5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Máte rádi plyšáky? Možná jim odzvonilo…

Máte rádi plyšáky? Možná jim odzvonilo…

Autor: red | Datum: 25.1.2012 | Vydání: 2/2012

Nejen sliz, hnusáci a příšery z jiných rozměrů a planet okupují hračkářství a pokojíčky většiny dětí. Teď se k nim přidávají i hnusná látková stvoření: ugly dolls.

Máte rádi plyšáky? Možná jim odzvonilo…

Kdo by, kromě astmatiků, nemiloval roztomilá plyšová zvířátka, ať jsou to klasičtí medvídci všech možných provedení, pejsci, králíčci, prasátka nebo cokoliv podobného. Někdy se nám může zdát, že těch sladkých, možná až přeslazených zvířátek je už trochu příliš. Žádný div, že se našel někdo, kdo se tomu rozhodl učinit přítrž, nebo alespoň nabídnout poněkud cyničtější alternativu. Vlastně úplnou náhodou se na trhu objevily „ugly dolls“, hnusné panenky.

Vypadají tak, jak bychom si donedávna hračku na mazlení určitě představit nedokázali. Většina z nich má předkus, podivnou barvu a počet jejich očí je také značně variabilní – obvykle mezi jedním a třemi. Ručičky a nožičky také neodpovídají estetickým pravidlům, jsou buď příliš malé, nebo v poměru k tělíčku naopak nadměrně velké.

Nejspíš žádná z nich neoplývá přátelským bezelstným úsměvem, roztomile našpulenou pusinkou nebo věrným psím pohledem. Právě naopak. Posadíte-li si takovou zrůdičku na pohovku, bude vás pozorovat prázdným pohledem, očima bez řas a bez obočí. Výrazy panenek variují zhruba mezi hodně hloupým, nezúčastněným a jednoduše podivným. Jsou tak ošklivé, až jsou hezké.

Je to přesně ten druh hračky, kterou koupíte svému kamarádovi k narozeninám – a se kterou si k jeho, a případně i k vašemu zděšení později nadšeně začne hrát jeho malá něžná dcerka.

Ale abychom jim nekřivdili – tato šeredná stvoření možná postrádají inteligentní výraz a přítulnost, ale zato mají charakter. Jejich duchovní otec dal každému z nich do vínku nejen jméno, ale také krátký příběh. První z nich byl Babo: příšerka, která krade sladkosti. Další z nich jménem Ox, kterého si údajně velmi oblíbili američtí rappeři, zas podle svého stvořitele trpí kleptomanií.

Hnusné panenky už vítězně táhnou internetem. Pokud to ještě nevíte – nejspíš proto, že máte ještě příliš malé děti, nebo vám to ty větší ještě neřekly – existuje už i fanklub. Najdete tam už i celé krátké příběhy z jejich pohnutého života.

Za nápadem vyrábět místo obvyklých hraček odpudivé kreatury kupodivu nestojí žádná firma s týmem vývojářů, kteří hledají místo na trhu. Začalo to úplně nevinným nápadem člověka, jehož korejská přítelkyně, spisovatelka dětských knížek, se po útocích 11. 9. 2001 odstěhovala zpátky do Jižní Koreje. On jí potom psal spoustu milostných dopisů a každý z nich zakončil kresbičkou malinké zrůdičky. K Vánocům pak od ní dostal její ručně ušitou 3D verzi… a první z řady hnusných panenek byla na světě.

Nyní se už na vlně zájmu o ošklivé hračky vezou i velké mezinárodní firmy. Třeba firma Friends with you prodává mrtvé plyšové tučňáky. Další firma nabízí holčičkám alternativu k panenkám Barbie: panenky zombie.

Co se na takových hračkách líbí dospělým, to nikdo neví. Nejspíš jsou tak ošklivé, až budí soucit. Také je můžete nosit do práce a vozit na služební cesty a nikdo se vám nebude smát. Jsou i klasickým případem sběratelských předmětů. Jisté ale je, že děti si s tím hlavu moc nelámou. Nakonec si stejně asi vyberou takové zvířátko nebo panenku, se kterou se jim bude dobře usínat. Pokud to bude zrovna nějaká z těch ošklivých, odporných a strašidelných, je ale zapotřebí trochu rodičovské předvídavosti. Nezapomeňte včas informovat své okolí o zvláštní zálibě vašeho potomka. Vyhnete se tak případnému šoku, který by jinak patrně utrpěla některá situace neznalá babička nebo paní na hlídání, až by šla v noci zkontrolovat klidný spánek vašeho malého andílka …

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 2/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola