5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Léto s dětmi - Žádný stres!

Léto s dětmi - Žádný stres!

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 28.5.2008 | Vydání: 3/2008

Blíží se každoroční období dovolených a každoroční rodičovské dilema, zda se mají těšit na idylický odpočinek s dětmi nebo děsit maratónu balení, cestování a hlídání neposedných dítek, nadšených novými zážitky.

Aby byla dovolená co nejklidnější a nejpříjemnější pro všechny zúčastněné, je dobré v předstihu pečlivě vybrat destinaci a vše naplánovat s ohledem na specifi ka právě té vaší rodiny. Pokusíme se vám přinést několik tipů pro klidné cestování.

Rozhodneme-li se, že strávíme dovolenou jako rodina, tedy že neodložíme děti k prarodičům, měli bychom výběr typu dovolené a destinace volit s ohledem na ně. Je sice pravda, že děti jsou přizpůsobivé a vydrží často v dobré pohodě více než dospělí, ale špatná volba se může vymstít spíše nám. Poznávací zájezd autobusem do Říma naše ratolesti pravděpodobně zvládnou, ale naše nervy by nemusely.

Výběr destinace

V první řadě je potřeba se rozhodnout, zda vážit cestu s dětmi k moři, nebo se spokojit s dovolenou v Česku. Pro děti je bezesporu moře úžasný zážitek, který hned tak nezapomenou. Ocení ho ale až děti starší, přibližně od dvou let. Je možné samozřejmě vyrazit k moři i s dítkem mladším, ale obecně se to za příliš vhodné nepovažuje. Kojenci a malá batolata nemají ještě zralou nervovou soustavu a jsou spíše „konzervativní“. Cítí se lépe ve známém prostředí. Příliš mnoho nových vjemů, změna klimatu, stereotypů a cestování představuje poměrně velkou zátěž.

Je ovšem pravda, že cestování s kojencem má své výhody. Nemusíte řešit stravu, zejména je-li miminko plně kojené a cestu vám pravděpodobně bez problémů prospí. Na dovolené potom máte jistotu, že vám nikam neuteče a celý pobyt je klidnější. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, mějte co největší ohledy na dítě, nevystavujte jej slunečnímu záření ani přemíře nových vjemů a snažte se maximálně dodržovat denní rytmus, na jaký je zvyklé. Určitě volte zemi s dobrými hygienickými podmínkami.

Jsou-li děti starší, volte destinaci tak, aby pro ně byla co nejbezpečnější a zároveň co nejzajímavější. Určitě se nezapomeňte informovat, jaký je přístup do moře a zda je na pláži chráněné místo, „brouzdaliště“, kde si děti mohou hrát. Skalnaté pobřeží je zcela jistě dobrodružné a zajímavé, ale pro předškolní a mladší děti ne příliš bezpečné. Mělo by nás zajímat i to, zda je v okolí letoviska možnost hřiště, pískoviště (není-li písčitá pláž), případně aquapark a jiné zajímavé možnosti vyžití. Při vyřizování dovolené nezapomeňte v předstihu zkontrolovat, zda mají všichni členové rodiny platný cestovní pas.

Rozhodnete-li se trávit dovolenou v Čechách, také nebudete ochuzeni. Odpadne náročná cesta a pravděpodobně budete v menším stresu z obavy, že jste něco zapomněli. Budete potřebovat i méně věcí, protože vše bez problémů dokoupíte a v případě komplikace to nebudete mít daleko domů. Mimoto, děti by jistě měly poznat i svou zemi, nejen atraktivní letoviska. Možností vyžití je i u nás spousta, nevýhodou je především méně jisté počasí.

Cesta tam a zpátky

Kromě balení je určitě nejnáročnější částí dovolené cesta, zejména cesta tam, kterou absolvujeme ještě neodpočatí a málo tolerantní k netrpělivosti dětí a dotazům, kdy už tam budeme a jaké to tam bude.

Výběr dopravního prostředku záleží na vašich preferencích, pro děti určitě nebude vhodný autobus. Na delší vzdálenosti se vyplatí letadlo, na kratší je asi nejpohodlnější vlastní auto. Zajímavou alternativu nabízejí i vlaky, kde mají děti možnost volného pohybu a toalety. Cestování vlakem má navíc příchuť dobrodružství. Vyspíte se v něm pohodlněji než v autě nebo autobusu a dorazíte do své destinace v lepším rozpoložení. Pouze u kojenců a malých batolat je z hygienických důvodů automobil vhodnější. Zvolíte-li cestu letadlem, nezapomeňte se vybavit na poměrně únavné čekání na letišti a v případě miminek se informujte ohledně dětských sedaček.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 3/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola