5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Čekání na miminko - 1. lunární měsíc (1. - 4. týden)

Čekání na miminko - 1. lunární měsíc (1. - 4. týden)

Autor: Mirka Koníčková | Datum: 23.9.2009 | Vydání: 10/2009

Otěhotnění je významnou událostí, která zcela změní život každé ženy i její rodiny. Připravili jsme pro vás seriál, který vám bude měsíc po měsíci průvodcem a rádcem v tomto radostném období.

Právě jste zjistila, že jste těhotná? Pak vám gratulujeme a přejeme, abyste si následující měsíce čekání na příchod děťátka užila s radostí a v pohodě. Normálně probíhající těhotenství trvá průměrně 280 dní, což odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům (po 28 dnech). Za první den gravidity se považuje první den poslední menstruace, vývoj plodu proto trvá zhruba o dva týdny méně. Proto se uvádí, že délka těhotenství je 40 plus minus dva týdny. Do konce 2. měsíce (týden 8 + 0) se mluví o budoucím dítěti jako o zárodku (embryo), dále až do porodu jako o plodu (fétus).

Maminka

Těhotenství ovlivňuje ženu jak po tělesné, tak i po duševní stránce. Je možné, že jste na sobě začala pozorovat změny ještě předtím, než jste zjistila, že vám vynechala menstruace. Mezi první známky těhotenství patří lehký tlak v prsech, mírná nevolnost a zvýšená citlivost na pachy a chutě. Mohla jste mít pocit, že se snadněji unavíte, jste podrážděnější a těžko se soustřeďujete na práci. Příčinou těchto změn je malý shluk buněk v děložní sliznici, který sice měří jen kolem jednoho milimetru, ale ve vašem organismu působí velké změny. Jednou z nich je zvýšení hladiny progesteronu, který nejprve vzniká ve vaječníku, a později jej vytváří placenta.

Shluk buněk v děloze se dělí na dvě části - z jedné se vyvine samotné embryo a druhá je základem budoucí placenty. Buňky placenty téměř okamžitě začínají vytvářet hormon HCG (lidský choriový gonadotropin). Jedním z jeho prvních úkolů je uvědomit vaječníky, že je žena těhotná, a proto nejsou zapotřebí další ovulace. Díky jeho působení vaječník nevydá pokyn k odloučení děložní sliznice, což by vedlo k menstruaci a vypuzení embrya z dělohy. Tento signál je do dělohy přenášen díky většímu množství progesteronu, který je odpovědný za přípravu děložní sliznice.

Většina žen pozoruje na začátku těhotenství častější nutkání na močení. Může to být dáno i tím, že v těhotenství mívají maminky větší žízeň, a proto více pijí.

Miminko

Oplodnění vajíčka spermií probíhá ve vejcovodu. Oplozené vajíčko se dostává do dutiny děložní asi po 5 dnech. Postupně se zanořuje do děložní sliznice a za 8 až 9 dní se zanoří celé. Ke konci 1. lunárního měsíce měří zárodek kolem 4 milimetrů a váží několik gramů. Je možné na něm rozeznat některé části budoucího lidského těla. Vnější vrstva plodu v ose těla zesiluje a vytváří dva podélné záhyby, mezi nimiž se nachází rýha. Jejím uzavřením vzniká neurální trubice, která se později vyvíjí v míchu a mozek.

V 7. týdnu začíná vznikat placenta, která zajišťuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého a výměnu živin a odpadních produktů mezi matkou a dítětem v průběhu nitroděložního vývoje plodu.

Placenta také plní důležitou úlohu bariéry zabraňující průniku buněk z plodu do krevního oběhu matky, který by mohl způsobit imunitní reakci matčina těla a možné poškození plodu.

Embryo se v děloze vyvíjí v tzv. gestačním váčku, který obsahuje tekutinu - plodovou vodu - a působí jako ochrana před okolními vlivy, jeho stěnu tvoří plodové obaly (dvouvrstevná blána).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 10/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola