5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Je mi tak špatně! - Těhotenská nevolnost trápí tři čtvrtiny všech těhotných žen

Je mi tak špatně! - Těhotenská nevolnost trápí tři čtvrtiny všech těhotných žen

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 26.11.2008 | Vydání: 6/2008

Tři ze čtyř žen, které čekají narození dítěte, trpí těhotenskými nevolnostmi. Dobrou zprávou je, že jen dvě procenta z nich se potýkají s opravdu vážnými potížemi, které mohou ohrozit zdraví potomka. Jak zvládnout toto náročné období?

Příčinou těhotenské nevolnosti jsou prudké hormonální změny, které se odehrávají v organismu těhotné ženy. „Viníkem“ nepříjemných stavů je především zvýšená hladina hormonu HCG, který placenta produkuje už od raného stadia gravidity. Nejvíce hormonu HCG má žena v krvi kolem 8. až 12. týdne těhotenství. Právě v tomto období je těhotenská nevolnost nejčastější a také nejvíce znepříjemňuje život. Většina žen si na ni stěžuje po ránu. Výjimkou však není ani celodenní nebo jen večerní nevolnost. Některé ženy se s nepříjemným pocitem vzbudí i během noci. Ataky nevolnosti mohou tedy trvat jednu minutu, ale i několik hodin. Hlavním projevem je zvracení. Některé ženy ale prakticky nezvracejí, i když nevolnost pociťují.

Kdy hrozí nebezpečí

Těhotenská nevolnost není ve většině případů pro dítě nijak nebezpečná. Pokud ale trpíte vážnější formou, která se projevuje častým a urputným zvracením, může u vás dojít k výraznějšímu úbytku na váze a k dehydrataci. Ohroženo je zdraví dítěte i matky. Někdy je nutná hospitalizace. V nemocnici postižená žena přijímá chybějící látky, většinou ve formě infuzí. V případě mírnějších potíží může lékař nasadit léky proti žaludeční nevolnosti. Žena by si je však v žádném případě neměla ordinovat podle vlastního uvážení.

Dobré rady proti nevolnosti

Následující tipy nemusí stoprocentně zabrat u každé nastávající maminky. Rozhodně je ale vyzkoušejte.

* Ráno ještě v posteli snězte kousek suchého chleba, sucharu, sušenku, případně několik kousků sušeného ovoce. Něco, co můžete mít bez velké přípravy nachystané ráno u postele. Tyto potraviny rychle zvýší hladinu krevního cukru v organismu, která je zvlášť ráno velmi nízká. Nedostatek cukru přispívá ke vzniku nevolnosti.

* Oblibte si zázvor. Jde o jednu z nejúčinnějších látek v boji proti ranním nevolnostem. Můžete si koupit zázvorové sušenky nebo si doma připravit studený či teplý nápoj přímo z čerstvého zázvoru. Seženete ho například v prodejnách biopotravin, ale stále častěji i v běžných prodejnách ovoce a zeleniny. Na trhu jsou také zázvorové čaje nebo dokonce speciální lízátka s příchutí zázvoru (koupíte v lékárně). Pokud nemůžete zázvor v jeho přirozené podobě, v lékárně si lze pořídit zázvorové tablety.

* Na první pohled to nemá žádnou souvislost, ale proti těhotenským nevolnostem velmi pomáhá i pravidelný pohyb. Minimem je půlhodinová procházka denně. Nejenže vám bude lépe psychicky, ale pohyb také reguluje fungování střev a krevního oběhu, což může nevolnost zmírnit. Častým problémem bohužel je, že některé ženy se na procházku jednoduše nevypraví, protože je už při východu z bytu postihne další nevolnost a musí se vrátit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola