5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Homeopatie: zázrak, nebo šarlatánství?

Homeopatie: zázrak, nebo šarlatánství?

Autor: Kateřina Kuchyňová | Datum: 26.9.2007 | Vydání: 5/2007

Jen málo věcí vyvolává tolik vášní jako homeopatie. Její příznivci tvrdí, že je to skutečně fungující alternativa ke klasické, často neúčinné léčbě. Odpůrci zase nejčastěji používají slova jako šarlatánství, vymývání mozků nebo byznys s lidskou důvěřivostí. Mnoho lidí tvrdí, že jim homeopatie skutečně pomohla. Jako ozvěna se okamžitě ozve, že léčit přece umí i placebo. Jednoznačnou odpověď nedal zatím nikdo. Záleží jen na nás, čemu uvěříme.

Homeopatie patří do skupiny alternativních léčebných metod, jako je například akupunktura. Léčba homeopatem je založena na podávání látky, která je v nezředěném stavu schopna vyvolat stejný typ obtíží, kterými pacient trpí. Pokud je ovšem lék silně zředěný, například v poměru jeden díl látky a tisíc dílů vody, dovede nemoc naopak léčit. Základní idea zní: léčit podobné podobným. K výrobě homeopatických léků se používají přírodní látky rostlinného, živočišného nebo minerálního původu.

Pohled do minulosti

Léčebný postup, ve kterém je podobné léčeno podobným, používali lidoví léčitelé už ve starověku. Homeopatii dal ovšem řád a koneckonců i název Samuel Christian Hahnemann (1755–1843). Slovo je složeno z řeckého homoios (podobný) a pathos (utrpení, nemoc). Léčbu objevil při testování chininu, který se používal na léčení malárie. Po podání léku měl ovšem typické příznaky, které tuto nemoc provází, tedy třesavku, zimnici, horečku nebo ztuhlost končetin. Aby jeho pacienti tyto vedlejší příznaky neměli, snažil se lék ředit. Pak ale zase neúčinkoval. Nedostatek odstranil tím, že místo míchání roztokem při ředění třepal. Domníval se, že při třepání se z látky uvolňuje energie nebo síla. Zjistil, že více naředěné látky jsou účinnější. Výborných výsledků prý dosáhl při léčení cholery.

V jeho učení pokračoval Constantine Hering, který v USA založil Hahnemannovu lékařskou fakultu. Rozvinul izopatii, tedy léčení stejným. Například podával nemocným sekrety od lidí, kteří danou nemoc také prodělali. V Americe byla na konci devatenáctého století homeopatie v rozkvětu. Zakládaly se homeopatické nemocnice, psychiatrické léčebny i školy. Na rozdíl od klasických škol mohli na homeopatických fakultách studovat i lidé tmavé pleti a ženy.

Po Hahnemannově smrti se rozpoutal boj mezi klasickou medicínou, podporovanou farmaceutickým průmyslem, a homeopatií. Na počátku 20. století se mnoho homeopatických škol zavřelo. V dnešní době je homeopatie velmi rozšířena například v Asii a v jihoamerických zemích. Homeopatické nemocnice a školy jsou ale také v Anglii, Rakousku nebo Německu.

Homeopatie versus alopatie

Jaký je vlastně rozdíl mezi homeopatií a klasickou medicínou, tedy alopatií? Jak už bylo řečeno, homeopatie léčí podobným, alopatie pak přesně opačným. Zvýšená teplota se tak v alopatii léčí antipyretiky, léky, které ji snižují. Působí tedy opačně, proti teplotě. Homeopaté naopak chtějí, aby si s ní tělo poradilo samo. Podávají proto léky, které by byly v nezředěném stavu schopny vyvolat stejný typ horečky. Tím se podle nich posílí imunitní systém a nemoc se překoná. Jednou ze zásad homeopatie je, že na rozdíl od alopatů lečí celého člověka, ne jen jeho část. Člověk se podle ní skládá z těla, duše a mysli. Homeopaté léčí všechny tři složky. Klasická medicína se zaměřuje jen na tělo. Vyšetření u homeopata začíná důkladným rozborem zdravotního stavu. Několik týdnů po nasazení léku následuje další konzultace, která má zhodnotit jeho reakci. K pacientovi se přistupuje individuálně. Je proto možné, že dva lidé se stejnými příznaky dostanou jiný lék.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola