5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Mateřská školka? Nedostatkové zboží

Mateřská školka? Nedostatkové zboží

Autor: Michaela Čapková | Datum: 2.1.2009 | Vydání: 1/2009

Najít pro své dítě mateřskou školku je posledních pár let velký problém. Přidá-li se fakt, že ne každá se vám zdá vhodná, je to téměř nadlidský výkon. Zápisy do mateřinek začnou od příštího roku.

Tlačenice u zápisu a nejistota až do poslední chvíle, takové pocity zažívají dnešní rodiče, kteří se snaží najít pro své děti mateřskou školku. Není nakonec lepší soustředit své síly na výběr soukromé školky, nebo si najmout paní na hlídání?

Začněte s výběrem včas

S výběrem školky není radno otálet. Jestli jste se například zrovna přistěhovala do některé z oblíbených lokalit nacházející se v blízkosti velkoměsta, a dítě ještě ani nečekáte, měla byste rovnou do místní školky zajít a zeptat se, jaké jsou vyhlídky do budoucna. Ne, nejedná se o vtip. Právě v těchto lokalitách je velký nedostatek volných míst a nejsou finance na rozšiřování prostor.

Na vině je nízká porodnost v minulých letech, kdy se předškolní zařízení ve velkém rušila. Jako by si úředníci neuvědomili, že za chvíli začnou rodit takzvané silné ročníky ze sedmdesátých let. A bez ohledu na to, kolik budou mít rodiny dětí, bude o mateřské školky velký zájem. Bohužel to nevypadá, že by se situace měla nějak významně zlepšit. Takže i když se chystáte jít do práce až za rok, porozhlédněte se po vhodné školce už teď. Někde se rovnou můžete zařadit na čekací listinu.

V kolika letech?

Děti se do školky začnou zapisovat většinou v lednu až březnu příštího roku. K zápisu mohou jen ty, které v době začátku „předškolní“ docházky (to znamená pro většinu dětí od září) budou mít tři roky. V ojedinělých případech se ovšem může také stát, že k zápisu připustí i ty prcky, kteří sice ještě v září tři roky mít nebudou, ale oslaví je pak v nejbližších měsících.

Nekonečný zápas s časem

„Nemohla jsem se rozhodnout. Přemýšlela jsem, jestli mám dát Klárku do školky tam, kde bydlíme, nebo raději někam do míst, kde pracuji. Bydlíme za Prahou a pracuji v centru. Proto si nedokážu dobře představit, jak to budeme s manželem stíhat při vyzvedávání,“ upozorňuje na nevyhovující časový rozvrh většiny školek maminka Pavlína Malá.

Kdo a v kolik bude vyzvedávat, je otázka na místě. Obzvláště když patříte k těm, co za prací musí dojíždět. Pokud jsou babičky nebo jiné obětavé chůvy v dohledu, vyplatí se mít školku po ruce. Co když si dítě něco ve školce udělá, nebo ho přepadne náhlá nevolnost? Pak je asi lepší zvolit variantu v blízkosti práce.

Nevhodná „zavíračka“

Až na výjimky zavírají všechny školky v době, kdy většina rodičů buď zrovna v práci končí nebo, ještě pracuje. Bývá to půl pátá nebo někde maximální pátá hodina odpolední. A tehdy nastává horor zvaný časový maraton. Buď se s partnerem nějak prostřídáte, s tím, že jeden odvádí a druhý přivádí, nebo se stane zázrak, když vaše dítě nezůstane ve třídě poslední. V nejhorším případě vám zavolá paní ředitelka, jestli jste náhodou ve školce něco nezapomněli. Ne každá rodina si může dovolit to, aby jeden z rodičů pracoval na poloviční úvazek, a ne každý zaměstnavatel je tak prozíravý, že zřídí školku přímo v areálu firmy. I když těchto případů pomalu přibývá.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola