5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Co vám zmírní porodní bolest

Co vám zmírní porodní bolest

Autor: Anna Bílková | Datum: 20.2.2009 | Vydání: 3/2009

Může pomoct pobyt ve vodě nebo relaxace. Kdo nezažil porodní bolest, stěží si ji dovede představit. Existují ale metody, které fyzické utrpení zmírní. Nebo alespoň pomohou se s bolestí lépe vyrovnat.

Proč porod vlastně bolí? Lékaři se přiklánějí k tomuto vysvětlení. „Svalstvo dolní části dělohy se v první době porodní přesunuje přes hlavičku plodu a přitom se napíná. Napjatá svalová vlákna utlačují cévy i nervy, které probíhají svalovinou. Napjatý děložní sval, trpící zároveň sníženým zásobováním kyslíku v důsledku stažení cév, je hlavní příčinou vzniku bolesti,“ uvádí MUDr. Stanislav Trča, autor publikace Partner v těhotenství a při porodu.

Psychická odolnost

Existují ženy, které porod nebolí. Odborníci si to vysvětlují tím, že tyto ženy se na událost těší a vnímají ji jako pozitivní zážitek. Pak se opravdu může stát, že zrození jejich dítěte neprovází bolesti. A pokud ano, jen mírné. Bolest je stav, který můžeme do velké míry ovlivnit sami. Pokud se utrpení bojíme, hůře ho pak ve skutečnosti snášíme. Žena, která je na porod dobře připravená a bolest vnímá jako nevyhnutelnou součást celého procesu, zvládne fyzické potíže mnohem lépe než ta, která trpí nadměrnými obavami a úzkostmi.

Vhodná poloha

Žena sama instinktivně cítí, která poloha je pro ni během porodu nejvhodnější a která ji přináší úlevu. Především v první době porodní se může hýbat svobodně. A měla by to i dostatečně využívat. Může tak do jisté míry porod urychlit a trvání porodních bolestí zkrátit.

,,Na rychlejší otevření porodních cest jsou vhodné polohy, ve kterých lze využít zemské gravitace. Díky ní hlavička děťátka mnohem snadněji sestupuje do pánve a rozevírá porodní kanál. Jsou to tedy polohy, při kterých se rodička volně pohybuje, prochází nebo postává, ale i pohupování na velkém míči či další pozice s jeho využitím,“ uvádí ve své knize Těhotenství, porod a šestinedělí - Nejčastěji kladené otázky a odpovědi známá soukromá porodní asistentka Magdalena Mikulandová. ,,Módní novinkou jsou břišní tance, které se těhotná učí už v průběhu gravidity a následně je využívá během první doby porodní,“ uvádí.

Samotné vypuzení dítěte se v našich podmínkách nejčastěji děje v poloze více méně na zádech, i když pro ženu je mnohem přirozenější poloha ve stoje, vkleče, vsedě nebo v podřepu. Tyto polohy také o něco méně bolí. Porodníci je nevidí rádi, protože jim komplikují ošetření případných porodních zranění.

Relaxační metody

Porod a relaxace? Tyto dvě představy nejdou k sobě. Přesto můžete s využitím relaxačních metod porodní bolesti zmírnit.

Hudba. V porodnici není zakázáno poslouchat svoji vlastní hudbu. Existuje také speciální hudba, která působí proti bolesti, kdy žena ze sluchátek poslouchá takzvaný bílý šum. Jde o kombinaci různých zvuků, které ve výsledku připomínají zurčení vody. Tato metoda se používá i ve stomatologii. Její nevýhodou je nízká účinnost.

Vizualizace. Lidská představivost má velkou sílu. I na porodním sále si můžete představovat, jak ležíte na sluncem provoněné louce a vybavovat si příjemné pocity. Pokud se usmíváte a myslíte na hezké věci, tělo si tuto představu vyloží jako skutečnost. Nezáleží na tom, jaká je realita. Váš organismus zareaguje kromě jiného tak, že sníží úroveň pociťované bolesti.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola