákupech nebo jsme si užili předvádění dravců na Bezdězu. Užitečným pomocníkem při plánování nám byl internet; na www.vyletnik.cz nebo www. zamky-hrady.cz jsme našli seznam všech památek i s telefonními čísly, a tak nebyl problém zjistit si aktuální informace o programu přímo u zdroje.

Jedeme za zvířátky

Příjemným obohacením rodinné dovolené může být i návštěva nějaké zoologické zahrady. Bohatou expozici nabízí tradičně zoo Praha nebo Dvůr Králové, nás ale oslovily malé zoologické zahrady v Plzni nebo v Děčíně. Zejména děčínská zoo je jako dělaná na výlet s dětmi. U každé expozice děti najdou interaktivní panel, díky němuž se o zvířeti dozvědí různé zajímavosti. Třešničkou na dortu je úžasné lanové centrum - i děti, které už bolí nohy a k další kleci či výběhu se prostě nedoplazí, na hřišti jako zázrakem ožijí a promění se v opičky. Velmi příjemná je i zoologická zahrada v Liberci. Jako jediná v Čechách chová vzácné bílé tygry, a ty byste si neměli nechat ujít.

Další možností, jak si užít dovolenou, je letní tábor. Teď ale nemyslím klasický dětský tábor, ale pobyt pro rodiny s dětmi. Na takovém táboře si užijí malí i velcí! Program většinou zahrnuje samostatnou část pro děti i pro dospělé. Děti mají své vedoucí a užívají si s nimi táborovou „klasiku“ - bojovku, sport nebo třeba vyrábění. Dospělí mají možnost pod vedením psychologa nebo jiného odborníka prodiskutovat svoje problémy, nebo si jen tak u kávy popovídat o tom, jak to vypadá v ostatních rodinách.

Samozřejmý je i společný program pro celé rodiny. Účastníci rodinných táborů si cení zejména toho, že mají možnost sdílet své obyčejné denní starosti s lidmi, kteří jsou ve stejné situaci, a dětem se zase líbí, že vidí své rodiče v trochu jiné roli. Tatínek, který se s ohromným zápalem snaží trefi t papírovou koulí do cíle, nebo maminka, co se snaží vyhrát v přetahované, najednou nejsou jen těmi přísnými rodiči, které zajímají jen vyčištěné zuby, ale táborovými kamarády. Podobné pobyty najdete například v nabídce sdružení YMCA Živá rodina (www. zr.ymca.cz).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola