5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Kojení na veřejnosti za každou cenu?

Kojení na veřejnosti za každou cenu?

Autor: Scarlett Wilková | Datum: 24.6.2009 | Vydání: 7/2009

Je to téma, které vzbuzuje vášnivé diskuse. Stačí si na internetu zadat slova kojení na veřejnosti. Člověk se nestačí divit. Vidí smršť názorů. Od těch, že kojit dítě na veřejnosti je ta nejpřirozenější věc, až po ty, že jde o absolutní vrchol neslušnosti.

Začátkem roku internetová sítě Facebook odstranila ze svých stránek fotografie kojících žen. Zařadili je do kategorie neslušných, pohoršujících, zkrátka takových, které by někomu mohly vadit.

Reakce? Tisíce pohoršených žen z různých zemí světa. Protestní akce, petice a veřejná vystoupení známých osobností na podporu kojení na veřejnosti. U nás se jednou z nich stala například fotografka Sára Saudková. Jako protest proti Facebooku nafotila snímek asi šedesátky kojících Češek. „Překvapilo mě, že pohled na kojící ženu někoho může pohoršit. Opravdu by mě to nenapadlo,“ říká.

Podobné vášnivé debaty na toto téma nyní běží na různých internetových diskusních stránkách. Je přirozené nakojit dítě v kavárně plné lidí? Nebo se má maminka s dítětem plačícím hlady jít potupně schovat do křoví? Jisté je, že česká společnost v tomto směru právě prochází velkou změnou. Ještě před dvaceti lety byly ženy, které kojily dítě na veřejnosti, výjimkou. Nyní jich přibývá.

Ono to ale ani tak nesouvisí s tím, že by ženy byly odvážnější, případně jim dělalo radost odhalovat se na veřejnosti. Hlavním důvodem je to, že na rozdíl od generace matek dnešních maminek, stále více žen své dítě kojí, zatímco dříve byla běžnější umělá výživa. Takže maminky měly méně starostí, jak si poradit někde na procházce s hladovým miminkem.

Dívejte se jinam

Na zahrádce kavárny v centru města sedí dvě maminky s kočárky. Jedna z nich odepíná svetřík, vytahuje ňadro a začíná kojit dítě. U vedlejšího stolu se tomu nervózně pochechtává pubertální dvojice, u dalšího rozpačitě pokukují dva muži v oblecích, kteří dosud cosi řešili u notebooku. Patří kojení do takové různorodě obsazené kavárny? Pohoršuje žena, která odhalí při kojení ňadro, lidi u okolních stolů? Nebo jsou naopak zvláštní oni, protože tak přirozená věc, jako je kojení, upoutala jejich pozornost?

„Na kojení na veřejnosti není nic neslušného,“ říká dětská lékařka Anna Mydlilová, která vede Národní centrum pro kojení a je zakladatelkou Laktační ligy. „Je to přirozená věc. Pokud někomu taková scéna vadí, nemusí se přece dívat, může se otočit jinam. Bohužel, znám i případy, kdy takovou ženu personál vykázal z cukrárny,“ říká.

V malém městě tabu

,,Zkuste začít kojit v restauraci či v parku na malém městě,“ říká devětadvacetiletá Andrea z Dětmarovic na severní Moravě. „Jednou jsem to udělala před naší prodejnou potravin a hned mi volala máma, co to dělám za ostudu. Sousedky nemluvily o ničem jiném, nakonec mi to vyčetl i můj muž. Naopak v Praze jsem viděla ženy v parku kojit běžně. A také jsem četla, že jedna česká restaurace má na stěně cedulku s nápisem: Tady nakojila svého syna Theodora operní pěvkyně Dagmar Pecková.“ Ano, opravdu záleží na tom, kde žijete. Zatímco na vernisáži fotografií Jana Saudka jeho partnerka Pavla bez rozpaků před zraky stovek lidí kojí dvouleté dítě a nevadí jí blýskající fotoaparáty, v Dětmarovicích před samoobsluhou vyvolává kojení poprask, byť je přitom ňadro skryté pod plenou a téměř není vidět.

Jak se kojilo v minulosti

Žena, která chce kojit na veřejnosti, by tedy především měla počítat s tím, že ne každý musí zastávat stejný názor jako ona. „Někdy se za ty mladé maminky až stydím,“ říká jednasedmdesátiletá Jaroslava Málková z Ostravy. „Nevím, co je pěkného na tom, když vedle mě na lavičce v nákupním centru najednou vytáhnou prsa a kojí. Je mi jich spíše líto, že nemají stud a cit. Mají pocit, že co není zakázáno, je dovoleno. Neberou ohled na to, že to je třeba nepříjemné lidem kolem nich,“ vysvětluje.

,,To, čeho jsme nyní svědky, souvisí s kultem mateřství, kdy dítě bylo povýšeno na nejvyšší příčku hodnot a rodiče mají pocit, že vše, co je dobré pro dítě, je dovoleno,“ vysvětluje odborník na pravidla slušného chování Ladislav Špaček. Tento znalec etikety je k současnému trendu kojení na veřejných místech spíše zdrženlivý. „Nezapomínejme, že celé lidské dějiny bylo naprosto nepředstavitelné, aby tak intimní věc, jako je kojení, žena prováděla na veřejnosti. To dělaly snad tulačky, žebračky, ženy na okraji společnosti. Ale že by odhalila ňadro žena ze středních či vyšších vrstev, bylo nemyslitelné. Neměli bychom na to zapomínat. Vždycky se přece dá najít místo, kde žena bude s dítětem na pár minut sama,“ míní.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 7-8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola