5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Herečka Lenka Vlasáková: Mateřství mi dalo sebevědomí

Herečka Lenka Vlasáková: Mateřství mi dalo sebevědomí

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 2.1.2009 | Vydání: 1/2009

Oblíbená a často obsazovaná herečka Lenka Vlasáková (36) dává svým třem dětem svobodu. Odměňují se jí za to samostatností. „Pokud děti k něčemu nutíte, blokujete jejich přirozený vývoj,“ říká.

Když jsem vám ráno volala, právě jste se chystala do Prahy. Co jste už dnes všechno stihla?

Proměňuje se to podle toho, kolik mám času a co mám v plánu. Dnešní ráno? Nejstarší dcera Sofi e mě vzbudila ve čtvrt na sedm s tím, že doma nemáme rohlíky a co si má udělat ke svačině. Pak vstal Max. I když má tři a půl roku, odmítá jakoukoliv asistenci. A tak jsem polehávala v posteli a slyšela, jak si Max došel na záchod, oblékl se, snídal. Vstala jsem k půl osmé.

Jak jste vyřešili problém chybějících rohlíků?

Našli jsme nějaké křupavé chlebíky.

Vaše děti jsou asi dost samostatné.

Všechny tři. Probudí se a už fungují samy. Když vstanu, najdu je vyčurané, oblečené.

Jsou takové samy od sebe, nebo je to vaše zásluha?

Ani nevím. Je to možná tím, že jim dávám velkou svobodu. Když si obléknou tričko opačně, nic neřeknu. Musí to vadit jim samotným. Už se nám například stalo, že jsme šli plavat a Max neměl slipy. I to se někdy povede. Přístup, kdy dětem dávám svobodu a ony se stávají samostatnými, se mi ale vyplácí. Velmi příjemné je i to, že mám potom méně povinností.

Zjevně nemáte ráda příkazy.

Nejstarší dcera Sofi e navštěvuje waldorfskou školu, která k dítěti přistupuje individuálně. Není problém, když dítě nečte už v první třídě. Naučí se to o něco později, svým vlastním tempem. Podobně nemá smysl nutit dítě, aby chodilo na nočník v době, kdy ještě samo nechce, kdy k tomu ještě přirozeně nedospělo. Svoje děti jsem k ničemu nenutila a pak to šlo velmi rychle. Samy se rozhodly, že plínu už nepotřebují. O sobě jsem se ale dozvěděla, že mě babička přivazovala na nočník a jistě dělala i další věci. Pokud děti nutíte, blokujete jejich přirozený vývoj.

Jaké jsou vaše děti?

Nejstarší Sofii je dvanáct let, ale vypadá na šestnáct. Je velmi hezká. Bylo pro ni velmi složité, když jsme se rozešli s jejím tatínkem, mým prvním mužem. Měla tehdy pět let. Své pocity ale začala zveřejňovat až mnohem později. Teď se už vše vyčistilo. A velmi dobře přijala Honzu, mého partnera (herec Jan Dolanský – pozn. red.). O Sofii říkám, že je tichá síla. Na první dojem působí velmi uzavřeně, ale není to tak. Je cílevědomá, silná a kolektiv ji velmi uznává. Ona je ten bod, ke kterému se vše vztahuje, i když svou sílu nedává najevo hlasitým způsobem. Velmi ji baví škola, pevně se v ní usadila. Musí dojíždět na druhý konec Prahy, ale nechceme ji odtud brát. Rozvinula se tam. Má velký muzikální a po tátovi také výtvarný talent.

Co prostřední Amálka?

Amálka je vyrovnávací element mezi Sofií a nejmladším Maxem. Je velké štěstí, že právě ona je ta prostřední. Má v sobě absolutní touhu po rovnováze a spravedlnosti. Nesnáší konflikty. Když někdo něco potřebuje, hned běží a zařídí to. Je pevná, sebevědomá, hodně zemitá, ale zároveň křehká. Miluje pohyb. Zajímavé je, že jako holka má velkou sílu v rukách. Max jako nejmladší pochopil, že pokud si chce něco prosadit, musí bojovat. Je to určitě nejhlasitější člen naší rodiny. Max nemluví, ale řve. Je temperamentní, veselý, zasněný. Teď má období, kdy potřebuje prosadit svůj názor a vzteká se, když se mu to nepovede. Na svůj věk je velmi chytrý, pamatuje si spoustu věcí. Nesnáší nepořádek, potřebuje mít svůj systém. Když se u hry ušpiní, hned se jde převléknout a umýt.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola