5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Já chci taky rovnátka!

Já chci taky rovnátka!

Autor: Ivana Závozdová | Datum: 1.8.2007 | Vydání: 4/2007

Nosí je stále více dětí, teenagerů i dospělých. Rovnátka v puse dnes už nejsou důvodem k posměchu, a dokonce - věřte nevěřte - se stávají žádaným módním doplňkem. Ale především je to cesta, jak si co nejdéle uchovat zdravé, funkční zuby.

Kdo by si nepřál, aby jeho dítě mělo zoubky jako šňůru perel? Obzvláště ti z nás rodičů, kteří si se zuby vytrpěli své, se zaříkají: udělám všechno, aby moje dítě nemělo takové problémy jako já. Zdravý, rovný a bílý úsměv už ostatně není jen výsadou slavných a bohatých. Je zkrátka a dobře výsledkem toho, jakou pozornost zubům věnujeme, a to už od raného dětství.

Základem péče o chrup jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře. Právě ten včas upozorní na vznikající kaz, chyby v domácí péči o zoubky a také na nepravidelnosti v jejich postavení. A to je důležitější, než si někdy myslíme. Správné seřazení zubů totiž není jen estetickou otázkou. Je podmínkou toho, aby chrup fungoval, jak má, a zůstal funkční co nejdéle.

Pokud zubní lékař u vašeho dítěte odhalí nepravidelnost v růstu zubů, pošle vás zpravidla na ortodoncii. Běžně se ortodontické vady řeší až ve věku, kdy je prořezána většina stálých zubů, to je ve věku kolem dvanácti let a výše. Ortodontista může s léčbou také počkat až do věku, kdy jsou zuby v čelisti už pevně usazené. Ovšem některé anomálie je třeba upravit už dříve. Nepodceňujte proto včasnou návštěvu ortodontisty! I zdánlivě banální odchylky mohou mít v budoucnu za důsledek těžko řešitelné komplikace. Přitom právě ony se většinou dají velmi snadno odstranit a nepřenášejí se dále do stálého chrupu.

Co spraví rovnátka

Mezi nejčastější estetické a funkční nepravidelnosti zubů patří:
  předkus - horní řezáky jsou posunuty výrazně dopředu oproti dolním
  stěsnání zubů - zuby nemají v čelisti dostatek místa
  hluboký skus - přední zuby jsou prořezány tak, že nakusují do dásně nebo patra v protilehlé čelisti
  obrácený skus - horní řezáky jsou při skousnutí za dolními
  mezery mezi zuby - zuby mají v čelisti nadbytek místa
  otevřený skus - při skusu se horní a dolní zuby nesetkávají a je mezi nimi volný prostor

Smíšený chrup

V období smíšeného chrupu se upravují pouze některé větší nepravidelnosti. Typickým příkladem je obrácený skus, kdy horní řezáky koušou za dolní. Není-li taková odchylka včas podchycená, může způsobit významnou disproporci v růstu čelistí a zapříčinit trvalou vadu skusu a s ní i neestetickou změnu vzhledu tváře. Dalším příkladem je výrazné vyčnívání horních řezáků směrem dopředu. Nejenže to působí neesteticky, ale takové zuby jsou mnohem více ohroženy úrazy, upozorňuje významný český ortodontista profesor MUDr. Milan Kamínek, DrSc. Normální jsou v tomto období například mezery mezi horními řezáky nebo mírné pootočení zubu. Tyto vady se většinou vyřeší samy po prořezání stálých špičáků. Jiné odchylky, například otevřený skus způsobený cucáním prstů, se upraví, jakmile se dítě zlozvyku zbaví. Také problém, kdy jsou zuby v čelisti stěsnané, se časem může upravit sám.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola