5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Co nám děti dávají a co nám berou?

Co nám děti dávají a co nám berou?

Autor: Eva Labusová | Datum: 16.11.2011 | Vydání: 12/2011

Život před a život po. Tak vnímáme příchod prvního miminka a změnu mezi bezdětností a rodičovstvím. Jde o rozdíl zásadní. Stejně jako se rodí dítě, rodí se i nová identita jeho rodičů.

Co nám děti dávají a co nám berou?

Někdo přijme dítě hned, jiný potřebuje čas

Ženy to asi mají snazší než muži. Devět měsíců nosí dítě ve svém těle, postupná fyzická a duševní proměna kulminuje při porodu a v šestinedělí, kdy čerstvým matkám pomáhají vklouznout do nové role i zásadní změny hormonální.

„Když se mi Michálek narodil, vzpomínám si, jak jsem se na něj v porodnici dívala a navzdory tomu, jak byl jako miminko krásný, mi připadal cizí. Pamatuji si, jak jsem se v duchu pořád dokola ptala: Kdo jsi a kdo z tebe vyroste?“, svěřuje se při večerním povídání v mateřské svépomocné skupině Monika. Přiznává, že si zpočátku připadala v roli matky nejistá: „Postupně mi docházelo, že mateřství je nový svět, který budu objevovat jako dávní cestovatelé neprobádaná území. Nové činnosti, nový způsob trávení času, nové pocity. Jistě jsem věděla jen jedno: Můj starý život nenávratně zmizel a toho malého človíčka vůbec, ale vůbec nezajímá. Zato chce jediné – mne, a to beze zbytku. Chovat, kojit, přebalovat. Stále dokola. Dítě jsem chtěla, těšila jsem se na ně, plánovali jsme ho. Napadalo mne, co asi takové děcko udělá se ženami, které otěhotní a porodí nechtěně? To si ani nedokážu představit.“

V ženském kruhu na Moniku reaguje Andrea: „Vidíš, zrovna já jsem taková matka,“ říká tiše. „Otěhotněla jsem s mužem, který mne ještě během těhotenství opustil, takže jsem Simonku odnosila a přiváděla na svět sama, veselé to nebylo. Přesto došlo k něčemu, co jsem nečekala. Příchod dcery mne nabil netušenou silou. Od první chvíle jsem si ji zamilovala, radovala jsem se, že mám konečně spojence. Skrze miminko a péči o ně jsem zažívala pocity vlastní hodnoty, které pro mne byly léčivé – já, vždy plná komplexů, jsem najednou měla sebevědomí i důvod víc si sebe vážit.

Co matka, to příběh. Každá z dvanácti přítomných žen nalézala cestu k mateřství jinak, některá snáze, jiná obtížněji, všechny se ale shodují, že návrat k bezdětnosti by je ani v nejmenším nelákal.

Nastavené zrcadlo

„Rodičovství neočekávaně dává lidem nahlédnout vlastní problémy, zejména ty z jejich dětství,“ vysvětluje terapeutka Petra Vrtbovská: „Mnoho čerstvých rodičů má dosud nedořešená témata se svými vlastními rodiči. Ať už jde o frustrovaného neurotika, rozmazleného narcise nebo pružného silného člověka, který se s problémy popere, všechny ´bývalé´ děti najednou mají svoje vlastní. A podle toho, v jaké jsou sami situaci, je jejich rodičovství může naplnit, ale také zranit.“

Bez růžových brýlí

Péče o dítě má v každém případě daleko do idylek, jaké nabízejí reklamy na rodinné výrobky nebo letáky z pojišťoven. Potomci nejsou stále usměvaví. Stojí nás spoustu času, pozornosti, energie, finance. Omezují náš rozlet v soukromých zájmech i osobní svobodu. Jejich potřeby jsou neodkladné. Dělíme se s nimi o vše, co máme, vyžadují naše oběti i sebezapření. A podstatně mění dynamiku partnerského vztahu – dávají nahlédnout, spojuje-li tento vztah dvě zralé odpovědné bytosti, nebo nikoliv.

„Než se lidé rozhodnou mít děti, měli by vědět, že rodičovství není zárukou štěstí. To, jak probíhá, do detailu odráží strukturu, zralost osobnosti rodičů. Dobrá zpráva je, že se ve vývojové psychologii hezky ujal termín ´dostatečně dobrý rodič´, což znamená, že každý rodič má mezery a chyby a bude s dětmi prožívat i svoje trápení a nejistoty, pokaždé trošku jiné. Pokud ale zvládne naplnit potřeby dítěte aspoň na 51 %, bude to dobré,“ uklidňuje rodiče bažící po dokonalosti Petra Vrtbovská.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 12/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola