5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Ďáblíci na dvou kolech: Jak vybrat dítěti první kolo?

Ďáblíci na dvou kolech: Jak vybrat dítěti první kolo?

Autor: Martin Singr | Datum: 25.4.2012 | Vydání: 5/2012

Jezdíte s dětmi stále na výlety tak, že dřete a ony se vezou na sedačce nebo v cyklopřívěsu? Bude asi čas naučit je také jezdit na kole, pak budou výlety radostnější pro všechny. Jak na to, aby učení respektovalo přirozený vývoj dětí, poradí zkušení cyklisté.

Ďáblíci na dvou kolech: Jak vybrat dítěti první kolo?

Děti? Ven ze sedaček!

Naučit se jezdit na kole je náročné nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Zatímco děti se soustředí a neustále přepadávají doleva či doprava, jejich rodiče za nimi musí starostlivě běhat a chytat je, aby se nic nestalo. Zkoordinovat dosud neznámé pohyby a zároveň udržet rovnováhu je pro dítě nesmírně obtížné.

Přitom existují způsoby, jak se na první metry na kole připravit – děti do tří let se mohou naučit šlapat na tříkolce, rovnováhu získají na odrážedle. Na kole už jen tyto dvě dovednosti spojí. Pokud je to stále s problémy, lze pořídit přídavná kolečka, která se montují na zadní kolo. Problém je, že si na ně děti mohou zvyknout, přestanou se snažit držet rovnováhu a bez nich pak jezdit neumí.

Odrážet se je cool

Pojďme se podívat, co je vlastně odrážedlo. Není to všeobecně známá celoplastová tříkolá motorka, která je pro úplně malé prcky, ale plnohodnotné kolo, kterému pouze chybí pedály. Je určeno pro děti od dvou do pěti let a je na cestě od tříkolky ke kolu prostředním článkem. Dá se vynechat, ale kdo na něj nezapomene, pravděpodobně se nadře méně během seznamování svého dítka s kouzlem jízdy na „opravdovém kole“. Navíc přichází k dětem v jejich vývojovém období, které psychologové nazývají „já líp, já sám“. Díky odrážedlu získají děti ve věku kolem tří let sebevědomí, vyrovnají se rychlosti dospělých a zlepší svoji orientaci v prostoru. Jízda na odrážedle děti obvykle baví, takže v tomto případě rozhodně neplatí ono zažité „učení mučení“.

Při nákupu je třeba dbát na to, aby odrážedlo bylo bezpečné, bez ostrých hran a dostatečně nízké, aby dítko došláplo oběma chodidly na zem, i když bude sedět na sedačce. Odrážedlo by mělo být také lehké, jak pro děti při jízdě, především ale pro maminky, na které obvykle odrážedlo zbyde při odnášení z parku či nastupování do MHD.

I když odrážedlo nesmí na silnice, s auty se může setkat i jinde. Pro tyto případy je dobré sledovat, zda má reflexní prvky a možnost k vybavení vlajkou. Samozřejmostí by mělo být reflexní oblečení pro malého jezdce. Stejně tak jsou potřeba kvalitní, pevné boty. Nezapomínejme ani na přilbu a chrániče.

Častá je úvaha, zda pořídit odrážedlo s brzdami nebo bez nich. Zatímco malé děti ve věku dvou nebo tří let brzdí většinou nohama a při používání brzd by nemusely správně odhadnout sílu stisku, motorické schopnosti dětí mezi čtyřmi a pěti lety jsou lepší a rychlost, kterou se na odrážedlech pohybují, vyšší. Zde už je brzda na řídítka vhodná. Důležitý je potom také návyk brzdit rukama a nikoli nohama, jak dítě automaticky dělalo na odrážedle.

Odrážedlo není potřeba odkládat, ani když už dítě umí jezdit na kole. Je vhodné pro krátké cesty s rodičem po městě. Díky němu nemusí rodič čekat na dítě, ale naopak spěchat, aby dítě nečekalo na něj. Na odpolední výlet do parku si vezme radši kolo.

Výběr dětského kola

Jak tedy vybrat dětské kolo? V první řadě na něm nesmí být žádné ostré hrany, trhliny, ani otřepy, o které by se dítě mohlo zranit. Pozor také na konec lanka ruční brzdy. Musí být chráněn čepičkou, ale pokud není (nebo ji dítě ztratí), stačí jej omotat izolepou. Sledujte detaily, dokonce ani šrouby nesmí přesahovat o víc, než činí jejich průměr. Řetěz kola pak musí být dostatečně zakryt. Nechte si taky předvést, jaký mechanismus funguje pro vysouvání sedla nebo řídítek. Na trubce by pak měla být značka minimálního zasunutí, kterou nepřekračujte, nechcete-li, aby se řídítka či sedlo vyvrátilo. Mechanismus musí být dostatečně „fest“, aby se sedlo neotáčelo ve vodorovném směru ani nezajíždělo. Samozřejmě požadujte také návod k používání. Všechny tyto detaily ukládá výrobcům česká norma. Na druhou stranu, testy dětských kol (v minulosti je provádělo například Sdružení na obranu spotřebitelů) odhalily závažné nedostatky, proto si zaslouží pozornost.

Velký důraz je u dětských kol kladený na brzdy. Obvykle jsou bicykly pro naše nejmenší vybaveny torpédem (protišlapem) současně s ruční brzdou. Není výjimkou, že výrobci montují na dětská jízdní kola „dospělé“ brzdy, které dítě nemůže svými prstíky utáhnout. Před nákupem proto raději zkontrolujte, aby brzda šla stisknout i dětskou silou a aby páčka nebyla moc daleko od řídítek. Má-li kolo jen jednu brzdu, tedy tu zadní, musí být umístěna vpravo. Celý systém ruční brzdy musí fungovat plynule bez náznaků zadrhávání. Na rozdíl od odrážedel už dětská kola smí na veřejné komunikace. Musí ale mít osvětlení, odrazky, blatníky a zvonek.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Děti a my č. 5/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola