5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Ledové VÝLETY

Ledové VÝLETY

Autor: Irena Pekovová | Datum: 30.1.2008 | Vydání: 1/2008

Jak si aktivně užít zimu s dětmi

Za okny mráz a před námi jarní prázdniny. Vyžeňte děti ven za zábavou a za sportem.

Snad každý rodič má alespoň jednou během zimy pocit, že studnice nápadů, jak zabavit své ratolesti na mrazivém čerstvém vzduchu, defi nitivně vyschla. V posledních letech se ale výrazně zvýšila nabídka sportovních a zábavních akcí, při kterých se myslí i na děti.

Lyžařské školičky

Pokud si netroufáte učit své dítě na svahu sami, využijte četných lyžařských školek a školiček. Předem si ale ověřte kvalitu. Ideální je osobní rozhovor s instruktorem, při kterém si ověříte, že je trpělivý, má vztah k dětem a bude mít právě na to vaše čas. V některých větších střediscích totiž bývá v lyžařských školkách narváno. Pokud by v ní vaše dítě bylo s dalšími 20 dětmi a jen jedním instruktorem, hledejte raději jinde.

Je-li to možné, určitě se výuky budoucího nadějného lyžaře účastněte jako pasivní divák. Správní instruktoři vás nebudou považovat za pedantskou kontrolu, ale naopak ocení, když budete svému dítěti dodávat energii a patřičně ho povzbuzovat. Spolehlivou záminkou je například natáčení potomka na video.

Maškary na lyžích

Pokud už vaše robátko zvládlo základní lekce lyžování, můžete mu sjezd ze svahu jaksepatří oživit. Příležitostí, jak si na lyžích zařádit, jsou karnevaly na lyžích, které se u nás pořádají na každém druhém kopci. Většinou se konají v březnu a bývají jakýmsi slavnostním zakončením sněhové sezony. Ostatně masky ke konci zimy patří. Jejich tradici vystopujete třeba v podobě našich rozverných masopustů.

Hlavním maskotem každého karnevalu na lyžích je vždy vládce příslušných hor. V Krkonoších lyžuje Krakonoš, v Orlických horách Rampušák, v Jeseníkách Praděd, v Jizerkách Muha, a najde se ještě celá řada dalších postav. Často jsou karnevaly na lyžích doplněny o recesistické soutěže i zajímavé ceny.

Nápaditost masek a fantazie dětí i rodičů už zdaleka překročila hranice standardních princezen a zdravotních sestřiček, a tak se nedivte, že na lyžích potkáte i čtyřčlenný tým dokonale maskovaných a vyzbrojených želv Nindža, nebo okolo vás profrčí zatraceně rychlé jezinky na snowboardech. Budete-li se chtít zapojit celá rodina, doporučujeme týmové masky. Vhodná je například ježibaba s Jeníčkem a Mařenkou – děti se můžou držet vašeho koštěte či lopaty, a vy tak máte možnost korigovat jejich rychlost nebo případný odjezd jiným směrem… Máte-li s sebou dětí víc, vydávejte je za cca sedm trpaslíků a jeďte s nimi jako Sněhurka s princem.

Dáváte-li přednost bezpečnosti, doporučujeme obalit dítě duchnou a přihlásit ho jako Otesánka. Naopak zapomeňte na masky typu mumie ofačovaná obinadlem s připaženýma rukama nebo robot zapasovaný v neforemných papírových krabicích. Masky to jsou to efektní, ale nedovolují volný pohyb rukou a těla, který je nutný pro držení rovnováhy či zbrzdění pádu.

Ať už vyberete masku jakoukoliv, a je jedno, zda v ní budete lyžovat, či ne, pamatujte na pořádné oblečení a hlavně obutí. Na zasněženém svahu vždy nejvíc zebe od nohou, takže punčochy a dvoje podkolenky vůbec nejsou od věci. U menších dětí nezapomeňte na přilbu a vyplatí se i loketní a kolenní chrániče.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola