5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Mami, bolí mě hlava

Mami, bolí mě hlava

Autor: Michaela Čapková | Datum: 21.1.2009 | Vydání: 2/2009

Bolesti hlavy u dětí jsou častější než u dospělých a rozhodně by se neměly brát na lehkou váhu. I když se nutně nemusí hned jednat o migrénu, jde o nepříjemnou záležitost, která může dítěti zkomplikovat celý život.

Obzvlášť některé bolesti hlavy vyvolané z oblasti krční páteře se mohou migréně velmi podobat. Díky tomu můžete zjistit, že je dítě unavené, bolí ho zuby nebo má zduřelé krční uzliny. Pokud si však stěžuje často, určitě na nic nečekejte a jděte k lékaři. Příčin migrény je celá řada. Dědičnost, emocionální napětí, únava, stres. Zamyslete se, zda vaše dítě v poslední době nemělo hodně učení nebo neabsolvovalo více zkoušek najednou. Často je spouštěcím faktorem hlad nebo některé potraviny.

Migrénou trpí i kojenci. Děti v tomto období procházejí takzvanými periodickými ataky, které se mohou projevit rotací hlavy ke straně, zvracením a bolestivým pláčem. Kojenecké migrény by podle odborníků měly odeznít ve dvou až třech letech.

Těžká diagnóza

S bolestí hlavy bojují dívky i chlapci. Migrény mají různý charakter. Platí to i pro ty dětské. Proto zpozorněte, když si vaše dítě stěžuje na jakkoli silné bolesti hlavy. Může se stát, že se mu bude chtít až zvracet. Stejně jako nevolnost, můžete se při dětské migréně setkat se závratěmi, zvýšenou citlivostí na světlo nebo hluk. Některé děti si stěžují dokonce na pocit mravenčení v rukou. Komplikace mohou pak mít celý život. „Trpím migrénou už od dětství. Někdy mám pocit, že můj život je jen o bolesti hlavy,“ přiznává Alena Bečvářová z Prahy. „Trvalo dlouho, než jsme na to s mamkou přišly. Dnes, i když znám celou řadu spouštěcích mechanismů a snažím se jim vyvarovat, léčba pro mě prakticky neexistuje,“ dodává Alena Bečvářová. Odborníci potvrzují, že migréna patří k chronickým onemocněním, a vyskytuje se přibližně u čtyř procent dětí. Průzkumy dokazují, že před pubertou jimi trpí více chlapci.

Hlavní spouštěče migrény
* Stres
* Únava
* Úzkost
* Prudké světlo, blýskající se nebo chvějící se světlo
* Nepravidelné stravovací návyky
* Čokoláda
* Kofein
* Alkohol
* Sýr a ostatní mléčné produkty
* Přísady do jídla
* Antikoncepční pilulky
* Menstruace

Odkud se vzala migréna?

Podstata vzniku migrény bohužel dodnes není úplně jasná. Existuje pouze několik pokusů o její vysvětlení. K jejímu vzniku můžete mít i dostatečné genetické předpoklady (dědičnost). K záchvatu obvykle vede souhra náhod - faktorů jako například stres, počasí, nedostatek či nadbytek spánku a u žen kolísání hladin hormonů při menstruaci. Prvním následkem je snížení prokrvení určité části mozku. Tohle snížení pod kritickou hladinu způsobuje vznik příznaků fáze zvané aura (viz box). Když jsou poklesy méně silné, aura nevznikne.

Snížené prokrvení mozku vyvolá rozšíření cév, které přivádějí krev do mozku. S tím se uvolní mnoho látek, které začnou působit na nejrůznějších místech v lidském těle. Co se stane? Dojde k dalšímu rozšíření cév a vzniku zánětu. Všechno dohromady má za následek jediné - bolest, kterou nazýváme migréna. Lze tedy předpokládat důležitou roli těchto látek u žaludečních potíží (zvracení nebo pocity jako na zvracení). Ovlivňuje to i krev, která se při migrenózním záchvatu může rychleji srážet. Příznaky takzvaných tenzních bolestí jsou tupá bolest a ztuhlost na šíji. A co je jejich příčinou? Dlouhodobější stres, déletrvající poloha se ztuhlou šíjí nebo užívání velkého množství prášků proti bolesti hlavy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 2/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola