5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Dítě je tak líné, jak mu dovolíte

Dítě je tak líné, jak mu dovolíte

Autor: Scarlett Wilková | Datum: 26.9.2007 | Vydání: 5/2007

Jako vyzvánění na mobilu má sice stále píseň We Are the Champions, ale vítězit už jejím hlavním cílem není. Její život se teď točí kolem šestileté dcery Terezky a podnikání. „Od chvíle, kdy mám dceru, jsem už nikdy nedokázala úplně vypnout, nemyslet na ni a zaměřit se jen na sport,“ říká slavná česká trojskokanka, teď ale hlavně máma a podnikatelka Šárka Kašpárková.

Projevuje se na vaší dceři, že je dítě atlet-ky a trenéra?

Myslím, že Terezka určitě nějaké sportovní geny zdědila.

Jaký má vztah ke sportu?

Asi jako většina dětí v jejím věku. Zatím Terezku zajímá všechno, k čemu ji nasměrujeme – lyžování, plavání, jízda na kole, procházky. Samozřejmě že když je s námi na stadionu, pobíhá a zkouší skákat do písku.

Lze vést dítě ke sportu a zdravému způsobu života? Mnozí rodiče si stěžují, že děti teď baví především sedět u počítačů a televizí.

Myslím si, že dítě je tak líné, jak mu to dovolíte. Pokud mu vymyslíte zajímavý program, na televizi a počítač si ani nevzpomene. Terezku spíše vedeme ke všestrannosti. Věřím, že si v budoucnu vybere sama, co ji bude bavit. V loňském roce začala docházet do tenisové přípravky, ale jen proto, aby se naučila držet raketu a trefi t se do míčku. Samozřejmě že se ji snažíme naučit žít aktivním sportovním životem, protože to patří kezdravému životnímu stylu. Co se týká jídla, dbáme, aby měla pestrý jídelníček.

Byla byste ráda, kdyby se sportu věnovala vrcholově?

Jestli bude vrcholový sportovec, si opravdu netroufám předpovídat. Za každou cenu ji k vrcholovému sportu nutit nebudeme, ale pokud se u ní objeví talent a bude sama chtít, podpoříme ji. Jste spíše zastáncem toho, aby dítě běhalo ve volném čase s kamarády venku, nebo trváte na tom, aby dcera měla čas přesně zorganizovaný? Terezka už ve školce docházela do různých kroužků. Do výtvarného, hudebního, tělovýchovného, začala s tenisem. V první třídě jí teď přibude angličtina a hra na klavír. Snažíme se, aby měla všestranný rozvoj, nejen sportovní.

Jenže neklademe právě tím na děti velké nároky? Generace dnešních rodičů nebývala v dětství tak vytížená. Vždyť jsme mnohdyhodili domů školní aktovku a celé odpoledne běhali venku.

Terezce bylo letos v červnu šest let a je pravda, že já jsem si v jejím věku chodila hrát sama za barák. Ji se ale bojím pouštět ven samotnou. Zdůvodňuji si to tím, že kolem našeho domu jezdí hodně aut. Prostě se o ni bojím. Do školy a ze školy ji taky budu vodit, i když já jsem v tom věku chodila sama se svou starší sestrou. Vlastně z mé odpovědi vyplývá, že v něčem je méně samostatná, než jsem bývala já. Ale v jiných směrech je naopak samostatnější.

V čem?

Určitě je technicky vyspělejší, než jsem bývala já. Zvládá hry na počítači, sama ovládá zapnutí videa a DVD. Ale je to hlavně tím, že když mi bylo šest, tyto technické vymoženosti neexistovaly. Takže děti asi jsou stejné, jako jsme bývali my, jen žijí v jiné době.

Je něco, co Terezce výslovně zakazujete?

Běžné věci. Například ať se necpe blbostmi před hlavním jídlem. Nedostává ale takové běžné tresty, jako třeba zákaz dívat se na televizi.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola