5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Ekologická výchova. Naučte děti chránit a milovat přírodu

Ekologická výchova. Naučte děti chránit a milovat přírodu

Autor: Anna Bílková | Datum: 20.2.2009 | Vydání: 3/2009

Pěstujte už od malinka v dětech pozitivní vztah k přírodě. Mohou pečovat o domácí rostliny, trávit volné chvíle ve skautu nebo třídit odpad. Celá rodina se může zapojit do zkrášlení svého okolí.

Z ddítěte chceme vychovat především šťastného a slušného člověka. Součástí jeho osobnosti by ale mělo být i láskyplné, zodpovědné a šetrné chování vůči přírodě.

Za zážitky do přírody

Být co nejvíce v přírodě, bez ohledu na počasí, je první krok na cestě k ekologické výchově. Pobyt venku ale musí děti především bavit. Není nic jednoduššího. Tipy? Můžete jít po stopách zvířat a hádat, kdo šel po pěšince před vámi. Zábavné je poznávat názvy rostlin a stromů. Řekněte jméno stromu a dítě přinese jeho list. Skákejte spolu s dětmi přes potůčky, stavějte z proutků ploty nebo domečky, pouštějte lístky po vodě. Brzy začne jaro. Pro děti může být velmi dobrodružné hledat v přírodě první známky nastávajícího ročního období.

Platí velmi jednoduché pravidlo. Pokud přírodu milují a chrání rodiče, dítě tento vzor velmi pravděpodobně převezme. Bohužel mnoho dětí má dnes k přírodnímu prostředí negativní vztah a bojí se jí. Štítí se projít bahnitou vodou nebo zahrabat rukama listí v lese. Čím starší děti, tím větší obavy a nezájem. I proto je tak důležité vodit děti do lesa už od malinka.

Říkejte mi zahradník

Dítě by se nemělo z přírody jen těšit, ale také o ni aktivně pečovat. Asi osmdesát procent českých dětí má doma vlastní zvíře. Kromě toho se potomek může už od malinka starat o domácí rostliny nebo pěstovat bylinky. Hezká činnost pro malé dítě. Pokud máte zahrádku, dítě potěší vymezený koutek, kde si bude zahradničit podle svého. „Vypěstujete“ v něm nejen lásku k přírodě, ale také zodpovědnost a potomek také získá pocit radosti z povedeného díla.

Naše dítě třídí odpad

Že je nutné třídit odpad, to by se dítě mělo dozvědět už v předškolním věku. Snadno se naučí, že žluté kontejnery jsou na plasty, modré na papír a zelené na sklo. V cizině existují ještě oddělené nádoby na čiré a barevné sklo, u nás se ale zatím oba druhy většinou dávají do jednoho kontejneru. Zapojte dítě do třídění aktivně. Začněte plastovými láhvemi. Děti odšroubují zátky a láhve sešlapou, aby v kontejneru zabíraly co nejméně místa. Zátky se dají dále využít, na některých školách probíhá jejich sběr. Co dále? Hlavně kluky přitahuje zvuk tříštícího se skla, takže s nadšením budou chodit i k zelenému kontejneru.

Mluvte s dětmi o tom, proč je recyklace důležitá. Například z vytříděného papíru lze vyrobit další sešity, obálky, novinový nebo toaletní papír. Ze skla vzniknou nejčastěji láhve na minerálky a na pivo. Plasty a PET lahve mají také další využití. Recyklací se z nich vyrábí zahradní nábytek, sáčky na odpadky, odpadkové koše nebo protihlukové stěny u dálnic.

Inspirujte se na internetu. Stránky www. tonda-obal.cz jsou určeny přímo pro děti. Přibližují jim hlavní zásady recyklace odpadů.

Pro dospělé zájemce o třídění odpadu jen několik telegrafických informací. Kromě běžného odpadkového koše by domácnost měla mít další tři nádoby: na plast, sklo a papír. Pokud na ně nemáte místo, pořiďte si papírovou krabici a vložte do ní tři igelitové tašky. Biologický odpad nemusíte vyhazovat do koše, ale třídit ho v kompostovacích taškách a pak ho použít na chalupě nebo dát babičce či sousedovi. Někdy nevíme, jak přesně třídit. Zorientujte se na www.jaktridit.cz.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola