5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Kojení je radost. ZVLÁDNĚTE HO

Kojení je radost. ZVLÁDNĚTE HO

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 22.4.2009 | Vydání: 5/2009

Jen málokterá nastávající maminka je rozhodnutá své miminko nekojit. Výhody jsou zřejmé. Mateřské mléko je nejlepší, co svému miminku můžete dát. Vždy ho máte po ruce, je hygienické a navíc si maminka a dítě obvykle blízký kontakt užívají. Nejde to ale samo od sebe.

Věra byla rozhodnutá, že bude svého syna první půlrok výhradně kojit. Po náročném porodu ale neměla myšlenky na to, aby Vítka hned přiložila k prsu. Navíc se jí zdálo, že má prsa zoufale prázdná. Pobyt v porodnici jim navíc zkomplikovala novorozenecká žloutenka, díky níž byl Vítek velmi spavý. Po propuštění odhodlané mamince nezbývalo, než bojovat o každou kapku mléka a každý gram váhy. Příliš podpory nenašla. Dětské lékařce se zdálo, že Vítek málo přibývá, vždyť ve dvou týdnech nedosáhl porodní váhy.

Celou situaci zkomplikovaly opakované retence, tedy ucpání mlékovodu. Na konci šestinedělí začala Věra syna dokrmovat umělým mlékem z lahve a ve dvou měsících se Vítek úplně odstavil. Přestože je z Vítka nyní zdravý roční chlapák, žena říká: „Beru to jako své mateřské selhání. Mám velmi malé sebevědomí ohledně schopnosti postarat se o svoje dítě. Vždy, když vidím nějakou maminku, kojící své dítě, je mi smutno.“

I pro dítě je kojení těžké

Zatímco většina dnešních maminek vyrostla na Sunaru, trendem moderní doby je kojit. Do půl roku výhradně a co nejdéle. Není divu, mateřské mléko nejméně zatěžuje trávení a ledviny kojence. Nevyvolává alergii. Chrání před infekcí, průjmem a zvyšuje obranyschopnost dítěte. Přizpůsobuje se měnícím se potřebám dítěte a optimálně zahání jeho hlad i žízeň. Je vždy po ruce, hygienické a přiměřeně teplé.

Přestože se zdánlivě jedná o zcela samozřejmou a vrozenou schopnost, nečekejte, že vše půjde samo od sebe. I kojení je potřeba se naučit. I když je miminko vybaveno sacím reflexem, je to pro něj zpočátku fyzicky náročné a i ono se musí naučit správné technice úchopu prsu a sání. To je hlavní důvod, proč se nedoporučuje dávat úplně malým miminkům dudlík. Kromě toho, že snižuje přirozenou potřebu sání, může kazit i techniku.

Maminka se musí naučit odhadnout potřeby svého dítěte, zejména jak často a jak dlouho potřebuje sát. A především je potřeba se naučit správné technice přikládání miminka k prsu. Měla by také vědět o zdravotních problémech, které ji v souvislosti s kojením mohou potkat, umět je rozpoznat a včas začít léčit.

Dítě a bradavka. Brzké seznámení

Využijte posledních týdnů klidu před porodem a přečtěte si informace o správném kojení a přikládání. Nespoléhejte, že se vše naučíte v porodnici. Měla byste si také ještě v těhotenství nechat odborníkem prohlédnout prsy kvůli případné korekci neideálního tvaru bradavek.

Bradavka je jednou z prvních věcí, které by váš potomek měl po porodu vidět. Není to bezúčelné. Brzy po porodu je u novorozence velmi silný sací refl ex. I když se v prvních dnech tvoří jen pár kapek kolostra (mleziva), čím dříve po porodu miminko k prsu přiložíte, tím lépe budete své prsy k tvorbě mléka stimulovat.

Asi třetí až pátý den po porodu se vám prsy konečně nalijí mlékem, možná více, než vám bude příjemné. Je dobré, pokud se vám podaří osvojit si techniku přikládání miminka k prsu dříve, než se tak stane. Nalité prsy jsou totiž bolestivé a přikládání k nim je obtížnější. V tuto dobu vám také sestřičky v porodnici ukáží, jak mléko odstříkat, je-li ho nadbytek. Máte-li prsa nalité, pusinka malého miminka je nedokáže správně uchopit, proto je často odstříkání nezbytné.

Naštěstí miminko rychle roste a sílí, kojení se pro něj stává stále samozřejmější a snazší. Nenechte se zneklidnit nepravidelným přírůstkem. Děti nerostou lineárně (tedy stále stejně), ale spíše skokově. Někdy se s váhou zastaví a pak skokem přiberou. Měla byste také vědět, že i prospívající, správně kojené dítě může dosáhnout porodní váhy až ve třech týdnech věku. I to, že první dny, než se rozběhne laktace, ubývá na váze.

Důležitý reflex

Pokud ale miminko delší dobu špatně prospívá, je třeba hledat příčinu. Nedostatek mléka, na který si mnoho maminek stěžuje, nastává zpravidla proto, že miminko se přikládá v příliš dlouhých intervalech nebo je od prsu odstavováno příliš brzy. Časté přikládání a neomezený pobyt u prsu nejde ničím nahradit. V takovémto případě, je-li maminka zdravá a dodržuje-li správnou životosprávu (zejména pitný režim), se tvoří tolik mléka, kolik ho miminko potřebuje a skutečně vypije.

To ale neznamená, že maminka nemůže mít nějaký problém. Jedním z nejčastějších je spouštění mléka. Za normálních okolností se při sání dítěte aktivuje spouštěcí refl ex, který začne automaticky spouštět mléko. Je-li tento refl ex slabý nebo zablokovaný stresem, únavou či nevyspáním matky, mléko se spouští až po delší době a dítě musí při sání vyvíjet větší iniciativu.

Důsledkem pak je, že vypije mléka méně, bývá u kojení nespokojené a následně hladové. Spuštění mléka je možné podpořit nahřátím prsu (sprchou nebo teplým obkladem) nebo vypitím teplého nápoje. Nejdůležitější je ale klid a pohoda při kojení a sebedůvěra maminky, že vše zvládne. Vyskytuje se ale i opačný problém, příliš silný spouštěcí refl ex. Mléko pak teče příliš rychle, miminko nestačí polykat a zalyká se. V tomto případě je vhodné zvolit při kojení polohu, kdy je matka na zádech a mléko teče proti gravitaci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola