5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Dvě hodiny v noci a já stále nespím…

Dvě hodiny v noci a já stále nespím…

Autor: Pavla Koucká | Datum: 18.11.2010 | Vydání: 12/2010

V jiném stavu bychom měly hodně odpočívat, dosyta spát. Jenže těhotné často trápí nespavost. Jak také dobře spát, když už pro vás neexistuje pohodlná poloha, neustále běháte na záchod, chytají vás křeče do nohou, bojíte se porodu a přemýšlíte, zda je s vaším miminkem vše v pořádku?

Dvě hodiny v noci a já stále nespím…

Když jsem čekala dcerku, postihla mě nespavost sice až v posledním měsíci, ležela jsem pak ale každou noc několik hodin beze spánku. Večer jsem dlouho nemohla usnout, a pak jsem měla tak lehké spaní, že jsem se budila i na to, abych se přetočila z boku na bok. Vysvětlovala jsem si to tak, že se tělo připravuje na noční kojení po porodu, a abych miminko nezalehla. V odborné literatuře jsem sice takové vysvětlení nenalezla, nalezla jsem však mnoho jiných příčin. A hlavně: zjistila jsem, že nejsem sama – nespavost trápí v posledním trimestru osm žen z deseti a mnohé přestanou kvalitně spát dokonce hned na začátku. Možná trápí potíže se spaním i vás?

Od začátku špatně

„Je to začarovaný kruh,“ stěžuje si Klára: „Jsem teprve v pátém týdnu, a vůbec nemůžu spát. Bojím se, abych znovu nepotratila. Přes den jsem pak celá rozlámaná a unavená, podrážděná, což pochopitelně zase zhoršuje moje strachy – a v noci opět nespím…“

Klára trpí takzvanou ranou těhotenskou nespavostí, o níž mluvíme v prvním trimestru. Nejčastěji uváděnou příčinou je efekt hormonu progesteronu. Ten sice sám o sobě způsobuje spíše únavu a ospalost (je přírodním sedativem), noční spánek ale může spíše zhoršit. Na vině je denní spaní, kterému se těhotné jen těžko brání. Když kamarádka Dana čekala dvojčata, byla zpočátku tak unavená, že v práci chodila spát na záchod. Nemohla si pomoci.

A podobně jako ona reaguje řada dalších žen v jiném stavu: usínají přes den v křesle či na pohovce, cestu autobusem pravidelně proklimbají. Schrupnutí po obědě je většinou prima, zejména můžeme-li se při něm natáhnout. Pokud ale proklimbáte více, dost možná to naruší váš noční spánek.

Spánek v tomto období mohou rušit i ranní nevolnosti a potřeba čůrat: Děloha zatím sice není velká, nicméně se zvětšuje směrem k močovému měchýři, a tak vás nutí na záchod častěji.

Některé ženy jsou však naopak v prvním trimestru celkově spavější. „Normálně mi stačí pět šest hodin spánku denně. Na počátku těhotenství jsem si chodila lehnout hned, jak jsem se dovlekla z práce. A kdybych mohla, spala bych i tam. Noc jsem prospala až na výjimky celou,“ říká Adéla, matka dvojčat.

Významný vliv na spánek má pochopitelně psychický stav, zejména úzkost a stres. A právě počátek těhotenství se vyznačuje typickými strachy. Řadu žen, tak jako Kláru, sužují obavy, aby nepotratily (do 12. týdne je riziko potratu poměrně vysoké). Zejména u neplánovaných těhotenství pak nastupují obavy existenční: jak to všechno zvládnu? Bude mít mé dítě odpovídající domov? A chci ho vůbec?

S nástupem druhého trimestru se pak spánek většinou zlepšuje. Nevolnosti ustupují, a děloha – ač stále větší – se nyní zvedá směrem k pupku, takže močový měchýř neutiskuje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 12/2010 nebo v Dvě.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola