5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Dobrou noc, miminko

Dobrou noc, miminko

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 2.1.2009 | Vydání: 1/2009

Jen dobře vyspalé miminko je klidné a spokojené. Až padesát procent kojenců má ale se spaním problémy. Ať se jedná o špatné usínání, neklidný spánek nebo převrácený rytmus. Nejčastější příčinou v prvních třech měsících je nezralost, později pak nesprávné návyky.

O usínání a spánku svého dítěte by mohla každá matka psát romány. Nejsou dvě stejná miminka a každá rodina má svá specifi ka. Proto se jen velmi těžko hledají obecné zásady, které by platily pro každého. Neberte následující informace jako dogma, ale jako souhrn užitečných doporučení, z nichž si možná některá vyberete.

V prvních třech měsících spí kojenec průměrně šestnáct až sedmnáct hodin denně. Úseky spánku a bdělosti jsou zpočátku krátké a rychle se střídají. Miminko nerozlišuje, zda je den či noc. Postupně se tyto úseky prodlužují a dítě si zvyká na nový režim.

Problém? Přílišná dráždivost

V optimálním případě se výrazně prodlužuje noční spánek, méně výrazně i denní. Delší jsou také úseky bdělosti. Tento vývoj ale není bezproblémový. Nevyzrálost trávicí soustavy (bolesti bříška, prdíky) i nezralost a přecitlivělost nervové soustavy způsobují problémy se spánkem.

Spánek představuje nejúčinnější ochranu malého miminka před zahlcením podněty. Lidé se často podivují, že v rušném prostředí třeba supermarketu miminko bez problémů usne. Jedná se ale o fyziologickou obrannou reakci organismu. Bohužel nemalé procento kojenců toho není schopno. Jedná se o děti s dráždivější nervovou soustavou a výzkumy prokázaly, že u některých z nich se později diagnostikuje ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). V prvních dvou až třech měsících života dítěte proto respektujme jeho přirozený rytmus, tedy spát často a málo, a uspávejme, dříve než začne být příliš unavené.

Není ještě důležité řešit správné spánkové návyky a pravidelnost, ani není na místě obava z „rozmazlení“ dítěte. Důležitá je adaptace na okolní svět a postupné dozrání dítěte. V žádném případě není dobrá metoda nechat miminko plakat v domnění, že se unaví a usne. Není ani vhodné se snažit ze stejného důvodu udržovat jej záměrně bdělé. V obou případech může dojít k zahlcení podněty a frustraci. Miminko se dostává do velké psychické nepohody a usínání je ještě více ztíženo.

Zkusíte vysavač?

Většina miminek ráda usne u prsu, jiná naopak při únavě pijí špatně, odtrhávají se a pláčí. Někdy ale mateřská náruč, tlukot srdce a klidný, pravidelný dech matky dokáží zázraky. Důležité je teplo a často pomáhá i pevné zavinutí. Může se stát, že dítě pevné zavinutí nemá rádo, ale zároveň jej ruší nekoordinované pohyby ruček. Mně osobně se v tomto případě osvědčilo lehnout si s miminkem na postel, přitulit si ho k tělu a ručky vzít do svých. A hluboce, pravidelně dýchat. Miminko usnulo celkem spolehlivě, bohužel někdy až po mně.

Tento postup samozřejmě nezabírá na všechny kojence a často je potřeba zkoušet více možností. Některé děti potřebují k usnutí absolutní klid, jiným dodá pocit bezpečí běžný ruch domácnosti. Některé uspí melodie a otáčení kolotoče nad postýlkou a mnoho opravdu špatně usínajících dětí usne při hlasitém monotónním hučení domácích spotřebičů, jako je vysavač nebo vysoušeč vlasů. Fénování bříška pomáhá i v případech, že je příčinou problémů se spaním kolika.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola