5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Jak přežít porodnici

Jak přežít porodnici

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 20.3.2009 | Vydání: 4/2009

Návodů, jak přežít (a co nejlépe prožít) porod bylo již napsáno mnoho. Rady o tom, co vás čeká, i doporučení ohledně porodního plánu, to vše snadno najdete. Ovšem návod, jak přežít následující dny v porodnici, ty první nádherné dny se svým miminkem, a nezbláznit se, jsem hledala marně. Vůbec jsem totiž nebyla připravena na to, jak se budu cítit.

V posledních týdnech před porodem si člověk většinou připadá jako nemotorný hroch a už se moc těší, jak se mu bude dobře hýbat bez toho závaží v bříšku. Já si po porodu nějak lehčí nepřipadala. Tedy vlastně ano, první den byl báječný. Ovšem den poté se mi zdálo, že mě moje tělo totálně zradilo. Vůbec se mi nezdálo, že bych vážila méně nebo měla menší břicho. Jediný rozdíl byl, že mě všechno bolelo a břicho tak nějak bezprizorně plandalo. Zvednout se z postele bylo překvapivě ještě těžší než před porodem. Sezení bylo všechno, jen ne pohodlné, porodní poranění bolela. A únava se mě ty první dny ne a ne pustit.

Nehrajte si na hrdinku

Ne, tenhle článek vás nemá odradit. Vše se dá zvládnout, a budete-li připravena, budete vše zvládat lépe. Porodem nic nekončí, spíše naopak. Je to vlastně logické, tělo má mnoho práce samo se sebou. Děje se v něm tolik změn. Mění se hormonální hladina, děloha se vrací do původního stavu, hojí se porodní poranění a nastupuje laktace. Únava, citová rozkolísanost, bolavost, to vše jsou celkem přirozené důsledky nejen porodního vypětí, ale i těchto změn. Nenechte se zaskočit slabostí a nehrajte si na hrdinky. Soustřeďte se pouze na sebe a svoje miminko, to je to jediné důležité.

Porodní poranění někdy dokážou pěkně bolet, zejména pokud byl proveden nástřih hráze. Kromě co nejčastějšího omývání a větrání pomáhá chlazení ledem nebo chladicím gelem. Pokud si do porodnice přivezete chladicí sáček, sestry vám jej jistě v mrazáku vychladí. Osvědčený je i řepíkový čaj, který pomáhá hojit a také ulevuje od bolesti. Důležitou součástí výbavy do porodnice může být i plovací kruh. Pokud si jej nafouknutý dáte na židli, bude se vám sedět mnohem příjemněji.

Životodárný spánek

Důsledkem poporodních změn je i více či méně rozkolísaná psychika. U některých novopečených maminek může vyústit až v poporodní depresi. Naprosto to nesouvisí s tím, nakolik jste se na miminko těšila, ani s vašimi mateřskými kvalitami. Spíše je to ovlivněno hormonálními pochody ve vašem těle, chováním miminka a nevyspáním. Ovšem čím větší očekávání do miminka vkládáte a čím více se těšíte, tím větší rozčarování může potom přinést zjištění, že ne vše je tak snadné a krásné, jak se zdálo. Vyspat se v porodnici je úkol nadlidský, ale jeden z nejdůležitějších. Pokud toho jste schopné, spěte kdykoli to jde. Je nesmírně těžké usínat s vědomím, že nevím minuty ani vteřiny, kdy mě můj malý křiklounek probudí a nebude-li to on, bude to sestra nebo křiklounek jiný. Ideální je nad tento fakt se povznést a být vděčná za každou minutu klidu, snadné to ale není.

Vyhýbá-li se vám spánek, zkuste alespoň zaujmout relaxovanou polohu a vědomě uvolnit všechny svaly, především svaly obličejové. Nevnímat nic jiného než naprosté uvolnění. Spánek a (nejen poporodní) deprese spolu úzce souvisejí. Nedostatek spánku může spustit depresi. A naopak, nespavost může být projevem deprese.

Rooming-in je báječná věc. Ovšem jen v případě, že dokážete spát za všech podmínek. Jinak to v praxi často vypadá tak, že na pokoji jsou až tři maminky se svými miminky, která se střídají v pláči. A když jste k ránu tak unavená a rezignovaná, že dokážete usnout i navzdory ruchu okolo, vzbudí vás sestra s teploměrem... A následuje vizita. Divím se, že maminky ještě nesestavily petici proti měření teploty v porodnicích v šest hodin ráno.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola