5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Krásné těhotenství? Ne vždy

Krásné těhotenství? Ne vždy

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 28.5.2008 | Vydání: 3/2008

Být těhotná je pro většinu žen krásný zážitek. Přesto vás mohou kromě fyzických změn zaskočit i ty psychické. Na co je dobré se připravit?

Společnost to vidí jednoznačně: těhotenství je nejhezčí období v životě ženy. A ta musí měsíce radostného očekávání prožít šťastná a spokojená. Jenže tak to často není. „O dítě jsme se snažili dva roky. Po dlouhé léčbě se to najednou podařilo a mě to tak zaskočilo, že nevím co s tím. Dlouho a tvrdě jsem pracovala a od třetího měsíce jsem doma. A to mě stresuje. Manžel pracuje tři dny v týdnu mimo domov a já mám najednou pocit, že mu na mně nezáleží a hádáme se. Přitom se mi opravdu snížil plat a ten jeho potřebujeme. Přestože jsem byla vždycky samostatná a chlapa nepotřebovala, teď ho nutně potřebuji. Ale to jsou celí oni, změny nálad berou za hysterii. A tím mi opravdu nepomáhá,“ píše v diskusi na www.rodina.cz Zuzka.

Smutek a deprese

Přidává se k ní i další diskutující: „Jsem z toho zoufalá. Jsem teprve ve druhém týdnu těhotenství a už mi začaly jakési deprese. Všechno mě znervózňuje a bojím se. Mám už jedno dítě, rok a půl starou holčičku a moc jí miluji, ale po porodu jsem měla dost velké psychické problémy, laktační psychózu, se kterou se vlastně léčím ambulantně dodnes. Teď čekám druhé mimi a moc si ho přeji, i manžel, ale hrozně se bojím, že nastanou stejné problémy.“

Smutek, ale i deprese. Rozmrzelost. Přecitlivělost. To, co byste za jiných okolností přešla bez povšimnutí, vás najednou rozcitliví a rozpláče. „V těhotenství jsme se přestala dívat na televizní noviny. Dělalo se mi z nich špatně. Stačila zmínka o nějaké nepravosti a já jsem brečela jako želva. Manžel se na mě koukal jako na blázna,“ vzpomíná si dnes maminka už roční dcerky Nikolky Zuzana Svačinová z Prahy.

V těhotenství se mění všechno. Také psychika. Příčinou jsou samozřejmě hormonální změny. Ty připravují nastávající maminku na úspěšné dokončení těhotenství, na porod a také na budoucí kojení. Působení těchto hormonů se projevuje i v psychické oblasti. Nedá se ale jednoznačně říct, že všechny ženy zažívají nepříjemné pocity. Hormony mohou působit i opačně: žena je šťastná a neobyčejně vyrovnaná. Nebo se u ní jako na houpačce střídají kladné a negativní pocity.

Obavy o zdraví dítěte

Na samém začátku těhotenství se žena musí vyrovnat se skutečností, že v sobě nosí nového člověka. Některé ženy tato realita trochu děsí, protože dosud jejich tělo sloužilo pouze jim. Musí se smířit s faktem, že odteď je tady především pro potřeby někoho jiného.

Jiné ženy mají naopak hned od začátku pocit neoddělitelnosti od svého dítěte. V některých případech si dokonce přejí, aby těhotenství nikdy neskončilo. Tolik si ho vychutnávají a tak je pocit jednoty s dítětem naplňuje. Po samotném porodu se někdy cítí o něco ochuzeny a přejí si znovu co nejdříve otěhotnět.

Druhý trimestr

V období druhého trimestru nastupují u většiny žen další, zcela nové pocity. Tehdy totiž probíhají vyšetření, která mají zjistit, zda je s dítětem vše v pořádku nebo zda hrozí nějaké zdravotní problémy. Spolu s rostoucím počtem nejrůznějších vyšetření roste také obava žen, aby vše dobře dopadlo. Někdy to ženy řeší tak, že některé doporučené vyšetření raději ani nepodstoupí a spoléhají se na to, že vše dobře dopadne. I když jim lékaři jejich postoj vymlouvají.

V polovině těhotenství se u některých budoucích maminek dokonce objeví nemoc známá pod názvem benigní těhotenská encefalopatie. Jejími projevy jsou zmatenost nebo zapomnětlivost. Naštěstí se nejedná o vážný zdravotní problém a po narození dítěte nemoc ustupuje.

Bojím se porodu

Závěr těhotenství je často spojený s obavami z porodu. V minulosti se tomuto problému nevěnovala téměř žádná pozornost, dnes má ale chorobný strach z příchodu dítěte na svět dokonce svoje odborné označení: tokofobie. Některé ženy se navzdory velké touze po dítěti raději otěhotnět nikdy neodhodlají. Jen aby ho nemusely porodit. Odborníci udávají, že tento problém se týká především žen, které se v dětství cítily nemilované a které mají nevyřešený vztah se svou matkou. Jde dále o ženy nadmíru úzkostné, které nemají dobrý vztah ke svému tělu a navíc se vyznačují nadměrnými obavami o svoje zdraví a svůj život. Jde ale o extrémní a ne tak časté případy. Většina žen si přeje otěhotnět i s vědomím, že je na konci čeká bolest, kterou do té doby velmi pravděpodobně nikdy nezažily.

Strach z porodu je přirozený. Dá se ale zmenšit. V předporodních kurzech se můžete naučit, jak si ulevit od bolesti. Ať už masážemi nebo správným dýcháním.

Psychologové také velmi často doporučují, aby se nastávající maminky neřídily „hororovými“ porodními příběhy, které jim vyprávějí ostatní matky nebo si je přečtou třeba na internetu. Porod je nepřenosná zkušenost, a pokud se ho budete předem děsit, je velmi pravděpodobné, že úzkost porodní bolesti jen zintenzivní. Na druhou stranu není dobrý ani opačný extrém, tedy říkat si, že když to zvládly miliony jiných žen, nějak to zvládnu také. Vždy je dobré vědět, co se bude s tělem během porodu dít a v rámci možností se na to připravit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola