5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Mýty a pravdy o prvních příkrmech

Mýty a pravdy o prvních příkrmech

Autor: Kateřina Lipinská | Datum: 21.5.2009 | Vydání: 6/2009

Přechod od mateřského mléka k plnohodnotné stravě znamená pro miminko poznávání a osvojování zcela nové schopnosti. Sání ovládá přirozeně, neboť je vybaveno sacím reflexem, ale jedení ze lžičky, které nám připadá tak samozřejmé, se už musí učit. Fungují na vaše miminko rady z příruček, nebo musíte improvizovat?

Miminko se musí seznámit jak s novou chutí a konzistencí, tak se zcela novým způsobem jedení. Při prvních pokusech se asi nevyhnete vystrkování soust z úst nebo prskání, a to ani v případě, že dítě příkrm vlastně neodmítá. Jen si s tou novou hmotou v pusince ještě nedokáže poradit. Polykání bez sání je naučená dovednost. Je potřeba potravu horním rtem ze lžičky stáhnout, jazykem posunout dozadu a poté polknout. Není proto divu, že to nejde hned. Když navíc malý kojenec ani pořádně neví, proč by se o to měl pokoušet. Mléko je slaďoučké, teče mu do krčku skoro samo, zatímco zeleninové kašičky jsou pro něj bez chuti.

Jak svého kojence začít přikrmovat vám jistě včas poradí pediatr. Nepochybně vás vybaví i brožurkou s důležitými informacemi, kdy kterou potravinu zařadit do jídelníčku nebo jak omezit riziko alergie. Proto se v tomto článku kromě těch nejzákladnějších informací dočtete hlavně o zkušenostech maminek. Někdy stojí v rozporu s obecnými doporučeními (uvedenými kurzívou), uvidíte sami, co se vám osvědčí. Pamatujte, že není důležité, kdy se miminko naučí přijímat pevnou stravu, ale aby se tak stalo v klidu, pohodě a bez zbytečného stresu a konfliktů.

Začínejte mrkvičkou, ne ovocem.

Doporučuje se začínat zeleninou z toho důvodu, že je u dětí méně populární než ovoce. Jakmile si dítě zvykne najdřív na sladší a výraznější chuť ovoce, nebývá už tolik ochotno poznávat a ochutnávat zeleninu. Mrkev se doporučuje proto, že z nejběžněji dostupných kvalitních potravin je u ní nejmenší riziko alergie.

Je možné ale začít i jinak, třeba jako maminka Radka: „Po zkušenosti kamarádky s prvním krmením mrkvičkou jsem byla trochu vyděšená. Mrkev barví a při prvních pokusech se lžičkou byla všude. Možná to není ideální, ale já začala kaší. Dcerka naštěstí jedla dobře, takže ani se zeleninou nebyl problém. U druhého dítěte asi začnu zeleninou, ale zkusím nejprve brambor.“

Počkejte, až bude čas kojení a nabídněte příkrm. Až poté dokojte.

Tato rada vychází z toho, že hladové miminko má větší motivaci k ochutnávání něčeho nového. Ke zkoušení gurmánských novinek by ale miminko mělo být klidné a spokojené, rozhodně ne příliš hladové. Volte dobu spíše tak, abyste vy i ono byly naladěné a měly dostatek času.

Hladové miminko nebude mít chuť zkoušet něco nového, ale bude se dožadovat toho, co již zná a ví, že hlad utiší, takže mlíčka. To je celkem samozřejmé. I v pozdějším věku některé méně trpělivé děti špatně jedí, jsou-li příliš hladové.

Namísto kontinuálního přísunu potravy totiž musejí čekat, než se lžička znovu nabere, a to jim může vadit.

Nové druhy potravin zařazujte až po několika dnech a vždy samostatně.

V případě, že by se u miminka objevila alergie, dá se tak snáze najít příčina. Proto se doporučuje vždy asi čtyři dny vyčkat, zda se neobjeví reakce na nově zavedenou potravinu, a až poté samostatně přidat další. Petra s tím ale měla problém: „Filípek byl asi moc konzervativní, na nové chutě si vždycky zvykal těžko a nerad. Musela jsem proto přidat nový druh k něčemu, co už znal. Uvařila jsem třeba brambor a přidala trochu cukety. Nové ovoce jsem také nejprve přidávala k banánu. Nikdy jsme naštěstí neměli problém s alergií.“ Objevíli se při tomto postupu alergická reakce, pravděpodobně bude příčinou spíš nově zavedený druh, ale zcela vyloučené není ani to, že se objevila reakce i na potravinu, která předtím byla přijímána bez problémů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  děti a MY č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola