5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Jak se při výběru porodnice nespálit

Jak se při výběru porodnice nespálit

Autor: Lea Takács | Datum: 20.8.2011 | Vydání: 9/2011

Mohlo by se zdát, že volba porodnice nepředstavuje v dnešní době žádný zvláštní problém. Informací je dost – většina těchto zařízení přece zveřejňuje, jaké podmínky rodičkám nabízí a jakým postupům dává jejich personál přednost. Odpovídají ale tyto „sliby“ skutečnosti?

Jak se při výběru porodnice nespálit

Porodnice na svých webových stránkách nezřídka vyzdvihují samostatnou práci rodičky, vyčkávací a citlivý přístup personálu a právo ženy odmítnout nabízené procedury. Pro ženu, která chce rodit v dostupnosti lékařské péče a zároveň být hlavním aktérem svého porodu, tak existuje snadné řešení: stačí si projít webové stránky jednotlivých porodnic a vybrat tu, která je pro ženu dostupná a nejvíc vyhovuje jejím představám.

Mnoho žen tento postup skutečně volí. Přibývá těch, které se chtějí podílet na rozhodování o průběhu svého porodu. Stejně tak narůstá povědomí o různých porodních alternativách. Na trhu je k dispozici nespočet publikací na toto téma, vznikají centra pro přípravu na mateřství, pořádají se četné předporodní kursy a mnoho informací lze najít i na internetu.

Těhotné ženy tak mohou získat přehled o výhodách a nevýhodách jednotlivých porodnických postupů a na základě toho se rozhodnout, které z nich při svém porodu chtějí a které nikoliv. Jedná se zejména o umělé vyvolávání a urychlování porodu, aplikaci klystýru, holení pubického ochlupení, možnost pohybu v průběhu první doby porodní, užívání analgezie a anestezie v průběhu porodu, volbu porodní polohy, resp. polohy pro vytlačení dítěte, nástřih hráze a možnost nepřerušeného kontaktu s novorozencem po porodu.

Skutečnost je složitější

Těhotná žena se zpravidla zajímá o to, jak danou porodnici hodnotí ženy, které tu už rodily. Na internetu je celá řada možností, jak se to dozvědět: elektronickým Průvodcem porodnicemi na stránkách společnosti Aperio počínaje a rozmanitými diskusními fóry konče. Budoucí rodička ale zjistí, že tutéž porodnici hodnotí různé ženy velice různě – některé pějí na zdravotníky chválu a porodnici doporučují, jiné si stěžují na necitlivé a autoritativní chování personálu.

Autentické příběhy z porodnic naznačují, že ne všichni zdravotníci dodržují „sliby“, které oficiálně deklaruje porodnice, v níž pracují. Potvrzují to i výsledky výzkumu věnovaného psychosociálním aspektům porodní a poporodní péče, který byl v loňském roce zahájen na Katedře psychologie FF UK. Z téměř 900 žen z celé ČR, které se tohoto výzkumu dosud zúčastnily, jich přes 12% uvedlo, že se jejich zkušenosti s porodnicí neshodovaly s tím, co o sobě porodnice uváděla na internetu či na předporodních kurzech. Mezi problematické body patří například nerespektování porodního plánu rodičky, ačkoli porodnice uváděla, že jsou její zaměstnanci s porodními plány zvyklí zacházet. Ženy si dále stěžují na rutinní provádění zákroků, jako je klystýr, holení či nástřih hráze (pouze 40% žen se zdravotníci zeptali, jestli s provedením těchto zákroků souhlasí), nemožnost zvolit si porodní polohu (možnost volby měla pouze čtvrtina žen), nerespektování přirozeného tempa porodu (29% žen mělo pocit, že bylo jejich tempo respektováno v omezené míře, 14% žen se domnívá, že nebylo respektováno vůbec) a na rutinní oddělování od dítěte po porodu (pouze třetina žen měla své miminko po porodu u sebe bez přerušení). Téměř 13% žen uvedlo, že na ně personál vyvíjel tlak, aby se podrobily zákrokům či vyšetřením, které předtím odmítly, a 7% žen dokonce sdělilo, že jim byl některý zákrok proveden navzdory jejich předchozímu odmítnutí. Podle 15% žen se zdravotníci chovali autoritativně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 9/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola