5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > DÍTĚ V KRIZI Nebojte se psychologa

DÍTĚ V KRIZI Nebojte se psychologa

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 2.1.2009 | Vydání: 1/2009

Petra má s psychology své zkušenosti. Její syn Ondra se do svých devíti let počůrával, trpěl panickými záchvaty úzkosti a ve škole zaostával.

Nestyďte se navštívit psychologa, pokud má vaše dítě problém, se kterým si nevíte rady. Co můžete čekat od odborné pomoci?

Ondrovi dělalo problém soustředit se na jakoukoli činnost déle než pár minut. Petra byla od začátku rozhodnutá vyhledat odbornou pomoc. Než si však našla psychologa, který by ji vyhovoval, chvíli to trvalo.

„Někteří psychologové mi nabízeli zaručené recepty. Například, aby se Ondra ve stavu panického strachu naučil na sebe malovat křížek. To měla být jeho obrana. A podobné hlouposti. Jiní mi zas připadali, jako by sami potřebovali terapii. V pedagogicko-psychologické poradně mi pro změnu řekli, že je Ondra úplně v pořádku. Paní psycholožku, které naprosto věřím a jsem s ní spokojená, jsem našla až před třemi lety, asi po dvou letech hledání,“ říká Petra. „Ona poprvé pojmenovala, co Ondru trápí. Diagnostikovala souběh několika obtíží, které jsou spojené s jeho lehkou mozkovou dysfunkcí. Sdělila nám, že léčba bude dlouhodobá a výsledky budou pomalé. Nicméně jsme se rozhodli do toho jít. “

Petra pravidelně s Ondrou psycholožku navštěvovala po dobu tří let. „Viděla jsem pomalé pokroky, krom toho se Ondra vždy na setkání těšil. Určitě se paní psycholožce podařilo zmírnit úzkostné stavy a záchvaty paniky již Ondra téměř nemívá. Hodně se zlepšil ve škole díky tomu, že spolu trénují takovou speciální metodou psaní.“

Se školními problémy za specialisty

Jak vyplývá z příběhu Petry, vybrat si z nabídky psychologických služeb není vůbec jednoduché. Jak se v nabídce psychologů zorientovat? Klasicky první volbou školou povinných dětí bývají pedagogickopsychologické poradny, kam žáky se studijními problémy rovnou doporučuje škola. Pedagogicko-psychologické poradny se podílejí na řešení výchovných problémů, pomáhají s volbou školy a povolání, pečují o žáky se zvláštními vzdělávacími potřebami. Pro rodiče jsou otevřeny v době konzultačních hodin, kdy nabízejí poradenství (nikoli terapii). V poradnách se také specializují na pedagogická vyšetření dětí. Některé pedagogicko-psychologické poradny nabízejí kariérové poradenství pro dospělé.

Udělají vám diagnostiku intelektových schopností, zájmové a motivační dotazníky, testy zjišťující osobnostní zaměření a vlastnosti. Na základě výsledků testového vyšetření a rozhovoru s klientem s vámi společně hledají předpoklady pro výkon určité profese, možnosti růstu (například zvýšením kvalifikace), případně změny oboru či povolání. Podle typu řešeného problému trvá vyšetření dvě až čtyři hodiny. Přístup pedagogicko-psychologických poraden je tedy spíše poradenský, a nikoli terapeutický. U problémů svázaných se školou je volba jejich návštěvy určitě na prvním místě. Pokud se však potýkáte s problémy jako maminka Petra v předcházejícím příběhu, spíše vám pomohou kliničtí psychologové.

Kolik stojí psycholog

Někteří kliničtí psychologové mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami a v určitých případech kromě poplatku třiceti korun u nich nic neplatíte. Monika Novotná, klinická psycholožka z Centra psychologických služeb, k tomu dodává: „Mezi výkony hrazené zdravotními pojišťovnami patří cílené, komplexní a kontrolní psychologické vyšetření dětí a dospělých. To lze absolvovat maximálně jednou za rok v časové dotaci osm hodin. Dále je hrazena krizová intervence a psychoterapie v maximální dotaci dvou hodin denně“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola