5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > DĚTSKÝ OBRÁZEK vydá za desítky slov

DĚTSKÝ OBRÁZEK vydá za desítky slov

Autor: Marie Těthalová | Datum: 20.3.2009 | Vydání: 4/2009

„Koukej, mami, co jsem ti nakreslil,“ volá čtyřletý Tomášek na maminku. Ze změti barevných čar a tvarů není na první pohled jasné, co měl malý malíř na mysli, ale to nevadí. Hlavně že umí mamince vysvětlit, že „tady to je rytíř, a vidíš, mami, má obrovského koně“.

Výtvarný projev malého dítěte nemůžeme omezit pouze na kreslení a malování. Podle výtvarné pedagožky Veroniky Kirchnerové se do něj „schová“ kresba, malba, grafi ka i prostorová tvorba, tedy modelování z plastelíny nebo keramické hlíny, stavba různých objektů, kašírování.

„Dětský výtvarný projev je především jedním z mnoha komunikačních prostředků, který dítěti umožňuje přirozeným způsobem vyprávět o svém světě jak sobě samému, tak i druhým. Prostřednictvím výtvarného projevu může dítě znovu prožívat události, emoce, myšlenky či zkušenosti a vyprávět příběhy,“ vysvětluje. Nejde tedy jen o to, že dítě vytvořilo pěkný (nebo „ošklivý“) obrázek, ale taky se nám možná jeho prostřednictvím snaží něco sdělit.

Psycholožka Lenka Krejčová, která přednáší na Filozofi cké fakultě Karlovy univerzity, vysvětluje, že z dětské kresby můžeme poznat hodně věcí. Na dětskou kresbu se podle ní můžeme dívat z mnoha pohledů. „Vývojová psychologie s kresbou pracuje při zjišťování úrovně kognitivních schopností – v určitém věku dítěte by kresba měla mít určité náležitosti, například když dítě kreslí postavu, mělo by vědět, kam patří která část těla a kresba by měla nějak vypadat,“ vysvětluje psycholožka. Nemyslí tím, že kresba, která je trochu umolousaná a dítě ji celou vyvedlo v červené barvě (neboť je to právě nyní jeho nejmilejší barvička), znamená, že je dítě vývojově opožděné, a pouze „klony“ Michelangela nebo Rafaela mají šanci obstát, to ne. Pokud ale šestileté dítě u zápisu do školy „předvede“ stěží hlavonožce, asi stojí za to zamyslet se, jestli už je dostatečně zralé pro školu.

Není to jen kresba

Dětská kresba nám dokáže prozradit i další věci. „Pokud psycholog pracuje s diagnostickou metodou, které se říká ‚projektivní‘, zadá dítěti téma, chce po něm, aby nakreslilo určitou věc. Předpokládá, že do kresby dítě promítne své myšlenky, pocity, své vnímání reality. Jedním z tradičních testů tohoto typu je kresba rodiny, na níž lze často například vysledovat, koho dítě pokládá za nejužší rodinu, kdo se v ní naopak nevyskytuje, jak silně vnímá vazby mezi členy rodiny, někdy je naznačeno, jak vnímá role členů rodiny,“ vysvětluje psycholožka. „Zejména kresba rodiny je metodou, ve které si často libují i „samozvaní“ diagnostici; vzpomínám na učitelku v mateřské škole, která div nevolala Bílý kruh bezpečí, protože jeden chlapeček ve třídě ztvárnil tatínka jako divokého tygra a maminku jako malou kočičku. Až když z kloučka najednou vypadlo, že tatínek maminku oslovuje ‚kočko‘ a ona mu říká ‚ty můj tygře‘, došlo jí, že by to byl falešný poplach a že se v téhle rodině neděje nic zlého.“

Kresba nám také může prozradit, zda dítě na tužku moc netlačí a zda je schopné nakreslit rovnou čáru. Tato dovednost je důležitá především z hlediska budoucího nácviku psaní, proto pokud pozorujeme, že dítě má „těžkou ruku“, měli bychom se určitě poradit s odborníkem, kterým je i učitelka mateřské školy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola