5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Děti rozumí více, než si myslíme - Herečka a moderátorka Tereza Kostková

Děti rozumí více, než si myslíme - Herečka a moderátorka Tereza Kostková

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 21.5.2009 | Vydání: 6/2009

„Překvapilo mě, že v těhotenství jste pouze prostředkem k vytvoření něčeho tak velkolepého, jako je nový tvoreček,“ říká Tereza Kostková (32). Oblíbené herečce a moderátorce se před dvěma lety narodil syn Antonín. Pomalu se už dostává do vzdorovitého období, maminka to řeší netradičně. „Vesele ho pobízím, ať řve a kope víc, že tohle je málo, a on logicky utne, protože toto není maminčina kýžená reakce.“

Máte už představu, jak strávíte letošní léto? Potřebujete mít vůbec přesnou představu, nebo je dovolená věc náhlé inspirace a improvizace?

„Bé“ je správně. Nejsme s mužem plánovací typy, a také nás často překvapí naše nenaplánovatelná profese. Nepotřebujeme ani mít jasno několik měsíců dopředu – to na příjemně prožitou dovolenou nemá valný vliv. Pokud tedy nechcete absolvovat něco, kde je jistá příprava podmínkou.

Upřednostňujete v létě hory nebo moře, či se vám líbí mix obou možností?

Mix je pochopitelně vítán. Taková Corsika či Madeira jsou v tomto směru přepůvabné destinace. Moře musím aspoň zahlédnout a cítit ve vzduchu vlahou sůl. To víte, rodné kořeny (T. Kostková má i španělské kořeny – pozn. red.) Zahraničí je dobré, když se potřebuji na chvíli odstřihnout a vyčistit od všeho, od společnosti, jazyka, zvyků, profese, inspirovat se, rozhlédnout. Jinak je krásně i tady v Čechách, poslední dva roky jsme ani za hranicemi nebyli.

Překvapilo nebo šokovalo vás něco v souvislosti s mateřstvím a těhotenstvím?

Láska mateřská, její intenzita a gradace mi ještě stále bere dech. Nový je strach, který přirozeně přichází, a člověk ho musí zpracovat. A pak je zajímavé, překvapivé chcete-li, sledovat v těhotenství, jak jste absolutně v rukou matky přírody, jak jste „pouze“ prostředkem k vytvoření něčeho tak velkolepého, jako je nový tvoreček. A jak to všechno neuvěřitelně funguje.

Mnoho žen po porodu tvrdí, že se jim úplně změní žebříček hodnot a za nejdůležitější věc na světe považují výchovu a ochranu svého dítěte. Měla jste to také tak?

Už jsem byla poměrně pozdní prvorodička, takže si dovoluji podotknout, že zásadní hodnoty byly tou dobou dávno srovnané. Ono to jen člověk potom pocítí tak nějak absolutně na vlastní kůži, jako jakýsi příliv energie a jistoty, touhy a síly bojovat a ochraňovat.

Jaký jste měla porod? Setkala jste se u porodu s něčím, co vás pobouřilo, nebo jste byla naopak mile překvapena přístupem zdravotníků?

Péče v porodnici u Apolináře byla dokonalá, profesionální, vstřícná. Neměla jsem žádná zvláštní očekávání a požadavky. Snad proto, že porod jsem měla opravdu dobrý, ani dlouhý, ani krátký. Jak říkala má porodní bába Madla Mikulandová: ukázkový. Co víc si přát.

Jak jste si vybírala porodnici?

Částečně podle dopravy – možnost dostat se tam i pěšky nebo v zácpě. Apolinář byl logický i proto, že můj pan porodník docent Calda provádí porody právě tam. Až na místě mi došlo, že ta budova je navíc kouzelná a silná tím, jak v srdci ukrývá kapli. Takový pěkný ex post důvod... Nerozděluji, jako každé dítě je osobitý, ale některé rysy jsou neobyčejně patrné. Čertí se úplně identicky jako děda Kostka, je veselý jako já a hudební sluch má evidentně po svém tatínkovi.

Měla jste z porodu obavy?

Obavy jsem měla latentní od začátku, pak se přímou úměrou zvětšovaly spolu s břichem. Pak se ale absolutně rozprchly po jedné přednášce u mé milé, již zmiňované Madly. Mluvila tak jasně, reálně a zkušeně, že jsem se začala těšit. To myslím úplně bez nadsázky. Ona porod tak úžasně popisovala, že už jsem byla děsně zvědavá, jak to všechno bude u mě, jak to začne a co se vlastně bude dít. Vzhledem k tomu, že je to proces nevyhnutelný, doporučuji těšit se. Stejně jste v moci přírody, takže se aspoň nestresujete a můžete se lépe uvolnit. To jsou všechno věci, které se „počítají“ k dobru věci. Samozřejmě, že spousta věcí vyjít nemusí, může se komplikovat. Porod je nevyzpytatelný a náročný zážitek pro matku a dítě, ale vynervovanost ještě nikomu nepomohla. Bere síly a ty jsou hodně potřeba.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola