5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Co se děje po porodu

Co se děje po porodu

Autor: Mirka Koníčková | Datum: 2.9.2009 | Vydání: 9/2009

Datum vašeho porodu se blíží a vy si stále nejste jistá tím, co vás čeká a co se s vámi a miminkem bude dít poté, co konečně vykoukne na svět? Připravili jsme pro vás malého průvodce časným poporodním obdobím.

Miminko je konečně na světě, ale pro vás ještě celý proces zrození neskončil. Po první a druhé době přichází na řadu takzvaná třetí doba porodní. Co se během ní děje?

* Okamžiky po narození

Porod placenty

Nejprve je potřeba porodit placentu. Porodník MUDr. Michal Koucký z pražské porodnice u Apolináře vysvětluje: „Po porodu plodu se vyčkává určitou dobu, v České republice je doporučeným intervalem maximálně jedna hodina, na porod placenty. Již při porodu plodu se podávají látky - uterotonika - do žíly, k lepšímu stažení dělohy. Je jednoznačně prokázáno, že právě toto snižuje krevní ztrátu při porodu placenty. Po vyjmutí se placenta prohlédne, jestli je celistvá. Pokud ano, pokračuje prohlídka porodních cest za pomoci zrcadel, kdy je nutné prohlédnout děložní hrdlo a pochvu, jak vypadá rozsah porodních poranění. V případě, že se placenta neodlučuje, přistupuje porodník po 30-60 minutách po porodu k manuálnímu vybavení placenty (je-li epidurál, tak v něm, není-li, žena se převede do krátké celkové anestézie). Tento výkon může být spojen s větší krevní ztrátou, druhý den po porodu se proto musí zkontrolovat krevní obraz.“ Porod placenty již není bolestivý, probíhá za slabých kontrakcí a také tlačit nebudete muset nijak silně.

Kontrola poranění

Okamžitě po porodu placenty zkontroluje lékař ještě na sále, jestli nedošlo k nějakému zranění porodních cest maminky. Je to důležité kvůli riziku krevních ztrát a také proto, aby se neošetřená místa nestala zdrojem pozdějších komplikací. Poranění mohou vzniknout spontánně či cíleně (nástřih hráze). MUDr. Koucký říká: „Je-li zjištěno nějaké porodní poranění, je ošetřeno. Ať už se jedná o poranění čípku, pochvy, hráze či cílený nástřih, vždy musí probíhat v anestézii. Většinou si porodník či asistentka vystačí s místním znecitlivěním (anestetikum se aplikuje injekcí), při větších poraněních využíváme anestézii celkovou.“ Rodičce se také pravidelně kontroluje krevní tlak, puls, krvácení a tělesná teplota.

Ošetření miminka

V průběhu porodu placenty a kontroly a ošetření porodních poranění probíhá i první vyšetření děťátka. „Novorozenec, pokud to jen trochu jde, by měl být ošetřen v dosahu očí matky, což často, bohužel, z prostorových důvodů nejde. Miminko je otřeno a osušeno, zváženo a změřeno, a pak probíhá prohlídka novorozence na vyhřívaném lůžku, kde je dítě zabaleno do teplé zavinovačky. Poté je přineseno k matce,“ popisuje tyto první okamžiky porodník Michal Koucký.

Klasifikuje se také bezprostřední poporodní adaptace novorozence, takzvané Apgar skóre. „Hodnotí se dech, srdeční akce, barva kůže, svalové napětí a reakce na podráždění. Hodnotí ho porodní asistentka při ošetřování novorozence na vyhřívaném lůžku, při abnormálním porodu vždy lékař. Vše 0 až 2 body, maximálně 10, navíc v první minutě, poté v páté a desáté po porodu. Maximum je tedy 10-10-10 bodů. Za normu považujeme 8-10 bodů, pro 4-7 bodů je nutná krátkodobá lékařská intervence (pomoc), 0-3 body vyžadují neodkladnou resuscitaci,“ vysvětluje lékař. Miminko je zváženo, změřeno, označeno, zabaleno a položeno mamince na bříško nebo přiloženo k prsu.

* První dvě hodiny

Přisátí novorozence

Pro úspěšný začátek kojení je velmi důležité první přisátí, ke kterému by mělo dojít již do 30 minut po porodu, protože organismus maminky reaguje v této době na sání bradavky a dvorce - a to velmi intenzivně. Po prvním přiložení do dvou hodin po porodu je vzestup hladiny oxytocinu a prolaktinu, tedy obou základních hormonů, na nichž závisí uvolňování mléka, mnohonásobně vyšší než při přiložení k prsu později. První přiložení děťátka k prsu by mělo být prováděno citlivě, v klidu, a nikoli ve spěchu a stresu. Pomoci by vám měl kvalifikovaný personál, tedy dětská sestra nebo porodní asistentka.

Společně na sále

Pokud je miminko v pořádku a dobře se adaptuje ve svém novém životním prostředí, mimo tělo maminky, zůstává obvykle spolu s maminkou, popřípadě i s tatínkem po dvě hodiny na porodním sále. Proč musí rodička ještě tuto dobu na sále strávit? Michal Koucký říká: „I nekomplikovaný porod s sebou nese určité riziko krvácení v poporodním období, v drtivé většině případů se objeví v řádu desítek minut po porodu. Příčin může být mnoho, nejčastěji to bývá hypotonie dělohy, což je porucha stahování dělohy, typická hlavně pro vleklé porody, porody velkých dětí, porody dvojčat atd. V takovém případě je nutná intervence, čili lékařská pomoc. Ta je na sále vždy snazší a rychlejší, než když je žena již časně na oddělení šestinedělí a vzniká časová prodleva.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 9/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola