5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Když jídlo škodí

Když jídlo škodí

Autor: Martin Fuchs | Datum: 21.11.2007 | Vydání: 6/2007

Téměř deset procent dětí do tří let trpí potravinovou alergií. Může za to geneticky porouchaná imunita a také civilizační vlivy. Nemoc se nevyhýbá ani kojeným dětem.

S okolním světem se kontaktujeme na jedné straně prostřednictvím slušně odolné kožní bariéry a na druhé straně skrze naše křehké sliznice, které jsou pro látkovou výměnu přímo předurčeny. Prostřednictvím sliznic dýcháme i trávíme. Vdechovaný vzduch a požité potraviny jsou ovšem také miniaturním světem plným nebezpečí, například v podobě mikroorganismů či toxických látek. K rozpoznání případného ohrožení slouží jeden z nejsložitějších systémů přírody vůbec -imunita neboli obranyschopnost. Bez ní bychom nezvládli ani banální rýmu a jakýkoli nesterilní pokrm by nás okamžitě ohrozil na životě. Naše obranyschopnost se naučila rozlišovat mikrosvět organických částiček (toxinů, virů, bakterií parazitů, hmyzu, plísní, ale i pylů, roztočů, lupů, chlupů a potravinových komponent) prostřednictvím jejich povrchových znaků. Povrchové rozpoznávací znaky jsou pro jednotlivé organismy a látky přírodní povahy víceméně typické a jsou obvykle bílkovinné povahy. Pokud znaky vzbudí podezření, naše imunita (sloužící jako „ochranka“ objektu) zahajuje protiopatření.

Zmatená imunita

Tato imunitní schopnost má prehistorické kořeny, vznikla dokonce již u primitivních organismů a snaží se zdokonalovat dosud. Rozpoznávací i výkonná schopnost obrany se vyvíjí daleko před narozením. Mohutným impulzem k rozsáhlé a komplikované imunitní odpovědi je ale samotné narození, respektive zapojení plic a trávicího traktu do kontaktu s okolním světem. Slizniční imunita by se měla především naučit rozeznávat nebezpečné od neškodného. A právě v záměně hodného za zlé hledejme příčiny mnoha nemocí včetně alergie. Nejsme a ani nemůžeme být dokonalí, nemáme bohužel dokonalou ani svou imunitu. Plných 40 procent lidí se dnes rodí s dispozicí k alergickému onemocnění. U pětiny z nich se toto vychýlení projeví potravinovou alergií ještě v průběhu prvního roku života.

Útok na organismus

Pokud je malé dítě kojeno či je mu nabídnuta lahvička s kojeneckou výživou, nabízíme kromě kalorií a vitaminů také miliardy bílkovinných znaků. Lékaři je nazývají antigeny. Drtivá většina těchto bílkovinných antigenů (například části syrovátky, bílku či lepku) je pro zdravé děti výhodná a měla by projít fyziologickým trávením za velkorysé tolerance slizniční obranyschopnosti. Bohužel jsou ale u mnoha malých dětí výživné bílkoviny pochopeny buňkami slizniční imunity trávicího traktu jako agresor-vetřelec a začnou nepřiměřené obranné kroky. Ty ve svém důsledku poškodí sliznici střev i systém trávení. A po lavinovitém biochemickém šíření krví a tkáněmi ovlivní nakonec i celý organismus.

Kde je příčina

Proč se bílkovinné znaky mléka, vajíčka, obilovin, luštěnin, ovoce, zeleniny, koření či ořechů začnou chápat jako nebezpečné, je předmětem mnoha studií a výzkumů. Větším dílem je za to odpovědná geneticky porouchaná imunita, menším dílem vnější faktory včetně těch civilizačních. Vinen by mohl být přetechnizovaný způsob života, málo pohybu, více stresu, přehnaná rozmanitost a rozmazlenost výživy matek i dětí, narušené složení střevní fl óry, časté předepisování léků včetně antibiotik, domácí izolace či naopak kolektivní dětská zařízení, vyšší frekvence dětských nemocí, menší počet sourozenců, přibývající očkování, chemicky neutěšené mikroklima našich bytů i znečištěné makroklima našeho životního prostření. Nezapomeňme ani na úzké soužití s domácími zvířaty. Ať je to jakkoli, u osmi procent dětí potravinová alergie vzniká a přibližně u dvou až čtyř procent dospělých přetrvává. Méně často alergie na potraviny propukne až v dospělém věku, pokud ano, bývá dost nebezpečná.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola