5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Jezte zdravě na cestách

Jezte zdravě na cestách

Autor: Mirka Koníčková | Datum: 24.6.2009 | Vydání: 7/2009

Sestavit si vhodný jídelníček i s ohledem na to, zda máte malé děti nebo jste těhotná, není v domácím prostředí zas tak velký problém. Dá se to ale zvládnout i na cestách, aniž byste přitom riskovali zdravotní komplikace?

Vyrazit na dovolenou znamená hodit za hlavu všechny starosti a užívat si odpočinku a nicnedělání. Pokud se vydáte na cesty jen tak ve dvou, nemusíte nic moc plánovat, ani to, co kdy a kde budete jíst. S dětmi už to tak jednoduché není a obzvlášť s těmi nejmenšími se náročným přípravám nevyhnete. Všechno je potřeba důkladně promyslet – kolik pití a jídla (a jakého) mít s sebou, kde během cesty převařit vodu na mléko, kde a jak sterilizovat lahvičky a podobně. Důkladná příprava se v tomto případě určitě vyplatí – vyhnete se tak nepříjemným zdravotním potížím, které by vaši rodinu mohly na cestách postihnout.

Zvažte všechna rizika

Pediatři obvykle náročnější cestování dětem do tří let vůbec nedoporučují, protože pro kojence a batolata je těžké přizpůsobovat se novému rytmu a měnit své návyky. Dovolená v cizí zemi (jiném klimatickém, popřípadě i časovém pásmu), to je na tak malého človíčka příliš mnoho změn najednou. Proto své rozhodnutí vydat se na cestu i s těmi nejmenšími členy rodiny pečlivě zvažte. V každém případě jsou velmi rizikové země s nízkým hygienickým standardem, ale i velké horko bude pro kojence znamenat příliš velkou zátěž. To samé platí pro těhotné ženy – pokud se rozhodnete vydat na delší cestu za sluncem i s bříškem, musíte zvážit všechna rizika spojená se situací v zemi, do které se chystáte (klima, hygienické podmínky, způsob stravování, dostupnost a úroveň lékařské péče, úroveň bydlení, riziko infekčních chorob). Navíc lékaři nedoporučují těhotným ženám pobývat na slunci – riziko přehřátí a dehydratace je až příliš vysoké. Je také prokázáno, že dlouhodobý pobyt na slunci škodí nejen matce, ale i plodu.

V létě je více než kdy jindy naše zažívání vystaveno různým nebezpečím, která mohou vést k nepříjemným zažívacím a trávicím problémům. Teplé prostředí přeje množení bakterií a spousta potravin, které vypadají tak lákavě, může být kontaminována – zmrzlina, led v nápojích, ovoce, grilované maso, lahůdkové saláty. Na dovolené jsme navíc častokrát vybízeni k nákupu nám neznámých jídel, připravovaných přímo na ulici. To však může být velmi nebezpečné, proto se jim raději úplně vyhněte.

Pro kojence

Ještě před odjezdem si zjistěte, které potraviny můžete do dané země bez potíží dovézt. Jídlo pro kojence a batolata si vezměte s sebou – vybírejte takové potraviny, na které jsou vaše děti zvyklé a které jim nezpůsobují zažívací potíže. Nejlépe jsou na tom samozřejmě plně kojené děti ve věku do šesti měsíců, jenže právě cestování s takhle malými miminky se obecně vůbec nedoporučuje. Pokud je vaše dítě zvyklé na kojenecké mléko, zásobte se z domácích zdrojů. Dbejte na jeho bezpečnou přípravu, v mléce se bakterie množí opravdu velmi rychle! Jestliže to podmínky ubytování dovolují, je vhodné vzít si s sebou rychlovarnou konvici a potřebné množství kojenecké vody.

Při přípravě mléka pracujte s umytýma rukama, čistým kuchyňským náčiním, na důkladně čistém stole a důsledně se řiďte návodem. Zkontrolujte, zda není obal mléka poškozený, vždy ho skladujte pečlivě uzavřený a na suchém místě. Používejte pouze převařenou kojeneckou vodu. Lahvičky, savičky a dudlíky důkladně umyjte a sterilizujte.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 7-8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola