5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Herec Petr Vacek: Synovi zpívám ukolébavky

Herec Petr Vacek: Synovi zpívám ukolébavky

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 2.9.2009 | Vydání: 9/2009

Oblíbený český herec Petr Vacek (44) je nadšeným otcem tří dětí. Nejmladší Eliáš se narodil předloni. „Hrozně rád ho uspávám a zpívám mu k tomu ukolébavky,“ říká. O syna se kompletně postará. „Ale moje žena k tomu ještě zvládne nevyrobit z našeho domečku džungli,“ vypráví. Petr Vacek není jen aktivním tatínkem, ale také velkým ochráncem životního prostředí. Kromě toho podporuje děti z dětských domovů.

Máte malého syna. Co s ním podnikáte bez manželky?

Zatím toho moc není, daleko víc je s ním moje žena, ale když jsme spolu sami, vyrážíme na dost dlouhé výlety po okolí. Koupili jsme takovou tříkolku, co má vzadu vysokou tyč s držadlem, takže se nemusím ohýbat!

Co s ním děláte úplně nejraději?

Hrozně rád ho uspávám a zpívám mu k tomu ukolébavky. Zatímco moje starší děti při mém zpěvu ječely ještě víc, Eli krásně usíná, sotva slyší první tóny. Možná je to taky způsob protestu proti mému zpěvu. A taky si před spaním musíme prohlédnout Trnkovu Zahradu. Tedy, knižní formu.

Angažovanost otců v rodině je dnes velkým trendem. Vidíte to i ve svém okolí, nebo se o tom jen hovoří?

Já jsem ani nepřemýšlel, jak by to mělo být. Najednou jsem se o děti staral a připadalo mi to úplně normální. Přitom jsem k dětem nikdy žádný zvláštní vztah neměl, u nás v rodině jsem byl nejmladší já a nepamatuji se, že by mě někdy brala mimina. Ale myslím, že přes všechny proklamované trendy jsem spíš výjimka. Otcové na to nemají čas, když musí být celé dny pryč, aby uživili rodinu. Já měl štěstí s herectvím, to je nárazová a nepravidelná práce. Najednou máte čas jít s dětmi na pískoviště. A druhá věc. Tradice je tak silná, že když se snažíte žít jinak, zaděláváte si na problémy. Kdo se stará o děti, je divnej, je tátamáma. Když jsem ještě bydlel na Žižkově, zažil jsem tam otce, ještě zapálenějšího než já. Zažádal o rodičovskou dovolenou. Dostal ji, ale vyhodili ho z práce.

Platí, že muž péči o dítě nikdy nezvládne tak dobře jako žena?

Může zvládat péči, jak chce, ale maminka je maminka. To tak zkrátka je a vždycky bylo, že do určitého věku je jen maminka a pak nepodstatný zbytek světa, kam patří i otec. Takže ano, chlapi zvládnou péči o děti stejně jako ženy. Ale není jim to nic platné.

Co v péči o syna zvládáte a co vám naopak vůbec nejde?

Jsem schopen se o syna postarat se vším všudy. Ale moje žena k tomu ještě zvládne nevyrobit z našeho domečku džungli. To se mě až tak úplně nedaří. Ovšem na rozdíl od jiných otců mám výhodu ve svých dvou starších dětech, které Eliáše milují a dokážou ho pohlídat, hrát si s ním, uspat ho i nakrmit.

Překvapilo něco partnerku ve vašem přístupu k synovi?

Ano. To, že si s ním házím do výšky. Ale už si zvykla.

Co pro vás děti znamenají?

Tak to vám nepovím. To je na mě moc těžká, až filosofická otázka. Vím jen jedno, kdybych neměl vlastní děti, nedělal bych v ČT pořad Pomáhejme si, nezpíval bych pro děti s Magdou Reifovou a nejezdil bych za nimi do dětských domovů.

Umíte si představit, že byste děti neměl?

Už ne. Takhle to je a jiná možnost není. Ale pomalu už se připravuji na to, až dospějí a odejdou. A udělám si nová miminka.

Oč se ochuzují muži, kteří se na roli otce necítí?

O nic. Radost z dětí má jen ten, kdo je chce. A buďme rádi, že člověk, který děti nechce, najde sílu si to uvědomit a děti nemá. Mít děti jenom proto, že se to tak dělá, že podlehnu tlaku okolí, to musí být hrozné pro dítě i pro rodiče. A netýká se to jen mužů. Znám i ženy programově bezdětné. Planeta je přelidněná, kojeňáky a děcáky, aspoň u nás, praskají ve švech, tak proč nutit do dětí někoho, kdo je nechce?

Střídavá péče je fajn

Vidíte rozdíly mezi nejmladším synkem a dvěma staršími dětmi? Pečoval jste o ně stejně?

Jsou to úplně jiné povahy. Je a bylo to vidět už odmala. Možná jsem o starší děti pečoval víc než teď o Eliho. Má první žena hodně pracovala a já míval dost volno. Teď je to jinak, rodinu živím já a Jiřinka je doma. Nebyl to žádný plán, návrat k tradicím, prostě jsem zestárl, víc se „profláknul“, objevil se seriál Ulice. Tak pracuji a vydělávám.

Co rády dělají vaše starší děti?

Hanka tančí flamenco a Jonáš šermuje. Hanka miluje řešení lidských vztahů a Jonáš nasává informace. Oba dva baví televize a Jonáše technika typu počítače, i-pody a podobně.

Už se rýsuje, čím by se v budoucnu chtěly stát?

Vůbec ne. Občas nějaké přání projeví, ale zatím se to stokrát změnilo. Jonáš chtěl být hercem, kuchařem, IT, vyjednavačem a lobbistou. Hanka herečkou, učitelkou a psycholožkou.

Jak často je vídáte?

Teď jsem je měl dva roky ve své péči a v září odjíždějí na dva roky za svou matkou do Bruselu. Takže jsme se viděli denně. Když byly předtím v péči matky, mělo to taky své výhody. V ten okamžik jste jen na prázdniny, na hraní, na blbnutí a podobně. Máte mnohem míň odpovědnosti, víc času na sebe.

Co si myslíte o modelu střídavé péče, když je dítě dva týdny u maminky a dva u tatínka?

U nás je to zatím ne po dvou týdnech, ale po dvou letech. Přesně na to neumím odpovědět, ale cítím, že pro mne je strašně důležité se s dětmi vídat. A myslím, že je dobře, když se rodiče střídají. Aby to nebylo, že jeden rodič je ten otravný prudil a druhý vymetač cukráren a hřišť. Ať děti vidí, že oba rodiče mají i povinnosti. Ať vědí, že kromě matek existují i otcové. Protože spousta chlapů, co mě štvou, mi připadá, že jsou zakomplexovaní měkkýši jen proto, že nepoznali otce. Nebo někoho, kdo by podobnou roli v jejich životě plnil.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 9/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola