5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Kdysi jsem hledala náhradního tátu - Moderátorka Ester Janečková

Kdysi jsem hledala náhradního tátu - Moderátorka Ester Janečková

Autor: Scarlett Wilková | Datum: 20.3.2009 | Vydání: 4/2009

Známá moderátorka vyrůstala bez otce. Možná právě proto už jako studentka toužila po rodině. Sen se jí splnil, má dva syny. Má to své výhody. „Jsem v jejich očích slabší jedinec. Když něco provedou, předem mě na to připravují. Mami, posaď se a nelekej se,“ vypráví.

Čtete svým synům knížky?

Když byli malí, čtení bylo náš každovečerní rituál. Ještě raději však kluci měli vyprávění příběhů, které si pro ně manžel vymýšlel. Díky tomu, že se znám s Michalem Vieweghem a jeho ženou Veronikou, kteří se zapojili do projektu Celé Česko čte dětem, před časem jsme doma zase večerní čtení oprášili. Uvědomila jsem si, jak to důležité.

Opravdu máte na pravidelné čtení sílu a čas?

Teď jsme ve fázi, že čte výlučně můj muž. Což je fajn, protože je více v práci, má na děti méně času, tak si ty společné chvíle užívají. Když má večer službu a není doma, synové mu dokonce telefonují a nechávají si od něj nějaký příběh přečíst aspoň přes mobil. Úplně nejraději mám chvíle, když jsme všichni doma, muž klukům předčítá, já se natáhnu vedle nich a posloucháme všichni.

Říká se, že děti dnes mají malou slovní zásobu a neumějí se vyjadřovat. Poznáte na svých synech, že jim čtení v tomto směru pomáhá?

Samozřejmě. Spousta lidí si myslí, že stačí dětem pustit večer pohádku, ale to je nesrovnatelné. Moji synové tedy rozhodně potíže se slovní zásobou nemají. Mají ji tak velkou, až jsem někdy překvapená.

Čím vás například zaskočili?

Když byly Krištofovi čtyři roky, začal se zajímat, jak vznikají miminka. Já jsem si říkala, že bude lepší, když se vše dozví od rodičů než z časopisů, tak jsem mu o tom celé dopoledne vyprávěla. Probrali jsme spermie, vajíčka a tak. Pak přišel se zásadní otázkou, proč má v Praze jen babičku a na Moravě babičku i dědečka. Tak jsem mu vysvětlila, že dědeček, tedy můj tatínek, opustil moji maminku ještě dříve, než jsem se narodila. A Krištof na to: Takže on jí, maminko, dal jenom spermii a šel? Z toho se stala naše kultovní rodinná hláška.

Co jste mu na to řekla?

Něco v tom smyslu, ať se zeptá babičky, ale že tak nějak to v podstatě bylo.

Kluky čtení baví, nebo jste je k němu museli poněkud postrčit?

Hodně nám pomohla moje maminka, literární historička. Jednou jsem ji načapala, když půlročnímu Krištofovi četla Ortenovy básně. To mě trochu zarazilo. Ale výhodou bylo, že klukům vydržela číst klidně i tři hodiny v kuse. Starší Krištof začal sám číst asi ve čtyřech letech a měl období, kdy potřeboval čtyři knížky na týden. Mladší Cyril sám tolik nečetl, ale naše čtení a vyprávění miluje. Je vidět, že děti si tímto způsobem zvyknou vnímat a pak jim jde lépe učení ve škole. Já si třeba nechávám od Cyrila vyprávět, co s manželem četli, a je poznat, že se umí vyjadřovat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 4/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola