5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Co vás čeká při porodu

Co vás čeká při porodu

Autor: Mirka Koníčková | Datum: 21.10.2009 | Vydání: 11/2009

Porod je vyvrcholením devítiměsíčního čekání na příchod vytouženého děťátka. Netušíte, co se bude dít? Poradí vám náš malý průvodce.

První doba porodní

Tuto část porodu lékaři dále dělí na tři fáze: latentní, aktivní a tranzitorní.

Latentní fáze

Začátek porodu, během kterého dochází k postupnému otevírání, zkracování a ztenčování děložního hrdla, je jeho nejdelší etapou, která obvykle trvá obvykle okolo 6 hodin. Stahy v této době mohou být velmi mírné, až skoro nepozorovatelné, ale také mírně až středně silné. Obvykle trvají 30 až 45 sekund a odstupy mezi nimi jsou od 5 do 20 minut. Intervaly se přitom stále zkracují. Pocity maminky: Během této fáze můžete pociťovat křeče, podobné menstruačním, bolesti v kříži, může vás trápit žaludeční nevolnost nebo průjem. Pravděpodobně budete mít hlenovitý zakrvavělý výtok.

Jak na to?

• Pokud možno se uvolněte a počkejte, až porod trochu postoupí.
• Udělejte si pohodlí, dejte si teplou koupel nebo sprchu, věnujte se nějaké relaxační činnosti.
• Můžete si dát něco lehkého, nejezte ale nic těžkého a nestravitelného, jako maso, plnotučné mléčné výrobky a ostatní tučná jídla.
• Sledujte intervaly mezi stahy, jestli se zkracují. Pokud kontrakce přicházejí po deseti minutách nebo častěji, jeďte do porodnice.

Tip porodníka

Vzhledem k tomu, že kontrakce v této fázi teprve nabývají na intenzitě, obvykle k úlevě pomáhá teplo na podbřišek, ať už ve formě sprchy, koupele či zahřátého termoforu.

Tuto dobu si můžete také zpříjemnit na relaxačním balónu. Pokud dokážete usnout, je dobré se ještě před odjezdem do porodnice trochu prospat.

Aktivní fáze

Druhá fáze porodu bývá kratší než první. Trvá zhruba od 2 do 3 a půl hodiny. Stahy jsou stále častější (většinou jednou za 3 až 4 minuty), silnější a delší (trvají 40 až 60 vteřin s výrazným vrcholem asi v polovině doby). Nemusejí být vždy úplně pravidelné. Děložní hrdlo, které je už vyhlazené v branku, se v této etapě porodu rozšiřuje na sedm centimetrů. Pocity maminky: Můžete mít větší obtíže při stazích – bolesti zad se mohou stupňovat, můžete pociťovat i bolest nohou. Pokud k tomu nedošlo už dřív, může vám teď prasknout vak blan.

Jak na to?

• Pokud vám to lékař dovolí, hodně a často pijte, aby vám nevysychalo v ústech a nahradila jste ztráty tekutin. Může vás osvěžit i cucání ledových kostek.
• Mezi stahy zkuste odpočívat.
• Když to bude možné, procházejte se nebo aspoň často měňte polohu. Najděte si takovou, která pro vás bude nejpohodlnější.
• Budete-li chtít, nebojte se říct si ošetřujícímu personálu o prostředky k tišení bolestí, když už se vám budou zdát nesnesitelné.

Tip porodníka

K tišení bolesti lze v průběhu první doby porodní využít kromě léků i řadu nefarmakologických možností. Těmi úplně nejčastěji používanými jsou relaxační koupel, výběr vhodných poloh, použití relaxačních a masážních pomůcek a aromaterapie. Pobyt na porodním sále vám určitě zpříjemní poslech oblíbené hudby, pokud to vybavení sálu umožňuje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 11/2009
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola