5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Jarní očista organismu

Jarní očista organismu

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 20.3.2009 | Vydání: 4/2009

Není nutné držet hned měsíční hladovku. Po dlouhé zimě potřebuje tělo trochu odlehčit a zbavit se škodlivých látek. Stačí malé změny v jídelníčku. K detoxikaci výrazně přispěje i pravidelné sportování a hluboké dýchání.

Pro pročištění organismu po zimě je nejlepší začít u střev. Můžete volit z několika metod. „Velice účinná je colonhydroterapie, při níž se rozpustí a vymyje obsah střeva včetně toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů. Provádí se ve specializovaných zařízeních odborníkem,“ říká Ing. Jaroslava Škoudlilová, expertka na zdravou výživu.

Můžete zkusit i další, méně známý a na první pohled trochu nezvyklý způsob očisty žaludku a horních trávicích cest. Jmenuje se dhauti, vychází z jógy a alespoň poprvé ho provádějte pod dohledem odborníka. Asi tři metry dlouhý a deset centimetrů široký pruh bavlny se ponoří do misky s teplou slanou vodou a pak se kousek po kousku polyká. Trvá to přibližně pět minut. Stejnou technikou se pruh vytahuje ven. Pokud máte o dhauti zájem, zeptejte se ve větších centrech jógy.

Domácí detoxikace

Jednodušší a také rozšířenější domácí variantou pro pročištění trávicího traktu je použití psyllia nebo zeleného jílu. Jde o látky, které se v těle nevstřebají, projdou zažívacím traktem a cestou na sebe navážou toxiny. Koupíte je v lékárnách a v prodejnách se zdravou výživou.

Český název pro psyllium je jitrocel indický. Rostlina má semínka, která jsou krytá slupkou. Ta je výtečným zdrojem vlákniny. Psyllium nejčastěji seženete v práškové nebo kapslové formě. Zelený jíl je minerál, který se dlouhou dobu používá v kosmetice a také na vnitřní užití.

Změny v jídelníčku

Po vyčištění zažívacího traktu se zaměřte na znovuobnovení rovnováhy v trávicím traktu. Je nutné osídlit ho zdraví prospěšnými bakteriemi. Můžete je užívat formou tablet, ale přirozenější je konzumace jogurtů a dalších zakysaných mléčných výrobků. „Dále doporučuji přejít na dietu, skládající se z dostatku ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin,“ říká Jaroslava Škoudlilová. Právě toto složení jídelníčku čistí a ozdravuje lidský organismus.

K důležitým detoxikačním potravinám například patří: * citron * česnek * cibule * jablka * mrkev * hroznové víno * zázvor * brambory * olivový olej * mléčně kvašená zelenina * mořské řasy.

Hladovka: ano, nebo ne?

Mnoho lidí se snaží zbavit toxických látek hladovkou. Tento způsob má své příznivce, ale i odpůrce, kteří poukazují na to, že dlouhodobé nepřijímání potravy připraví hladovkáře o zásobu důležitých látek. Zastánci hladovky ale poukazují na to, že odepření stravy má na organismus velmi kladné účinky: střeva se efektivně zbaví nečistot, kůže znovu získá lesk, zlepší se fungování ledvin, jater, plic a lymfatického systému. Také se zlepší mozkové funkce.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola